Щоб виростити помідорні рослини, що дадуть високий урожай, недостатньо просто посіяти насіння – за ними потрібно ретельно доглядати з моменту проростання і до плодоношення. Причому особливу увагу необхідно приділити саме розсаді, адже тільки зі здорових сходів можуть вирости міцні рослини, здатні сформувати дорідний урожай.
Перший фактор, що забезпечує здоров’я розсади, – дотримання температурного режиму в межах 18–25°C вдень і 8–10°C вночі. Помідорна “молодь” не любить сухе повітря, тому необхідно штучно підвищувати його вологість. Якщо розсадні ящики знаходяться на підвіконні, можна покласти на батарею вологий рушник, опустивши його кінець у ємність з водою.
Слід періодично повертати ящик з розсадою, щоб рослини з усіх боків рівномірно освітлювалися. Рано посіяні томати обов’язково треба додатково підсвічувати вранці й увечері по кілька годин.
Інший фактор успіху при вирощуванні помідорної розсади – полив. Уперше поливаємо сходи через 2–3 дні після їх масової появи. Наступні поливи – в міру висихання грунту. Слід мати на увазі, що чим старші й розлогіші рослини, тим більше води вони потребують.
Якщо сходи ростуть у поживному грунті, мають здоровий вигляд і нормально розвиваються, достатньо буде лише одного підживлення. Якщо ж розсада відстає в рості, листя раптом змінило забарвлення, необхідно додатково підживити її.
Пікіровка, тобто розсаджування молодих рослин в індивідуальні ємності для збільшення поживної площі, є обов’язковою процедурою під час догляду за ними і сприяє розвитку здорової й потужної кореневої системи. Вдаватися до цього агроприйому слід тоді, коли на сіянцях сформується по 2–3 справжніх листочки. Рослини можна розсаджувати в спеціалізовані розсадні касети або ж в одноразові пластикові стаканчики. Ще один доволі бюджетний варіант – спеціалізовані поліетиленові рукави для розсади. Їх нарізають довжиною, що дорівнює висоті стаканчика, заповнюють грунтовою сумішшю і пікірують в них розсаду.
У таких “ємностях” без дна, які щільно розміщають у глибоких пластикових ящиках, рослини повноцінно розвиваються. Ще одна їх перевага, окрім дешевизни, – корені розсади під час висаджування на постійне місце зовсім не травмуються, й це суттєво підвищує приживлюваність.
Відразу після пікіровки необхідно в приміщенні знизити температуру повітря і відмовитися від поливів на 4–5 днів. Як тільки ви помітите, що розсада прижилася і пішла в ріст, можна знову поставити її в тепле місце.
Коли рослини підростуть до 20–25 см заввишки й почнуть витягуватися (таке трапляється в умовах нестачі світла), їх можна акуратно підгорнути для утворення додаткових коренів. За два тижні до висаджування розсади томатів у грунт – на грядку чи в теплицю – в приміщенні необхідно посилити вентиляцію, знизити полив і почати загартовувати рослини. За 2–3 дні до “переселення” на постійне місце розсаду бажано обприскати будь-яким імуностимулятором, щоб вона легше перенесла різку зміну умов.
Трапляється, що рослини раптом починають вилягати. Одна з причин – недорозвиненість кореневої системи. Вирішити проблему допоможе добриво на основі гумату – органічного добрива. Воно мобілізує імунну систему розсади і стимулює ріст коренів. Слід обережно викопати хворі кущики і поставити їх у воду із розчиненим у ній гуматом. Через пару днів саджанці мають відродитися. Після цього їх можна буде знову висадити в грунт.
Іноді весна настає занадто рано, й помідорні рослини не встигають набрати силу до часу висаджування їх у грунт. Прискорення росту розсади можна досягти завдяки деяким агротехнічним прийомам. Один із найбільш дієвих – забезпечення оптимальних показників температури, вологості й освітленості, а також правильне співвідношення поживних речовин. До того ж сіянці в період активної вегетації потребують підживлення фосфоровмісними добривами. Нестача фосфору якраз і призводить до уповільнення росту рослин. Дізнатися про дефіцит цього елементу досить просто – листя рослин набуває фіолетового відтінку. Вирішити проблему допоможе полив рослин попільним розчином.
Також для прискорення росту розсади застосовують спеціальні препарати. Сучасні засоби не тільки не шкодять корисній мікрофлорі рослин, але й самі мають природне походження. Їх використовують для захисту від хвороб або для стимулювання росту. Один із таких препаратів природного походження – Фітоспорин-М. Він створений на основі натуральної бактеріальної культури Bacillus subtillis. Випускається у вигляді рідини, порошку або пасти. Використовується для захисту рослин, насіння, живців від більшості бактеріальних і грибних хвороб, а також як антистресовий засіб і стимулятор.
Для прискорення росту помідорної розсади готують розчин із розрахунку 1 столова ложка рідкого препарату на 10 л води. Обробка відбувається шляхом обприскування рослин у період росту.
Досить часто городникам, досвідченим і не дуже, доводиться стикатися з проблемою раптового пожовтіння листя. Ні в якому разі не можна залишати цей факт без уваги, адже це – дуже тривожний сигнал. Найбільш розповсюджені причини пожовтіння листків: надмірний полив і, як наслідок, загнивання коренів, нестача поживних речовин, зокрема азоту, тіснява, підвищена кислотність грунту.
Щоб уникнути пожовтіння розсади, її ослаблення, в першу чергу слід створити для рослин оптимальні умови, виключивши всі перераховані фактори ризику. Потрібно регулярно поливати й підживлювати розсаду, але, як то кажуть, без фанатизму. Особливу увагу слід приділити вибору тари для пікірування і не забути про дренаж.
Якщо проблема – в нестачі поживи, це теж легко виправити, підгодувавши її необхідними елементами. Головне в ньому випадку – правильно визначити причину і вчасно виконати роботу над помилками.
Марія ПРИХОДЬКО.
Вам також може сподобатись
«Золота» картопля, або Що вплинуло на ціну найпопулярнішого в українській кухні овоча
Малювати на стінах дозволяється: під Полтавою для сільських ліцеїстів обладнали незвичайне захисне укриття
Анастасія Клімнюк, керівник ГО «Дім порятунку тварин»: «Мій дім там, де живуть хвостики! Це наша родина!»
Як дерусифікований десерт і бойовий печеник «Піксель» заробляють кошти для ЗСУ
Моделює судини головного мозку, шукає причини інсульту: що може новий ангіограф, який почав працювати в Полтаві