Сезон легкого гардероба

Сезон легкого гардероба

У різні пори року ми вибираємо одяг із різних тканин. Улітку – з легких, тонких і повітряних – як то бавовна, шовк, льон, віскоза…

Відомо, що бавовна – найбільш підходящий матеріал для одягу. Наприклад, у футболці з чистої бавовни ніколи не буде жарко навіть у палючу спеку. Бавовняні тканини дуже добре пропускають повітря і вбирають вологу.
Аналогічні властивості має і льон. Лляна тканина влітку дарує прохолоду, а взимку буде приємно зігрівати тіло. Крім цього, льон вирізняється ще однією чудовою здатністю, про яку мало хто знає, – лляна тканина знімає запалення на шкірі, може знижувати температуру тіла і регулювати повітрообмін. Пояснюється це тим, що рослина льон містить велику кількість корисних кислот і мінералів, таких, як мідь, кремній, залізо. Вони в невеликій кількості залишаються у волокнах навіть після обробки.
На жаль, бавовна і льон мають свої недоліки. Ці тканини сильно мнуться, особливо льон. Бавовна яскравих тонів линяє і після другого-третього прання може втратити яскравість. Вироби з бавовняної тканини швидко зношуються.
Крім льону та бавовни, до натуральних тканин відноситься зокрема й шовк. Кращим вважається китайський. Саме в Китаї першими навчилися отримувати шовкову нитку й робити з неї тканину. Це м’який, гладкий, ніжний на дотик матеріал, мнеться не сильно, прасувати його дуже легко. Шовковий одяг приємно носити.
Недоліком цієї тканини є те, що вона дуже «примхлива»: навіть від води на тканині з’являються плями, вона швидко вицвітає, прати шовкові речі можна тільки вручну, причому із застосуванням спеціального порошку для делікатних тканин. Після прання шовк не можна віджимати, а прасувати потрібно тільки з вивороту.
Крім натуральних волокон, у виробництві тканин використовують також синтетичні й штучні. Робиться це для того, щоб поліпшити міцність матеріалу, підвищити зносостійкість речей. До штучних волокон належать ацетат, віскоза, триацетат. Їх виробляють з целюлози, продуктів хімічної переробки природних полімерів (білків, каучуку).
Найпопулярнішими серед штучних волокон вважаються віскоза й ацетат. Тканину з них не можна назвати синтетикою, бо ж роблять її з натуральної сировини – целюлози. А вона є головною складовою частиною клітинних стінок рослин.
З ацетату в основному виробляють жіночу білизну. Тканина з нього дуже еластична, м’яка, практично не мнеться. До недоліків можна віднести те, що вона досить швидко зношується, сильно електризується і не любить високих температур, тому прати краще в прохолодній воді й прасувати ледь теплою праскою.
Тканина з віскози добре вбирає вологу, легко прасується. Речі, зроблені з неї, приємно носити влітку. До недоліків можна віднести те, що вона мнеться і легко рветься в мокрому стані під час прання.
Найпоширенішою добавкою в тканинах із натуральних волокон є синтетичні волокна. Наприклад, поліестер. У першу чергу, тому, що він практично не мнеться і не зношується. Але речі, що складаються більш ніж на половину з поліестеру, не дуже комфортно носити в спекотну погоду, оскільки вони не пропускають повітря і сильно електризуються.
Ще одна відома синтетична добавка в тканини – еластин, або лайкра. У чистому вигляді цей матеріал використовують для виготовлення купальників і жіночих панчіх. Нитки лайкри дуже схожі на гуму, тому вироби з цього матеріалу погано пропускають повітря. Зате речі добре тягнуться і можуть довго зберігати форму. До речі, майже весь сучасний трикотаж виготовляється з додаванням поліестеру й еластину. Це потрібно для того, щоб кофточка не втратила форму після прання, а штани добре сиділи по фігурі й не жмакалися.
На сьогоднішній день у магазинах одягу на етикетках речей найчастіше зустрічаються написи: «60% – бавовна, 40% – акрил» чи «50% – бавовна, 50% – поліестер». Присутність у тканинах штучних і синтетичних волокон зовсім не говорить про те, що виробник захотів заощадити і продає «ненатуральні» речі. Насправді синтетичні волокна додають у тканини для того, щоб поліпшити їхні властивості, зробити більш міцними. За допомогою синтетичних добавок багато недоліків натурального матеріалу вдається усунути.
poradavam.pp.ua, jak.waykun.com.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий