Розпізнай інсульт – збережи життя

Розпізнай інсульт – збережи життя

Щорічно у світі трапляється близько 16 мільйонів інсультів, 7 мільйонів людей помирають, ще 5 мільйонів залишаються інвалідами внаслідок перенесеного захворювання.
Загальна кількість інсультів в Україні складає близько 140 тисяч випадків на рік. У 40% випадків захворювання закінчується летально протягом 30 діб від початку нападу, а рівень смертності у два рази вищий, ніж у країнах Західної Європи.

– Кожні 30 хвилин пацієнт з інсультом, якого можна було б врятувати, помирає або втрачає працездатність, – зазначив під час прес-брифінгу «Впізнай інсульт», що відбувся з нагоди Всесвітнього дня боротьби з інсультом, завідувач нейрохірургічного відділення Полтавської обласної клінічної лікарні імені М.В. Скліфосовського Михайло Тончев. – Полтавська область входить до першої п’ятірки із захворюваності на інсульт серед областей України. Середній показник захворюваності в області складає від 35 до 37 випадків на 10 тисяч населення.
Навчити людей вчасно розпізнавати перші ознаки хвороби і цим самим зберегти більше життів – такою була мета просвітницької кампанії «Впізнай інсульт», до якої долучилися департамент охорони здоров’я ОДА, Полтавська обласна клінічна лікарня імені М.В. Скліфосовського та представництво компанії Берінгер Інгельхайм в Україні.
Наголошувалося, що інсульт посідає друге місце серед причин смертності в Україні та світі. 50% хворих помирають впродовж першого року від початку захворювання. Понад 40% тих, хто переніс інсульт, стають залежними від сторонньої допомоги, і лише кожен десятий пацієнт повертається до повноцінного життя. Хвороба щороку молодшає – третина всіх випадків припадає на людей працездатного віку. За останні роки середній вік пацієнтів, у яких траплявся ішемічний інсульт, зменшився і складає 45 – 50 років. До речі, в області був і 17-річний пацієнт із цим захворюванням.
Розпізнай інсульт – збережи життяПолтавщина входить до переліку областей, де реалізується субпроект Світового банку, в рамках якого відбувається технічна й фінансова допомога при закупівлі нового інноваційного обладнання для закладів охорони здоров’я. За ці кошти й за кошти з обласного бюджету проведено капітальний ремонт нейрохірургічного відділення обласної клінічної лікарні, закуплено й обладнання, необхідне для надання екстреної допомоги пацієнтам із серцево-судинними захворюваннями та інсультом. Робота в цьому напрямку продовжуватиметься й надалі.

Фактори ризику виникнення інсульту: гіпертонія, атеросклероз, високий рівень холестерину в крові (жирна їжа в раціоні), цукровий діабет, малорухливий спосіб життя, шкідливі звички (куріння і надмірне вживання алкоголю), надмірна вага, тривалі та часті стреси, спадковість.

– Невдовзі ми встановимо ще один комп’ютерний і магнітно-резонансний томографи й зробимо повністю замкнутий цикл з організації надання медичної допомоги пацієнтам із проблемами артеріальної гіпертензії. Адже на першому місці з 70 відсотків усіх смертей в Україні – серцево-судинні захворювання. І правильна діагностика, своєчасно визначені ознаки інсульту й своєчасна доставка пацієнтів до лікарні – це основні запобіжники зниження рівня смертності наших громадян. А вже в медичному закладі для таких пацієнтів діє «зелений коридор», – зазначив директор департаменту охорони здоров’я ОДА Віктор Лисак. – Також плануємо закупити понад 90 машин «швидкої допомоги», реконструювати та обладнати новітньою технікою хірургічне відділення.
Лікарі обласної клінічної лікарні провели також екскурсію до нейрохірургічного відділення з блоком анестезіології та інтенсивної терапії, в якому надається первинна допомога та проводиться рання активізація пацієнтів, які перенесли інсульт. Відділення повністю комп’ютеризоване, скажімо, медсестра на своєму посту може визначити, якому пацієнту, з якої палати саме зараз потрібна допомога. Про це пацієнт повідомляє, натиснувши відповідну кнопку біля ліжка.
– В умовах оновленого нейрохірургічного відділення з блоком анестезіології та інтенсивної терапії ми маємо все необхідне для вчасного надання людині висококваліфікованої допомоги у лікуванні гострого інсульту. Швидка діагностика патології за допомогою комп’ютерної томографії, відновлення кровообігу в ураженій ділянці головного мозку при інсульті у перші 4,5 години від моменту настання кризового стану суттєво збільшують шанси пацієнтів на повернення до нормального життя, – наголосив головний лікар обласної клінічної лікарні імені М.В. Скліфосовського Григорій Оксак.
У той же день у місті працювали мобільні бригади волонтерського загону «Єдність», які безкоштовно вимірювали полтавцям артеріальний тиск та індекс ваги тіла для визначення ризиків захворювання на інсульт, а також розповідали про важливість швидкого реагування при виявленні перших ознак хвороби.
P.S. Види інсульту: інфаркт мозку (ішемічний інсульт); крововилив у мозок (геморагічний інсульт).
Ішемічний інсульт – закупорення кровоносної судини головного мозку кров’яним згустком (тромбом), що утворюється в судинах мозку або інших частинах тіла й рухається кровотоком до головного мозку. Фактором ризику є жирові атеросклеротичні бляшки. Ішемічний інсульт найчастіше виникає у хворих, старших 60 років, які мають в анамнезі інфаркт міокарда, ревматичні набуті вади серця, порушення серцевого ритму і провідності, цукровий діабет. У людини з ішемічним інсультом характерні порушення рухів (у тому числі частковий параліч однієї частини тіла), мовлення, чутливості на фоні не втраченої свідомості.

Людина має шанс повернутись до повноцінного життя, якщо протягом перших годин отримає кваліфіковану медичну допомогу. Ознаки інсульту легко запам’ятати завдяки абревіатурі МОЗОК:
М – раптове порушення МОВЛЕННЯ.
О – раптова асиметрія ОБЛИЧЧЯ.
З – раптове ЗАПАМОРОЧЕННЯ.
О – раптове погіршення зору (ОЧІ).
К – раптова слабкість чи оніміння КІНЦІВОК.
У разі виявлення хоча б одного із цих проявів потрібно негайно телефонувати на номер 103.

Геморагічний інсульт – це крововилив у мозок, що виникає через слабкість стінок кровоносних судин або вроджених вад (патологій) судин головного мозку. Вони розриваються та спричиняють крововилив, що викликає пошкодження тканин мозку. Для людини з геморагічним інсультом характерні втрата свідомості, порушення дихання, раптова м’язова слабкість; оніміння чи поколювання в деяких частинах тіла (обличчя, верхні чи нижні кінцівки, одна половина тулуба); раптове ускладнення при розмові або розумінні мови; раптова повна або часткова втрата зору на одне чи обидва ока; надзвичайно сильний головний біль; втрата рівноваги; запаморочення.

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий