Нутрія – це водоємний гризун, який добре живе і на землі. Цих тварин активно і досить давно вирощують для отримання хутра та дієтичного смачного м’яса. М’ясо нутрій не поступається ні за смаковими, ні за дієтичними властивостями м’ясу кролика. Це не просто делікатесне м’ясо, воно також допомагає при лікуванні бронхіальної астми і туберкульозу.
Розведення нутрій в домашніх умовах можна віднести до прибуткового, захоплюючого і навіть творчого заняття.
Особливості вирощування
Статевої зрілості нутрії досягають у віці 3,5–5 місяців. У разі створення задовільних умов догляду здатні приносити потомство протягом усього року. Здорові самці проявляють статеву активність постійно, самиці – з періодичністю раз на 30 днів.
Вагітність триває 137 днів, лактація – 8 тижнів. Новонароджені дитинчата зрячі, а їхні тіла вкриті шерстю. Також можна побачити різці. Одразу після народження малеча здатна проявляти активність: бігати, плавати тощо. Маса однієї тварини в перші тижні життя сягає 250 г.
Підготовка приміщення
Вирощують нутрій у клітках або вольєрах. Використовують для цього лише металеві вироби, адже деревину тварини швидко розгризають. Готуючи місце для проживання сімей нутрій, необхідно дотримуватися таких правил:
– підлогу застеляти м’яким сіном;
– на одну тварину виділяти не менш ніж 3 квадратних метрів площі;
– вольєр або клітку поділити на зони для годівлі, вигулу, сну, купання, туалету.
Нутрії – це гризуни, що потребують басейну, до якого має бути доступ із вольєра або клітки. Кожну дорослу тварину необхідно забезпечити 70–80 л чистої води. Забруднена рідина становить серйозну загрозу для здоров’я. Але, якщо немає можливості створити штучну водойму та доглядати за нею належним чином, можна обійтися коритом, у якому регулярно міняти воду.
Оптимальна температура для розведення нутрії – 15–25 °C. Холод шкодить тваринам, адже спричиняє зниження імунітету та навіть загибель. Тому взимку гризунів утримують у приміщеннях або в добре утеплених вольєрах. Також можна використовувати цегляні чи бетонні будиночки.
Годування нутрій
Передусім потрібно підготувати відповідне обладнання для вживання тваринами їжі та пиття. Для нутрій знадобляться годівниці. Більшість із них нагадує довге корито. Сюди можна насипати м’яку їжу. Для вживання сіна та свіжої трави знадобляться ясла з високими бортиками. Також у розведенні нутрій використовують бункерні годівниці, які захищені від випадкового перевертання. Для утримання тварин вибирають поїлки вакуумного та ніпельного типу.
Раціон нутрій залежить від сезонності. Тварини зазвичай демонструють помірний апетит. Але якщо отримують їжу в недостатній кількості, можуть проявляти агресію до інших звірків.
Якість харчування впливає на характеристики м’яса та хутра. Тому необхідно враховувати склад раціону та його сезонність. Оптимальний варіант для збалансованого харчування – комбікорм. Його, перш ніж давати тваринам, замочують чистою водою. Через високу вартість комбікорму більшість власників нутрій віддає перевагу цьому типу їжі в холодну пору року. У цей час виникає дефіцит свіжої рослинної їжі. Альтернатива комбікорму – заготовлене сіно, що містить кульбабу, лободу, мати-й-мачуху тощо.
Серед найкращих злакових – жито, кукурудза, ячмінь. Також можна вводити в зимовий раціон нутрій горох. Взимку для збалансованого харчування пропонують варені картоплю та гарбуз, сирі буряк, моркву, яблуко, капусту, топінамбур. Трав’яне й солом’яне борошно використовують задля збагачення їжі вітамінами, мікро- та макроелементами. Також дають тваринам заготовлені гілочки.
Влітку та восени рекомендують давати всі сезонні фрукти та овочі, свіжу траву тощо. Можна годувати тварин бадиллям моркви та буряка, пагонами дерев, коренеплодами, конюшиною, люпином.
Вологі мішанки пропонують нутріям у будь-який сезон. Найкращий варіант – каші, які приготували з кукурудзи та пшениці. Їх можна змішувати з товченою картоплею.
Як джерело мікроелементів тваринам дають кісткове борошно та подрібнену крейду.
Догляд та вигул
Піклування про нутрій – це комплекс заходів щодо створення оптимальних умов для проживання та розмноження тварин. Яких правил потрібно дотримуватися:
– забезпечити якісну вентиляцію, однак без протягів;
– стежити за рівнем вологості;
– дезінфікувати клітки (вольєри, будиночки) щонайменше раз на 3 місяці;
– щодня міняти воду для пиття та купання;
– стежити за чистотою годівниць і поїлок;
– очищати металеві сітки від шерсті, коли тварини перебувають на вигулі;
– вчасно міняти підстилку.
Для вигулу кожній особині необхідно щонайменше 1,2 квадратного метра площі.
До комплексу заходів з розведення нутрій також належить профілактика захворювань. Якщо купують нових особин, потрібно витримати карантин. Також необхідно виконувати основні гігієнічні норми щодо чистоти годівниць, поїлок, місця утримання, вигулу.
Додатково варто потурбуватися про надійний захист тварин від бліх і кліщів. Для цього знадобляться спеціальні ветеринарні засоби. Будиночки, вольєри, клітки мають бути надійно захищеними від гризунів, які переносять збудників небезпечних захворювань.
У підсумку можна сказати, що вирощування нутрій – прибутковий бізнес, схожий на розведення кроликів. Головне – мати бажання. Такий вид бізнесу підійде для жителів сільської місцевості, а при правильному веденні окупиться приблизно через шість місяців.
agroapp.com.ua.