Секрети літнього садіння суниці

Секрети літнього садіння суниці

Як відомо, суницю садять весною, влітку і восени. Садіння у кожний з цих строків має свої переваги і недоліки. Так, коли роблять це весною чи восени, добре приживається розсада (помірні температури, наявність достатньої кількості вологи у грунті). Проте у цьому випадку затрачується багато непродуктивної праці на догляд за насадженнями, а повноцінний урожай отримати можна лише через рік. Економічно вигідніше літнє садіння. Розсада, висаджена у червні-липні, до осені встигає добре прижитися, наростити чималу вегетативну масу та сформувати у серпні генеративні бруньки, які наступного року здатні забезпечити повноцінний урожай. Але слід мати на увазі, що літнє садіння дає очікувані результати лише за дощової або хмарної погоди, а також на зрошуваних ділянках, бо потребує частих освіжаючих поливів для кращого приживлювання рослин. У любительському садівництві розсаду заготовляють, як правило, безпосередньо перед садінням.

Як правильно вибрати здорову розсаду?

Секрети літнього садіння суниціРозсада вважається доброю, якщо молоді рослини (укорінені розетки) мають не менше трьох розвинутих листків на коротких черешках, сильне сердечко і добре розвинену мичку коренів довжиною не менше 6–7 сантиметрів.
Розсаду, що дуже витягнулася і має слабкі корінці, висаджувати небажано, бо вона гірше приживається і розвивається (Мал.1. Розсада суниці: 1 – добра, 2 – задовільна, 3 – слабка, 4 – витягнута).
Для літнього садіння можна також використовувати розсаду, одержану поділом старих кущів суниці, але віком не більше 2–3 років. На них видаляють усі старі листки, залишаючи 1–2 наймолодших та слідкуючи, щоб ці рослини мали достатню кількість молодих коренів.
Від якості садивного матеріалу залежать приживлюваність рослин, подальший їх розвиток і майбутній урожай. На ділянці, закладеній слабкою розсадою, багато рослин випадає, а ті, що залишилися, погано розвиваються і заростають бур’янами. Такий суничник потребує додаткових затрат на прополювання бур’янів, підсаджування рослин, але попри це залишається малопродуктивним.
Розсаду доцільніше заготовляти з найврожайніших кущів чистосортних однорічних насаджень кращих сортів, але можна її брати і з 2–3-річних насаджень.

Заготовка розсади

Розсаду викопують штиковою лопатою, обрізуючи вуса, що з’єднують молоді розетки з дорослим кущем. З викопаних рослин відбирають придатні для садіння, а всі слабкі, в разі потреби, дорощують на окремих грядках. Найкращі результати дає садіння свіжозаготовленою розсадою. Якщо посадити відразу немає можливості, її необхідно тут же прикопати і добре полити. Коріння розсади весь час потрібно захищати від сонця і вітру. Якщо воно трохи підсохло, перед садінням його потрібно поставити у воду на кілька годин.
Перевозити розсаду можна і в поліетиленових мішечках, які перед цим добре змочують у воді, а частину заливають усередину. Але в таких мішечках розсада може зберігатися не більше однієї доби після заготівлі. Краще для цього використовувати ящики або кошики, вистеливши дно поліетиленовою плівкою і зволоженою тирсою, а зверху прикривши папером чи мішковиною. Коли тирси немає, коріння змочують водою і обгортають вологою мішковиною.

Підготовка розсади до садіння

Секрети літнього садіння суниціДуже довгі корені у розсади перед садінням потрібно трохи вкоротити (до 6–7 сантиметрів), інакше їх важко розправити в ямці і вони загинаються, що негативно впливає на ріст і розвиток рослин.
До садіння кореневу систему суниці обробляють розчином коров’яку і глини у рівному співвідношенні. Це захищає коріння від пересихання, сприяє збереженню його найбільшої активної частини, кращому контакту з грунтом та підживленню. Для зменшення випаровування вологи нижні листки розсади краще обрізати, залишивши один верхній розправлений і сердечко (Мал. 2).

Правильна посадка

Садять суницю у заздалегідь угноєний і чистий від бур’янів грунт. На присадибних ділянках найкраще застосовувати схеми садіння, які забезпечують густоту насаджень 22–25 рослин на квадратний метр площі (при міжряддях 50–60 сантиметрів 12–14 рослин на 1 погонний метр рядка).
Садити потрібно так, щоб коренева шийка була на рівні поверхні грунту. Штиковою лопатою копають таку ямку, в якій вільно розміщується коренева система рослини. Лівою рукою підставляють рослину до вертикальної стінки ямки так, щоб основа верхівкової бруньки (сердечко) була на рівні землі. Правою рукою розправляють коріння і засипають його землею десь до половини ямки, щільно притискують грунт до нижньої частини коренів. Затим засипають всю ямку і ще раз ущільнюють грунт навколо рослини обома руками, після чого поливають. Грунт навколо рослин мульчують торфом або перегноєм з розрахунку 3–4 кілограми на 1 квадратний метр однострічкового насадження. Якщо мульчуючих матеріалів немає, то після поливу грунт навколо рослин мульчують сухою землею.
Після садіння протягом 1–1,5 місяця за рослинами старанно доглядають, щоб вони добре прижилися, сформували достатню кількість листків. На початку серпня підживлюють нітроамофоскою.

В. ЛИСАНЮК,
доктор сільськогосподарських наук.

Поділися:

Добавить комментарий