«Шерифи для нових громад»

«Шерифи для нових громад»

В обласній державній адміністрації відбувся круглий стіл, на якому представники влади, територіальних громад, Центру зайнятості, благодійних та громадських організацій обговорили доцільність та перспективність реалізації проекту «Шерифи для нових громад» в Україні.

За визначенням керівника проекту, директора громадської організації «ІРЦ «Правовий простір» Наталії Бімбірайте, мета дискусії насамперед полягає у тому, аби відшукати в законній площині ідеальну модель забезпечення безпеки громадян, корисну для територіальної громади, пише pl.npu.gov.ua

Суть ідеї українських шерифів полягає у тому, щоб на постійній основі у маленькому містечку, селі або в районному центрі працювала авторитетна, досвідчена людина (із числа місцевих жителів), яка б знала кожну родину і кожну хату – як живуть люди, які проблеми існують в сім’ї, хто порушує Закон – та проводила профілактичну роботу.

Засновники проекту навели приклади реалізації цього проекту на Херсонщині – с. Стара Збур’ївка Голопристанського району та Музиківська ОТГ Білозірського району. Позитивний результат впровадження українських шерифів в селах – зменшення кількості злочинів порівняно з навколишніми населеними пунктами в 14 разів.

Представники поліції, які наголосили на практичній цінності тісної комунікації поліції з територіальними громадами через їх представників, розтлумачили концепцію реформи правоохоронних органів «Community Policing», в рамках якої вже розпочато процес створення поліцейських станцій.

Керівник дільничних офіцерів поліції Полтавщини Жанна Ахіджанян звернула увагу присутніх, що оцінка діяльності поліції визначається саме за рівнем довіри населення і, відповідно, за якістю співпраці. Зауваживши на тому, що обмін інформацією і думками дозволяє визначити прогалини в роботі й спрямувати зусилля на її удосконалення, підполковник поліції закликала представників територіальних громад, присутніх на заході, підтримувати постійний зв’язок з дільничними офіцерами поліції та керівництвом служби, щоб вчасно та ефективно реагувати на ту чи іншу ситуацію.

У свою чергу її заступник Сергій Гавловський, відповідаючи на запитання ініціаторів проекту стосовно механізму забезпечення «безпеки громадян» роз’яснив, що на даний час Національна поліція України працює над втіленням проекту поліцейських станцій. Окрім дільничного, який на вказаній локації буде здійснювати щоденний прийом громадян, при станції працюватиме група реагування патрульної поліції та ювенальний інспектор. Роль дільничного включає постійний контакт з людьми, які проживають на території обслуговування, а також – координацію роботи груп реагування. На Полтавщині проект вже стартував у Карлівському районі (Ланівська ОТГ), на черзі – Зіньківщина (смт Опошня) та Лубенщина.

Практичним досвідом залучення до профілактичної роботи з населенням у сільській місцевості тамтешніх жителів (як в якості членів громадських формувань, так і в особі представників інспекцій органів місцевого самоврядування з делегованим обсягом повноважень), а також власною точкою зору на проблему створення муніципальної поліції (або цивільних шерифів) поділилися представники Великобагачанської, Решетилівської, Полтавської та Гадяцької об’єднаних територіальних громад.

Ключовий умовивід, якого дійшли сторони дискусії – для втілення ефективного механізму забезпечення правопорядку, який би передбачав створення так званої «комунальної варти» яка б функціонувала на умовах співфінансування за рахунок територіальної громади та місцевого бюджету та була б сполучною ланкою між громадою і поліцією, потрібні три обов’язкові складові: законодавча база (яка б визначала повноваження шерифів (муніципальних поліцейських) та механізм співпраці з Національною поліцією), соціальні гарантії та фаховість (стажування, фізична та спеціальна підготовка).

Добавить комментарий