Розблокувати не можна, нехай банкрутують

Розблокувати не можна, нехай банкрутують

Невдовзі весна покличе хліборобів у поле, а в полтавських фермерів купа проблем і невирішених питань, які не те що працювати спокійно не дають, а загалом ставлять під питання можливість функціонування багатьох фермерських господарств. Тому й зібралися сільські трударі задля розв’язання своїх проблем у високих кабінетах влади, запросивши на координаційну раду керівників області та управлінь, причетних до вирішення податкових, технологічних і земельних питань. Але до розгляду основного питання порядку денного – про розвиток фермерства Полтавщини та підготовки до весняної посівної кампанії – справа так і не дійшла…

Хоча першим у порядку денному й стояло питання про розвиток фермерства на Полтавщині до 2027 року, однак голова облдержадміністрації Олег Синєгубов та його заступник Євген Греков запропонували спочатку обговорити найнагальніше, те, що наболіло найбільше. А саме: про блокування податкових накладних документів фермерів податковою службою та про проблеми з оформленням ліцензій на зберігання пального фермерськими господарствами. Точніше – про величезні штрафи, які накладають на фермерів контролюючі органи за помилки у звітності чи «невідповідний нахил цистерн» із пальним, або недостатнє заглиблення ємностей, що, як правило, виявляється під час перевірок уже ліцензованих фермерських господарств. А ще – про земельні питання.
– Фермерські господарства – опора нашої області. Якщо є якісь незрозумілі питання про оподаткування, то мала б бути проведена певна роз’яснювальна робота. Є питання з приводу земельних ділянок, оскільки йде реформа децентралізації. Повноваження щодо розпорядження земельними ділянками переходить на 99 відсотків до ОТГ, і функція Держгеокадастру тут, знаєте, більше контролююча, – зазначив голова ОДА Олег Синєгубов.
Присутні на зібранні фермери наводили численні приклади блокування податкових накладних, через що на невизначений термін «зависають» сотні тисяч фермерських гривень, які нині так потрібні дрібним сільгоспвиробникам для проведення посівної кампанії. Більше того, навіть коли суди виносять рішення на користь фермерів, податкові накладні все одно не розблоковуються, не те що місяцями, навіть більше року.
– Блокування податкової накладної відбувається на центральному рівні – ДПС України – і може відбуватися через невідповідність даних у видатковій і податковій накладних та в разі реалізації сільськогосподарської діяльності, товарів, робіт чи послуг без їх відповідного придбання, – пояснив заступник начальника відділу адміністрування головного управління Державної податкової служби України в Полтавській області Олексій Бритвін. – Водночас при ГУ ДПС у Полтавській області діє комісія з розблокування податкових накладних, до якої протягом трьох днів з моменту блокування можуть звертатися фермери для вирішення цього питання.
Серед конкретних прикладів наводилася ситуація з ФГ «Астрагал», за справою якого ще в лютому 2020 року рішенням суду було винесено постанову про розблокування податкової накладної, але вона не розблокована й донині. Як поінформував пан Бритвін, ситуація там була така, що згідно з документами відвантажили 51 тонну кукурудзи, а податкова накладна була виписана на 45 тонн. І хоча присутні на зібранні фермери наголошували, що є вага фізична й залікова, що продане сире зерно просушили й воно втратило у вазі, на думку чиновника, потрібно, щоб у цьому ФГ був бухгалтер, який би оформляв усе своєчасно й правильно. А те, що це невелике ФГ, яке не може утримувати бухгалтера, нікого не цікавить. В аналогічній ситуації опинилося й СФГ «Іволга». Невідповідність у документах тут полягала у нібито неправильно написаному в податкових документах кведі (індексі) сільськогосподарської культури, в результаті чого «зависло» понад 200 тисяч фермерських гривень. І хоча суд виніс рішення на користь СФГ, юридична служба ГУ ДПС подала на апеляцію і вже кілька разів переносила засідання апеляційного суду. Одразу три суди, Полтавський, Харківський і Верховний Суд України, винесли позитивне рішення щодо розблокування податкової накладної ФГ «Шуня», але це рішення теж не виконується уже протягом 5 місяців.
Голова Асоціації фермерів і приватних землевласників «Відродження Полтавщини» Василь Бурлака запитав, чи може до цієї комісії, хоча б на рівні дорадника, входити хтось із фермерів, і отримав негативну відповідь.
Як відомо, з липня 2019 року з метою контролю за обігом пального було запроваджено ліцензування діяльності із реалізації та зберігання пального. Під цю «статтю» додаткових витрат потрапили й фермери. Тож тепер, навіть якщо фермер обробляє 5 чи 10 гектарів, він має придбати ліцензію (її вартість – 780 гривень) для того, щоб купити пальне для проведення польових робіт. І хоча як законослухняні громадяни фермери, звісно, придбавають ліцензію, але далеко не завжди зберігання 5 тонн пального обходиться без проблем. Скажімо, фермер Карнаух із Чутівського району не вказав у документах ємність цистерни для зберігання пального. За це контролюючі служби наклали на нього як на фізичну особу штраф у розмірі 30 тисяч гривень. А ще – штраф у сумі 500 тисяч гривень як на юридичну особу! У результаті ФГ нині банкрут. Про це розповіли його колеги, бо сам фермер зараз у судах намагається відстояти свої права й незаконні, на його думку, штрафні санкції…
Обуренню присутніх на зібранні фермерів не було меж. Вони наголошували, що їх просто хочуть знищити. Тому доречними будуть запитання: відповідні фахівці податкової служби – це партнери платників податків, які можуть підказати у випадку допущення якоїсь помилки в документах, чи суто каральні органи? А ще – чому до дрібних сільгоспвиробників застосовуються ті ж самі норми, що й до потужних заправних комплексів, де зберігаються сотні чи й тисячі тонн пального?
Нарікали фермери й на незадовільний сервіс із термінами виготовлення документів при пролонгації дії ліцензій на використання пального. Чимало проблем виникає у дрібних сільгоспвиробників і з переоформленням оренди земельних ділянок, які часто перерозподіляють новим орендарям. На жаль, неконкурентним нині є й утримання фермерами тваринництва, про що говорив фермер Олександр Квітчатий із Чутівського району…
Майже дві години учасники координаційної ради намагалися розставити крапки над «і» у розв’язанні важливих проблем, які ставлять під сумнів не те що можливість подальшого розвитку, а навіть саме існування фермерства як класу, так і не дійшовши до питань сьогодення, а саме – посівної кампанії та подальшого розвитку. Адже нині ситуація, на жаль, виглядає так, як у досить відомому вислові: «Нам би день простояти і ніч протриматися».
Керівники області пообіцяли підтримати фермерів, підставивши їм своє плече співпраці. Зокрема і в питаннях звернення до центральних органів податкової служби. Наскільки дієвою буде ця підтримка – покаже час.

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий