Щеплення дітей педіатричною вакциною  проти COVID-19

Щеплення дітей педіатричною вакциною проти COVID-19

Воістину, чим більше я дивлюся на творіння природи, тим більше готовий побачити в ній неймовірне, стверджував римський вчений Гай Пліній. Неймовірною і неочікуваною світовою проблемою стала пандемія COVID-19, яка заполонила всі країни полчищами вірусів, а вірус – це отрута, яку треба нейтралізувати. Потужною лінією оборони нашого організму є імунна система – властивість організму оберігати свою антигенну постійність упродовж життя.

Імунна система захищає нас цілодобово. Скажімо, імунітет оберігає дітей перших 3 – 6 місяців життя від гепатиту А, краснухи, кору та деяких інших хвороб. Після перенесеної інфекції в організмі людини виробляється набутий стійкий природний довічний імунітет і повторні захворювання трапляються рідко; дифтерія, черевний тиф залишають менш стійкий імунітет; дизентерія та грип характеризуються короткочасним постінфекційним імунітетом.
У нинішній тяжкий і виснажливий період військової агресії ми чомусь забуваємо про COVID-19, але він нікуди не зник. На жаль, в Україні продовжують фіксувати випадки захворювання на коронавірусну хворобу, в тому числі і серед дітей. Штам «омікрон» коронавірусу SARS-CoV-2 є заразнішим за інші штами й дуже швидко розповсюджується. Так, з початку пандемії на Полтавщині захворіло близько 14 тисяч дітей, за останній тиждень захворіло 45 дітей, отже, хвороба продовжує вражати дитяче населення області.
Наразі в Україні з’явилася можливість захистити від COVID-19 ще одну категорію населення – дітей від 5 до 11 років. Педіатрична форма вакцини проти COVID-19 COMIRNATY увійшла до переліку вакцин, які схвалені ВООЗ, пройшли клінічні дослідження і є безпечними та ефективними для профілактики COVID-19 саме для дітей від 5 років. Відповідні зміни затверджені наказом МОЗ України від 02.09.2022 року за №1586 «Про введення в дію Рішення оперативного штабу Міністерства охорони здоров’я України з реагування на ситуації з поширення інфекційних хвороб, яким можна запобігти шляхом вакцинації від 26 серпня 2022 року». Тож нині від COVID-19 можна щепити дітей віком від 5 до 11 років спеціальною мРНК-вакциною.
У зв’язку зі складною ситуацією, в якій опинилась наша країна через військові дії рашистів, питання інфекційної захворюваності відійшло на другий план. Водночас слід зазначити, що доволі активна кампанія вакцинації від COVID-19, яка проводилася з початку пандемії, призвела до того, що українці якщо й хворіють, то зазвичай переносять інфекцію у легкій формі. Але діти, які відвідують дитсадок чи школу, багато контактують з іншими людьми й при цьому не завжди дотримуються дистанції та правил гігієни, піддаються підвищеному ризику зараження коронавірусом, особливо штамом «омікрон», який легко передається. У багатьох дітей відсутні чи є лише незначні симптоми захворювання при зараженні коронавірусом. Однак, у поодиноких випадках спостерігається тяжкий перебіг хвороби. Особлива небезпека загрожує дітям, які мають супутні захворювання. До того ж у дітей, в яких спочатку не спостерігалося жодних симптомів захворювання, може розвинутися рідкісне, але тяжке супутнє ускладнення – «педіатричний багатосистемний запалювальний синдром». Для нього характерні гарячка, розлади шлунково-кишкового тракту та проблеми з серцево-судинною системою. Також спостерігається наявність довгострокових наслідків (постковідний синдром). Наразі проводяться дослідження щодо того, наскільки часто вони виникають у дітей. Дитина, яка заразилася коронавірусом, може передавати вірус іншим, навіть якщо в неї відсутні симптоми захворювання.
