Самолікування грипу загрожує серцю  і судинам

Самолікування грипу загрожує серцю і судинам

У сезон підйому захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції в аптеках шикуються черги людей із характерними ознаками: кашлем, нежитем, температурою. Причому в багатьох випадках, на жаль, звертаються не з рецептами лікаря – просять поради у фармацевтів або обирають препарати на власний розсуд.
Чим загрожує серцево-судинній системі таке легковажне ставлення до свого здоров’я, запитуємо лікаря-кардіолога комунального підприємства «Полтавський обласний клінічний медичний кардіоваскулярний центр Полтавської обласної ради» Людмилу СЕРГЕЄВУ.

– Людмило Петрівно, якими ускладненнями загрожують грип та респіраторні вірусні інфекції серцю і судинам?
– Вірус грипу вирізняється особливою здатністю проникати у серцевий м’яз – міокард – і викликати його запалення, тобто міокардит. Більшість ускладнень після грипу припадає на серце, внаслідок чого можливі серйозні зміни в його роботі.
При своєчасному діагностуванні й правильному лікуванні запалення серцевого м’яза проходить доволі спокійно, і хворий одужує. Але якщо захворювання не виявляється і протікає без належного лікування, це може призвести до серцевої недостатності. Слід пам’ятати, що кожен десятий хворий на міокардит без необхідного лікування помирає.
– Як зрозуміти, що вірус грипу дав ускладнення на серце?
– Є ряд симптомів, за яких варто терміново звертатися до кардіолога. Це біль в ділянці грудної клітки, збої серцевого ритму, що не мають нічого спільного з фізичними навантаженнями. Грип уже минув, а людина відчуває сильну втому, пітніє, виникають набряки ніг. Найменше фізичне навантаження, наприклад, ходьба, викликає задишку. Ознакою міокардиту є також підвищення температури тіла після грипу.
Якщо в людини, яка захворіла на грип, уже були певні проблеми із серцем, після перенесеного захворювання вони можуть загостритися. Тому навіть якщо симптомів загострення немає, слід проконсультуватися з лікарем-кардіологом.
– Як не зашкодити серцево-судинній системі, лікуючись від грипу?
– Треба скрупульозно виконувати поради лікаря. Наше серце «не любить» прискореного серцебиття, а, наприклад, гірчичники та банки, так само, як і горілка з перцем чи перець, засипаний у шкарпетки, його прискорюють. Можна спровокувати аритмію. Людям із серцево-судинними хворобами протипоказано парити ноги.
При грипові температуру, за потреби, збивають раз на добу проти ночі. Робити це слід м’яко – різке зниження температури також шкідливе для судин. Падає тиск, серце починає “тріпотіти”. Може розвинутися серцева недостатність. Найбезпечніше знижувати температуру тіла холодною водою, розведеною навпіл із оцтом. Компрес кладуть у пах, під пахви, на лоб. Тоді збільшується тепловіддача організму.
Запобігти грипу допоможе щеплення, особливо людей із груп ризику та тих, хто у зв’язку з професійними обов’язками спілкується з великими групами населення.
Для профілактики грипу та ГРВІ треба заздалегідь підвищувати захисні можливості організму. Вітаміни вживати не лише під час хвороби, а регулярно, щодня, причому природного походження – зі свіжими сезонними фруктами та овочами. Потрібні фізичні вправи, свіже повітря, раціональне харчування. Сімейні лікарі розповідають про це щодня.
І головне: при підвищенні температури треба одразу звертатися до лікаря.
Довідково. Симптоми грипу: раптовий початок хвороби, головний біль, ломота у м’язах та суглобах, біль у горлі, підвищення температури тіла до 38 °С і більше, кашель, в окремих випадках – блювота і діарея.
Для попередження зараження важливі часте миття рук із милом, вологе прибирання поверхонь та користування одноразовими носовими хустинками. Найкраща профілактика грипу – щорічна вакцинація. Імунізація зменшує ймовірність захворіти на грип, уникнути серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті від захворювання.

У рамках проекту Світового банку та МОЗ України. За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Поділися:

Добавить комментарий