Найбільш поширені хвороби
Фузаріоз. Проявляється ця хвороба по-різному. Щоб її виявити, перед тим, як відбирати головки на посадку, слід у них підрізати денце. Здорова головка – біле денце, червоні зубки – ознака фузаріозу. Загалом фузаріоз є дуже небезпечною інфекцією, яку треба долати комплексно, – це і сівозміна, і ретельний відбір сортів та садівного матеріалу, обробка фунгіцидами.
До речі, саме фузаріоз – головна причина зниження схожості часнику. Так, можна посадити 100 зубків, а проростуть із них всього 80 штук, тому що є прихована інфекція.
Шийкова гниль. Дуже характерна для часникового сорту Любаша. Луски на уражених головках залишаються білими, а уражені інфекцією зубки починають червоніти, головка загнивається. Мокра гниль на уражених частинах розвивається навіть при сухій погоді, шийка при цьому не загоюється.
Сажка – теж дуже небезпечна хвороба, що здатна геть повністю знищити урожай. Від зубків залишається одна порохня.
Іржа. Хвороба в умовах клімату степової зони масово уражує рослини, починаючи з третьої декади травня. Спочатку на вегетативних органах з’являються непомітні плями, потім починається спороношення, й уражені іржею рослини поступово “згорають”.
Бактеріози призводять до загнивання коренів і денця головок та зубочків. Упізнати інфекцію доволі просто за характерними водянистими плямами. Уражений нею зубок загниває, і в ньому гине зародок.
Хвороби, що виникають через неправильне зберігання, для посадкового матеріалу особливо небезпечні.
Часникові паразити
Часник, особливо сорти, що розмножуються тільки зубками, часто уражує стеблова нематода. Вона проникає в судини і закупорює їх, перешкоджаючи сокоруху, що призводить до вилягання листя. З профілактичною метою бажано не садити часник після ячменю, пшениці, оскільки вони є резерваторами нематоди.
Часникова міль. У минулому році спостерігалося масове нашестя цього шкідника на часникові грядки. Личинки молі розвиваються в надземній частині рослин, майже повністю знищуючи листки, від яких залишається одна потерть. Потім личинки виповзають із рослин, падають у грунт й там утворюють лялечок, із яких з’являються метелики.
Кліщі. Ці паразити проникають саме у пошкоджені головки часнику, поступово перетворюючи їх на порох. Розмір однієї особини кліща – всього 0,2 мм, але на рослинах їх скупчуються мільйони, і з ними доволі складно боротися. До того ж ці шкідники здатні викликати алергію.
Цикадки. З’являються навесні, переважно у третій декаді березня. Тільки часник починає зеленіти молодими сходами, як вони масово перелітають із бур’янів, особливо з люцерни, на часник й уражують його мікоплазмозом. Ця хвороба резервується, зокрема, на цикорії, що у народі називають петровими батогами. Поруч із часниковими грядками цю рослину із блакитними квітами краще вирубувати, щоб убезпечити сходи від небезпечного паразита. Уражені мікоплазмою рослини треба ретельно вишукувати (вони утворюють дуже багато зубків і швидше за інших скидають лушпиння). Якщо виявите на своєму полі такі рослини, негайно викопуйте їх, щоб урожай із них не потрапив у посадковий часник, бо це сприятиме швидкому розповсюдженню хвороби.
Трипси найбільшої шкоди завдають листю, висмоктуючи з нього сік. У місцях контакту із паразитами на зелені з’являються плями, знижується урожайність рослин. Наймасовіша їх поява завжди фіксується у спекотні сезони, коли дощів випадає вкрай мало. Ефективно знищити трипсів можна лише шляхом хімічної обробки ураженої ними ділянки. До речі, крапельний полив сприяє появі трипсів, а от дощування може зменшити їх кількість, причому не тільки на часнику, а й на капусті, цибулі, іншій городині. Побиті трипсами рослини мають відверто нетоварний вигляд, тому на продаж вони не годяться – хіба що для домашнього споживання.
Ще один доволі розповсюджений у нашій місцевості паразит, від якого в тім числі потерпає й часник, – це попелиця. Вона масово збирається у пазухах листків, також біля самого суцвіття. Ці комашки висмоктують із листя сік і переносять небезпечні інфекції.
Закінчення. Початок у випусках додатка “Сійся, родися!..” 2 березня