Секрети щедрої часникової грядки

Секрети щедрої часникової грядки

Поради городникам-початківцям

У одних господарів при мінімальних затратах часу й сил часник на грядці щороку виростає з кулак, а інші отримують дріб’язок і зрештою відмовляються від цієї культури. То в чому ж секрет часникової урожайності й чи можна її на власній присадибній ділянці довести до максимуму?
Сортове розмаїття
Сорти часнику діляться на дві великі групи – ті, що не утворюють стрілок (можуть бути і ярі, й озимі), й стрілкуючі (тільки озимі сорти). Загалом сортове розмаїття часнику надзвичайно велике, але не всі пропоновані на ринку сорти гідні уваги. Так, краще не купувати часник тих сортів, що створені у регіонах із іншим кліматом. Краще обирати районовані, тобто адаптовані до місцевих погодних умов.
Основні сорти часнику в Україні належать до стрілкуючого часнику. Це, зокрема, Любаша, Прометей, Софіївський (селекції Уманського національного університету садівництва), Дюшес, Мереф’янський білий (Інституту овочівництва і баштанництва), Спас.
До нас завозять також сорти, що не утворюють стрілок, – Мессідром, Сабадром, Месідор, Гермідор та інші. Найпоширенішим вітчизняним сортом цієї групи є Лідер. За своїми ознаками він дуже схожий на Матадор і Месідор.
Але у сортів без стрілок є певні недоліки, зокрема вони розмножуються тільки зубками, не мають повітряних цибулин. Для розмноження потрібно брати лише великі зубки із зовнішніх рядів. Всередині зубочки значно менші.
Сорт Лідія, який з’явився нещодавно, – один із ультраранніх сортів української селекції, що не стрілкує. Він утворює невеликі головки типу Матадора чи Месідора, але дає ранню продукцію.
Який найбільш урожайний?
Головною ознакою для часнику при його виборі є вага головки. Певною мірою вона залежить від густоти насадження – чим щільніше розмістити посадковий матеріал, тим вищою буде урожайність. Але у деяких випадках потрібно цим пожертвувати, щоб отримати крупніші головки.
Загалом же перше місце за розміром головки займає високоінтенсивний сорт Любаша. На другому місці – Софіївський, на третьому – Прометей, на четвертому – Дніпровський велетень, на п’ятому – Дюшес.
При виборі сорту часнику має значення і кількість кухонних відходів. Так, у сорту Любаша це – приблизно 12%, але в залежності від фракції цей показник може сягати 20%. На це теж треба зважати.
Закінчення – у наступному випуску додатка “Сійся, родися!..”

Поділися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

2 thoughts on “Секрети щедрої часникової грядки

Добавить комментарий