Сезон алергії від агресивної амброзії

Сезон алергії від агресивної амброзії

Нині у світі на алергічні захворювання страждає майже половина населення планети, й, на жаль, багато дітей і немовлят. Загалом алергію можуть викликати понад 500 видів рослин. Але амброзія полинолиста є однією з лідерів найнебезпечніших в Україні карантинних бур’янів і найпотужніших алергенів. Ця рослина засмічує присадибні ділянки, сади, парки, городи, пустирі, подвір’я, росте на узбіччях доріг, залізничних насипах, річкових берегах…

Незважаючи на боротьбу з нею, площі, засмічені амброзією, невпинно збільшуються. Ця рослина масово розмножується й у посівах сільгоспкультур. Особливо в соняшнику. Її насіння переноситься з посівним матеріалом, сіном, транспортом, людьми й тваринами, водою під час дощів та повенями, під час зрошення.
Амброзія різко знижує урожайність сільгоспкультур. Її коріння може сягати 4 метрів і майже вщент виснажує грунт, забравши з нього поживні речовини та вологу. Тому в населених пунктах необхідно виривати амброзію з корінням, скошувати перед цвітінням, запобігати висипанню насіння. Між іншим, насіння амброзії не тоне у воді і може розноситись з місця його цвітіння вітром майже на 500 км. Цей факт свідчить про величезні ризики для більшості людей потрапити в лабети впливу амброзії. Амброзія пригнічує культурні рослини й наносить величезні економічні збитки сільському господарству, знижує врожайність різних сільгоспкультур на 15 – 60% та погіршує їхню якість. Але величезну шкоду вона наносить здоров’ю людей. Її пилок викликає поліноз – алергічне захворювання, за якого вражаються органи дихання та слизові оболонки очей. Домінуючим проявом захворювання є сезонний алергічний риніт, коньюктивіт, сезонна бронхіальна астма тощо. Амброзія викликає у людей нежить, свербіж і почервоніння очей, сльозотечу, подразнення в горлі, свербіж шкіри, кашель, хрипи, виділення з носа. Довгострокові наслідки – роздратування, депресія, поганий сон, головний біль, розпухлі губи, закладення у вухах, втрата нюху й смаку. Тому в період цвітіння амброзії людям необхідно уникати контакту з цим алергеном. Намагайтеся бути на вулиці лише після дощу, коли пилок прибитий до землі. Після прогулянки промийте ніс теплою водою, прийміть душ, вимийте волосся, змініть одяг. Носіть захисні окуляри, щоб пилок не потрапляв у очі. Щоденно робіть вологе прибирання вдома, на робочому місці розпиляйте воду, витирайте стіл. Завішуйте вікна вологою тканиною або зволожуйте штори водою з пульверизатора. Дотримуйтесь антигістамінної дієти та прислухайтеся до порад лікарів. Якщо цього не дотримуватися, то ми назавжди будемо в полоні алергій і навіть не зможемо сміятися, бо це провокує алергічну реакцію.
На Полтавщині амброзію можна побачити де завгодно. З нею борються. Приємно, що в Полтаві на більшості вулиць комунальні служби постійно ліквідовують бур’яни й амброзію. Нарешті у парку «Перемога» розчищені величезні багаторічні хащі амброзії та бур’янів навколо спортивного майданчику, розташованого поблизу інфекційної лікарні та інших місць парку. Проведено очищення від завалів дерев… Завдяки цьому парк став привабливішим для всіх нас, особливо дітей. Та, на жаль, амброзію в обласному центрі можна побачити нині де завгодно: на прибудинкових територіях, а також на територіях підприємств, установ, організацій різних форм власності. Чомусь кожного року відповідні служби забувають про ТП №803РУ-6КВ, що знаходиться в центрі міста поблизу палацу «Листопад», вниз по вулиці Желвакова, що заростає бур’янами й амброзією. А на вулиці генерала Духова, 5, справа та зліва вздовж вулиці, поблизу школи № 5, теж ростуть метрові хащі бур’янів та амброзії. І це лише частина прикладів.
Амброзія розпочинає своє цвітіння в кінці липня, а закінчує – у жовтні. Тому в усіх власників територій і мешканців міста є шанс її ліквідувати. Адже ми вступаємо у найнебезпечніший період впливу цього рослинного алергена на людину. Дії влади та всіх причетних до цієї проблеми мають бути негайними, ефективними й доведеними до логічного завершення на кожній території. А екологічна інспекція та відділ карантинних рослин ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області також має проявити свою активність заради здоров’я людей. Водночас медичні працівники мають посилити санітарно-освітню роботу серед населення області.
Будьте здорові й вірьмо в перемогу над ворогом!

Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», заслужений лікар України, кандидат медичних наук,
доцент, член Громадської спілки «Полтавське товариство сільського господарства».

Поділися:

Добавить комментарий