“Шевченкіана” – в музеї  Івана Котляревського

“Шевченкіана” – в музеї Івана Котляревського

Тараса Шевченка у ці дні згадають на всій планеті – скрізь, де живе хоч одна українська душа, сказала старший науковий співробітник Полтавського літературно-меморіального музею І.П.Котляревського Валентина Скриль, відкриваючи виставку книжкового екслібриса художника із Сєверодонецька Бориса Романова – його “Шевченкіану”. І в цьому немає жодного сумніву, адже відомо, що в цілому світі найбільше пам’ятників встановлено саме нашому великому поетові і художнику – приблизно 1100.

“Шевченкіана” – в музеї  Івана Котляревського
Валентина Скриль і Олексій Петренко.

Художник, графік, дизайнер, член Національної спілки художників України, лауреат і дипломант міжнародних конкурсів екслібрисів Борис Романов 6 березня через хворобу не зміг приїхати із Луганської області на відкриття своєї виставки, що присвячена 205-й річниці від дня народження Тараса Шевченка, але пообіцяв, що все ж зустрінеться із полтавцями. Розповідаючи про екслібрис як книжковий знак, який останнім часом уже став окремим видом графічного мистецтва, видавець, колекціонер і меценат Олексій Петренко (а саме за його підтримки розгорнута виставка) наголосив, що Борис Романов уже традиційно щороку створює новий екслібрис до Кобзаревих днів. І нову його роботу ми можемо щонайшвидше побачити на його сторінці у “Фейсбуці”. Так і є: 9 березня Борис Миколайович представив у соцмережі щойно створений знак, який, до речі, планував перш за все показати полтавцям.
На виставці в музеї нині експонується 46 книжкових екслібрисів, усі вони позначені іменами власників бібліотек – відомих письменників, науковців, митців, друзів художника. У доробку Бориса Романова загалом понад 400 графічних мініатюр, його роботи зберігаються в колекціях Донецького, Дружківського та Луганського художніх музеїв, у Національному музеї Т.Г. Шевченка, Музеї книги та друкарства, Музеї гетьманства, Національному музеї літератури України, в Черкаському музеї “Кобзаря”, музеї Т.Г. Шевченка в Пекіні, в Міжнародному центрі екслібриса в Бельгії, у Брунейському музеї графічного мистецтва в Італії, у приватних колекціях України і зарубіжжя. Відтепер і Полтавський літературно-меморіальний музей І.П.Котляревського має свій знак – Борис Романов подарував закладу екслібрис із зображенням Івана Котляревського.
Того ж дня працівники музею одержали ще один дарунок: унікальний портрет Івана Котляревського роботи миргородського художника Віктора Брикульця зі своєї колекції передав їм Олексій Петренко.
Голова обласної організації НСХУ Юрій Самойленко розповів про свою давню мрію – створення у Полтаві музею книги “Енеїди” і відкриття пам’ятника літературній героїні Івана Котляревського Наталці Полтавці. Ці ідеї цілком слушні з огляду на те, що ми готуємося до 250-річчя нашого земляка, засновника нової української літератури.
Мрії мають здатність із часом збуватися, а поки що полтавцям варто поспішити в музей, адже виставка, що вкотре єднає двох наших геніїв, триватиме тут до 6 квітня.

Лідія ВІЦЕНЯ.

Поділися:

Добавить комментарий