Інформаційний кур’єр

Розвиток соціальної послуги патронату над дитиною

Законом України від 26.01.2016 року № 936-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» запроваджено нову форму тимчасового сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, – сім’я патронатного вихователя.
Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/ законними представниками, надання їй та її сім’ї комплексу послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини або на період прийняття рішення про набуття дитиною статусу дитина-сирота чи дитини, позбавленої батьківського піклування.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 р. №148 «Деякі питання здійснення патронату над дитиною» патронатним вихователем може бути громадянин України, який має досвід виховання дитини, відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини у своєму помешканні. Одночасно під патронат в одну сім’ю влаштовується виключно один випадок: діти (незалежно від їх кількості), які є братами-сестрами або до влаштування під патронат проживали в одній родині.
Термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя – до трьох місяців. Коли є обставини, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя триваліший термін, орган опіки та піклування може його продовжити, однак не більше, ніж до шести місяців.
В Полтавській області послуга патронату над дитиною активно розвивається з 2018 року. Протягом двох років 28 дітей із сімей, які опинились у складних життєвих обставинах, було влаштовано в 4 патронатні сім’ї Диканського, Козельщинського, Решетилівського, Хорольського районів.
У 2020 році обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді підготовлено 7 сімей патронатних вихователів, які з серпня 2020 року розпочнуть свою діяльність в м. Пирятин, Диканському, Пирятинському, Лохвицькому, Решетилівському, Котелевському та Машівському районах.
Державою за надання послуги патронатним вихователям гарантується щомісячна оплата праці (п’ять прожиткових мінімумів для працездатної особи) та соціальні виплати на влаштованих під патронат дітей (два з половиною прожиткових мінімуми на кожну дитину відповідного віку). У разі, коли в сім’ї патронатного вихователя перебуває одночасно двоє і більше дітей, малюк віком до 1 року, дитина з інвалідністю, малолітня або неповнолітня вагітна, ВІЛ-інфікована дитина, розмір грошового забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину, але сумарно не більше, як на 50 %.

Людмила КОРНІЄНКО
Директор департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації

Поділися:

Добавить комментарий