Розважте дітвору: в затишному  світі паперопластики

Розважте дітвору: в затишному світі паперопластики

Оригамі, пап’є-маше, традиційні українські витинанки, аплікація, квілінг – усе це назви технік, що передбачають конструювання виробів із паперу. Матеріал усім доступний і дешевий, а процес роботи цікавий і корисний.
Сором’язливі діти під час навчання стають розкутішими, а занадто рухливі – спокійнішими. Творча робота з папером позитивно впливає на зниження тривожності, допомагає розвинути мислення і фантазію. Виготовлений своїми руками виріб надає малечі впевненості у власних силах, підвищує самооцінку.

Оригамі. Класичне мистецтво складання фігурок із паперу передбачає роботу з квадратним аркушем, без клею і ножиць. Утім, сьогодні часто відходять від цих «канонів».
Про походження техніки оригамі є різні версії, але напевно можна сказати, що розвинулось воно в Японії і спочатку було забавкою саме для дітей. Із 1960-х років почало активно поширюватись у всьому світі, з’явилися різні його напрями. З японської мови слово «оригамі» перекладається як «складений папір».
Спеціальний папір для оригамі зазвичай має білу та кольорову сторони. У продажу його нескладно знайти, але для творчості вдома це зайве – можна обійтися звичайним копіювальним папером формату А4 чи кольоровим папером. Для простих моделей обидва варіанти цілком придатні й зручні в роботі.
Дітки 5 – 6 років при допомозі матусь впораються із завданням виготовити з паперу найпростіші фігурки тварин та птахів. Найкраще працювати разом із малечею, але кожен над своїм виробом. У такому разі дорослі мають можливість показувати дитині, як і в якій послідовності аркуш треба згинати, щоб отримати бажану модель.
У цій публікації наявна схема для оригамі. Ознайомитися з принципом створення десятків інших моделей можна в мережі Інтернет.
Квілінг. Так називається техніка виготовлення плоских чи об’ємних композицій зі скручених у спіралі смужок паперу. Назва техніки пов’язана з англійським словом, що означає «пташине перо».
Достеменно походження квілінгу не відоме, однак вважається, що його вигадали далеко від Туманного Альбіону – в Китаї, одразу після винайдення паперу. У наш час захоплення квілінгом досить популярне. Дорослі намагаються залучати до цієї творчості й зовсім юних майстрів.
У спеціалізованих магазинах можна придбати набори для квілінгу, в які входять готові нарізані смужки паперу різного кольору. Утім, такі заготовки можна зробити й самим, за допомогою ножиць, олівця та лінійки. Стандартна ширина смужки складає 3 – 7 мм. Єдина умова – папір має бути пофарбований так, щоб і обидві сторони, і зріз були однакового кольору. Можна скористатися кольоровим папером для принтера.
У процесі роботи знадобляться ножиці, пінцет, клей, а також спеціальний стрижень із роздвоєним кінцем для скручування смужок паперу в спіралі (наявний у наборі). Замінити магазинний інструмент не складе жодних проблем: у випадку з дошкільнятами скористайтеся звичайнісінькою шпилькою-невидимкою, дітям старшого віку можна дати до рук шило.
Спочатку потрібно кожну смужку паперу звити в щільну спіраль. Починати потрібно з краю смужки, який накручується на кінчик інструмента. Після кількох щільно накручених витків валик можна зняти з шила, щоб продовжувати накручування вручну. Всі маніпуляції важливо виконувати двома руками, інакше рулон може розпуститися раніше, ніж потрібно.
Тільки після того, як вся стрічка буде скручена, слід послабити пальці й дати їй трохи розпуститися. Кінчик паперу необхідно змастити клеєм і акуратно закріпити. Далі – час надати заготовці бажаної форми: вона залежатиме від того, де і як ви стиснете валик пальцями. У результаті отримаєте, наприклад, каплеподібні чи округлі пелюстки для майбутньої квітки. Усе залежить лише від вашої фантазії.
Готові деталі можна наклеїти на картонну основу, формуючи певну композицію – букет квітів, гроно винограду, зграйку метеликів. Інший варіант – створити об’ємний виріб – декоративну чашку, іграшковий капелюшок тощо.
У техніці квілінг виготовляють листівки, закладки для підручників, фоторамки, оздоблюють обкладинки для блокнотів.
Із доступних інтернет-джерел.

Добавить комментарий