Як вакцинуватися педіатричною вакциною  проти COVID-19?
Схема вакцинації педіатричною вакциною проти COVID-19 у дітей складається з двох доз, введених з інтервалом 21–28 днів (3–4 тижні). Якщо другу дозу випадково введено раніше, ніж через 3 тижні після першої, повторювати щеплення не потрібно.
Пріоритетною є вакцинація дітей з наявними факторами ризику, супутніми захворюваннями, імунодефіцитними станами. Перш ніж перейти до вакцинації дітей із низьким ризиком тяжкого захворювання, слід активно виявляти дітей із груп високого ризику госпіталізації та смертності і пропонувати їм вакцинацію проти COVID-19 з обґрунтуванням важливості її проведення.
Вакцина вводиться внутрім’язово в дельтоподібний м’яз плеча у кількості 0,2 мл. Протипоказаннями для введення вакцини є випадки анафілактичної реакції до будь якого компоненту вакцини. Діти з анафілаксією, яка виникла після першої дози COMIRNATY, не повинні отримувати наступні дози цієї вакцини. Також слід відкласти вакцинацію дітей, які хворіють на гострі хвороби, що супроводжуються лихоманкою (температура тіла понад 38,50С) або гострі інфекційні хвороби, включно з інфекцією, викликаною SARS-CoV-2, до одужання від хвороби. Якщо ваша дитина заразилася коронавірусом або вже хворіла на COVID-19 і має одне з указаних вище попередніх захворювань, як правило, рекомендують ввести одну дозу вакцини приблизно через 3 місяці. Якщо ваша дитина заразилася коронавірусом або вже хворіла на COVID-19 і не має жодного з указаних вище попередніх захворювань, наразі рекомендують не робити вакцинацію від коронавірусу.
Як вакцинувати дітей іншими вакцинами?
Планова вакцинація проти інших інфекційних хвороб проводиться з інтервалом у 14 днів з вакцинацією проти COVID-19. Вакцини проти COVID-19 можна вводити одночасно з неживою вакциною проти грипу під час одного візиту, в різні кінцівки або з будь яким часовим проміжком.
Схема вакцинації є гомологічною. Для завершення курсу вакцинації дітей слід використовувати ту саму вакцину, тобто COMIRNATY. До поширених реакцій на щеплення відносяться біль у місці ін’єкції, набряк і почервоніння, головний біль, артралгія, міальгія, лихоманка (частіше після другої дози).
На формування імунітету також суттєво впливають різні фактори: індивідуальні особливості організму, особливості харчування людини (негативний вплив незбалансованого раціону та нестачі вітамінів, екологічна ситуація тощо). Тож не випадково протягом останніх десятиліть значно зросла кількість імунодефіцитних станів у людей і дітей, зокрема через те, що почастішали не лише інфекції, але й онкологічні хвороби, цукровий діабет, алергічні, серцево-судинні та інші захворювання. Тож вакцинуємо наших дітей, нейтралізуємо віруси як отруту для людини. Об’єднуймось і віримо в перемогу над ворогом.
Бережіть своє здоров’я та здоров’я ваших дітей!

Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог
ДУ «Полтавський обласний центр контролю та
профілактики хвороб
МОЗ України», заслужений
лікар України,
кандидат медичних
наук, доцент.
Олена АСАУЛ,
лікар-епідеміолог відділу
імунопрофілактики ДУ
«Полтавський обласний центр контролю та профілактики
хвороб МОЗ України».

Поділися:

1 thought on “Щеплення дітей педіатричною вакциною проти COVID-19

  1. Вакцинація це чудовий спосіб уберегти дитину від хвороб, тому ми завжди робимо своїй донечці усі щеплення. Нещодавно дізналася, що для профілактики також можна використовувати соляну кімнату для дітей klinika-bilacerkva.com.ua/solyanaya-komnata/ мені здалося, що це прям чудовий спосіб підтримати імунітет. Але спочатку записалися на консультацію у Клініку ЦСМ, щоб більш детально про все дізнатися.

Добавить комментарий