Серце любить глікозиди

Серце любить глікозиди

«Скільки конвалій знищують люди навесні! А яка це цінна серцева рослина! Розкажіть про неї людям».
К.М.ТУТНИК.
Конвалія звичайна (кукуричка, маївка; ландыш майский; Convallaria majalis) – багаторічна трав’яниста рослина родини лілійних. Плід – червона куляста ягода. Цвіте у квітні – травні.
Росте конвалія звичайна по всій території України у світлих мішаних і листяних лісах, серед чагарників.
Для виготовлення ліків використовують три види сировини: свіжі й сушені квітки, які збирають і сушать або цілими суцвіттями, або окремо, листя і всю надземну частину або траву.
Квітки, як і траву, заготовляють на початку цвітіння рослини. Суцвіття рекомендується зрізувати якнайближче до нижньої квітки, а траву – на рівні нижніх плівкових листків (3–5 сантиметрів від поверхні грунту). Пожовклі квітки збирати не можна. Збирати листя починають за 1–2 тижні до початку цвітіння рослин, а закінчують, коли рослини відцвітуть.
Сушити сировину треба в день збирання, у затінку, розкладаючи її дуже тонким шаром і час від часу перемішуючи. Штучне сушіння проводять при температурі 50–60°. Сухої трави виходить 20–23 відсотки, листя – 20, квіток – 14. Висушені квітки зберігають у ящиках (у домашніх умовах – у добре закупорених банках), а листя і траву – в мішках. Термін придатності – рік.
Надземні частини конвалії звичайної містять серцеві глікозиди (конвалятоксин, конвалозид, дезглюкохейротоксин, валаротоксин та ін.), сапонін конвалярин, флавоноїди (3-глікозиди ізорамнетину, квертецину і кемпферолу), яблучну і лимонну кислоти. В квітках, крім того, є ефірна олія.
Препарати конвалії звичайної регулюють діяльність і підвищують тонус серця, заспокійливо діють на центральну нервову систему, збільшують діурез. За характером дії вони подібні до строфантину: при внутрішньовенному введенні їхня дія на організм настає через 3–10 хвилин, досягає максимуму через 1–2 години і триває одну добу.
З іншого боку, препарати конвалії відзначаються майже повною відсутністю кумулятивних властивостей (повністю виводяться з організму за три доби) і дужче вираженою брадикардичною дією на серце.
Ефективність препаратів конвалії при пероральному введенні в організм знижується і на перший план виступає їхня седативна дія.
У науковій медицині настойку конвалії й новогаленовий препарат корглікон призначають при гострій і хронічній серцевій недостатності, кардіосклерозі, пороках і неврозах серця.
Сумарний флавоноїдний препарат конвафлавін, який виробляють з трави конвалії, застосовують як жовчогінний засіб при холециститах і холангітах.
Значно ширше використовує конвалію народна медицина. Всередину настойку квіток вживають як сечогінний засіб при різних хворобах сечостатевих органів та при набряках, при хворобах шлунку та при кишкових коліках.
Розведеною настойкою (у співвідношенні 1:10) промивають очі при кон’юнктивітах.
Настій трави конвалії застосовують як серцевий і снотворний засіб.
У поєднанні з іншими лікарськими рослинами (валеріана лікарська, собача кропива п’ятилопатева, глід криваво-червоний, м’ята перцева, меліса лікарська та інші) її застосовують при тиреотоксикозі, епілепсії, атеросклерозі, гіпертонічній хворобі, для збільшення сечовиділення, при серцевій недостатності, при різних нервових станах, безсонні тощо.
Препарати конвалії протипоказані при органічних змінах у серці і судинах, гострому міокардиті, ендокардиті та при різко вираженому кардіосклерозі. Крім усіх вищезазначених випадків, неочищені від сапонінів препарати конвалії протипоказані при катарі шлунково-кишкового тракту та при гострих захворюваннях печінки і нирок.
Внутрішньо настойку конвалії на
70-процентному спирті у співвідношенні 1:10 призначають по 15–20 крапель, дітям – по 1–12 крапель 2–3 рази на день.
Настій трави (чайна ложка сировини на 200 мл окропу) вживають по столовій ложці 3–4 рази на день як серцевий і снотворний засіб.
Столову ложку суміші квіток конвалії звичайної (10 г), листя меліси лікарської (20 г), трави перстачу гусячого і рути садової (по 30 г) настоюють на склянці холодної води 3 години, кип’ятять 5 хвилин, напарюють 15 хвилин і випивають ковтками за день при атеросклерозі й гіпертонічній хворобі.
Столову ложку суміші трави конвалії звичайної (10 г), насіння фенхелю звичайного (20 г), листя м’яти перцевої (30 г), коріння валеріани лікарської (40 г) настоюють 15 хвилин на склянці окропу, проціджують і приймають по столовій ложці 3–4 рази на день при хронічному міокардиті, базедовій хворобі й епілепсії та як сечогінний засіб при водянці серцевого походження.
30–35 крапель настойки квіток конвалії додають до півсклянки напару собачої кропиви п’ятилопатевої (столова ложка трави на 200 мл окропу, настоюють 10 хвилин) і одержану суміш випивають протягом дня за 5 разів при неврозах серця, безсонні, пригніченому стані, болях і стисканні в ділянці серця.
Конвалія – отруйна рослина! Користуватися нею треба після попередньої консультації з лікарем.

Поділися:

Добавить комментарий