Сезон алергії від амброзії на піку

Сезон алергії від амброзії на піку

Осінній період цвітіння квітів, злакових рослин, і зокрема складноцвітих (полин, лобода, амброзія), є загрозливим сезонним періодом алергії для населення, особливо дітей. Лідером найнебезпечніших в Україні карантинних бур’янів та найпотужніших алергенів є амброзія полинолиста. Ця рослина засмічує присадибні ділянки, сади, парки, городи, пустирі, подвір’я, росте на узбіччях доріг, залізничних насипах, річкових берегах тощо. Вона масово розмножується у посівах сільгоспкультур. Особливо її багато в соняшнику. Насіння амброзії може розноситися з місця його цвітіння вітром майже на 500 кілометрів. Цей факт свідчить про величезні ризики більшості людей потрапити в лабети впливу амброзії.
Кінець серпня-вересень є найнебезпечнішим періодом, коли пилок амброзії розноситься всіма територіями й може проникнути до кожного приміщення і кожної оселі. Тож якщо у вас з’явились алергічні прояви, слід негайно звернутися до лікаря і виконати всі його поради. На жаль, останнім часом спостерігається збільшення випадків виникнення алергічних захворювань у дитячому віці і навіть серед немовлят. Це означає, що необхідно терміново вжити невідкладних заходів у боротьбі з амброзією та іншими алергенними рослинами, зокрема й у вигляді місцевих програм.
Амброзія викликає в людини нежить, свербіж і почервоніння очей, сльозотечу, першіння в горлі, свербіж шкіри, кашель, хрипи, виділення з носа й горла. Довгострокові наслідки – роздратування, депресія, поганий сон, головний біль, розпухлі губи, закладення у вухах, втрата нюху й смаку. Тому в цей період людям, які страждають на алергію, слід уникати контакту з алергеном: намагатися гуляти на вулиці лише після дощу, коли пилок прибитий до землі, а не літає в повітрі, після прогулянки необхідно промити ніс теплою водою, прийняти душ, вимити волосся, змінити одяг. Крім того, рекомендується носити спеціальні захисні окуляри, щоб пилок не потрапляв в очі, якомога частіше умиватись, а на вулиці протирати обличчя вологими серветками. Випраний одяг слід сушити лише в приміщенні, оскільки на вулиці на нього осідає пилок, робити щодня вологе прибирання вдома, розпиляти воду на робочому місці, протирати робочий стіл, не зловживати провітрюванням приміщень, завішувати вікна вологою тканиною або зволожувати штори водою з пульверизатора. За можливості встановіть у спальні кондиціонер із фільтром для повітря або іонізатор, не відчиняйте вікон в автомобілі, зведіть до мінімуму фізичну активність вранці, з 5 до 10 години, коли пилок виділяється особливо інтенсивно. Не лікуйтеся препаратами на основі трав, не пийте фіточаїв, дотримуйтесь антигістамінної дієти, не вживайте продукти, які мають перехресну чутливість із пилком рослин: березовий сік, горіхи, моркву, яблука, сливи, виноград, ягоди червоного кольору, мед. Відмовтеся від сиру з пліснявою, копченостей, цитрусових, лосося, шоколаду, продуктів, що містять консерванти, барвники, підсолоджувачі смаку. Якщо цього не дотримуватися, ми назавжди потрапимо в полон алергій, не зможемо навіть посміхатися, бо це провокує алергічну реакцію.
Амброзія розпочала своє цвітіння у серпні і закінчує у жовтні. Тобто це найбільш небезпечний період її впливу на людину, а значить, дії всіх причетних до цієї проблеми мають бути негайними, ефективними і доведені до логічного завершення на кожній території. У кожному регіоні мають бути відповідні програми органів місцевої влади і місцевого самоврядування. Ситуацію мають контролювати екологічні інспекції й відділ карантинних рослин ГУ «Держпродспоживслужби в Полтавській області», а медичні працівники Полтавщини мають посилити санітарно-освітню роботу серед населення.

Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»,
заслужений лікар України, кандидат медичних наук.

Поділися:

Добавить комментарий