Сезон шкільних поборів: “солодкий стіл” і не тільки

Сезон шкільних поборів: “солодкий стіл” і не тільки

У зорянському додатку “Сім’я” за жовтень порушувалась тема грошей, які приносять мами й тата на батьківські збори в школі – з доброї волі, неохоче, а то й примусово. З цього приводу ділилися думками батьки та експерти.

Тема отримала несподіване продовження. Два тижні обговорюється в соціальних інтернет-мережах історія, що сталася в одній з харківських шкіл. Батьківський комітет шостого класу вирішив привітати дітей з початком осінніх канікул “солодким столом”. Купили торт, розрізали на шматочки за кількістю учнів і почали частування. Дівчинку, чиї батьки не здають гроші “на потреби класу”, не бажаючи “спонсорувати школу” (не здали і на “солодкий стіл”), мама з батьківського комітету тістечком не пригостила. Більше того, дитину принизили перед усім класом, змусили сидіти й дивитися, як їдять інші. Дехто з однокласників сміявся з неї…
Обговорюють цю ситуацію досі. Своє ставлення до випадку в батьків цієї учениці, інших мам з класу, батьків школярів з інтернет-форумів, у вчителів, директора школи, чиновників освіти… Усі одностайні в тому, що дитина не винна, стала заручником дорослих розборок й отримала психологічну травму.
Доки батьки будуть носити гроші в школу? – запитують одні коментатори. Мама пожаліла 50 гривень на солодощі для власної доньки, констатують інші. Куди дивилася класна керівничка? – обурюються треті. До речі, класного керівника відсторонили від посади, мама з комітету вибачилася…
Але ситуація неприємна. Батьки, які з різних причин – невеликих статків, принципового небажання, незгоди з батьківським комітетом збирати гроші на щось конкретне – не здають кошти “на школу”, виглядають якимись вигнанцями, і, як з’ясувалося, їхні діти – теж.
Трапляється, не бажаючи відстати від інших, люди й кредити беруть, щоб “тягнути” школяра, особливо в старших класах, де до звичних збирань на охорону, прибирання, миючі засоби, штори, кімнатні квіти, оргтехніку, шафки, стільці тощо додаються витрати на репетиторів і майбутній випускний вечір.
Мама полтавської одинадцятикласниці недавно сказала, що до кінця навчального року здасть у школу п’ятизначну суму – 10 000 гривень “на все” – прощальний ремонт класу, випускний, ресторан, подарунок школі, фото- і відеозйомку, альбом… Збирати почали ще в десятому класі.
Суми зборів у середніх класах коливаються від 50 гривень до кількох сотень на місяць.
У жовтні сесія Полтавської міської ради, як повідомлялося, ухвалила рішення про заборону збору коштів з батьків учнів шкіл.
“Заборонити збір коштів керівниками та педагогічними працівниками з батьків учнів (вихованців) закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти комунальної власності міста Полтави на проведення ремонтів, утримання закладів освіти, подарунки закладам та педагогічним працівникам”, – йдеться зокрема в документі.
Фінансові звіти про використання всіх коштів, перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, зобов’язують оприлюднювати на шкільних веб-сайтах.
Та вчителі, а тим більше директори, і не збирали кошти з батьків. Цим займаються активісти батьківських комітетів. Одні хочуть вислужитись перед шкільним керівництвом і заробити для своїх дітей преференції – гарне ставлення, гарні оцінки, іншим просто немає чим зайнятись, тож починають думати, що б поліпшити і що б купити у клас. Приміром, давайте поміняємо штори, бо ці набридли. Або давайте зробимо так, як у сьомому “Б”, бо ми не гірші.
А батьки інших мають викручуватись, викроювати з убогого сімейного бюджету гроші на нікому не потрібні штори. І здають, щоб потім ніхто “не відривався” на дитині. Та й не секрет, що вчителі негласно рекомендують мамам-активісткам, що саме краще купити – золотий ланцюжок, мобільний телефон, ноутбук чи ксерокс для класного керівника. Ентузіастки поспішають зібрати “внески” з усіх батьків. Найбільш упертим дзвонять по кілька разів, нагадують, тиснуть. Це викликає спротив і небажання здавати гроші. Історія повторюється…

Підготувала
Анна ДОРОШЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий