Що ми знаємо про сарацинську м'яту

Що ми знаємо про сарацинську м’яту

Бальзамічний оцет надає салатам вишуканого смаку і тонкого аромату. Але зовсім не обов’язково шукати екзотичний продукт у магазинах – краще посадити на своїй ділянці кущик пижма бальзамічного і приготувати з його запашного листя приправу.

Кануфер (канупер, сарацинська м’ята, пижмо бальзамічне) не тільки додає звичайним стравам і напоям вишуканості, а й гоїть рани, знімає запалення і тамує біль. Засушені букетики із дрібненьких жовтих квіточок із насиченим запахом відлякують міль, а зі свіжої зелені пижма роблять настої для обприскування рослин від садових шкідників.

Пряна рослина з тисячолітньою історією

Пижмо бальзамічне як культурна рослина має багату історію в кілька тисяч років. Його завезли у Європу із Середземномор’я, а потім разом з першими переселенцями пижмо потрапило до Північної Америки. В Америці канупер називали «біблійним листком» – нижнє листя з довгими черешками поміщали в Біблію як закладку, і поступово сторінки Святого Письма набували легкого аромату цієї пряної рослини.
В епоху Середньовіччя канупер вирощували в садах, широко застосовуючи як приправу і для домашнього лікування. У південноєвропейських країнах пижмо бальзамічне називали травою Діви Марії, м’ятою Богоматері або травою святої Мадонни.

Особливості агротехніки

Виростити на грядці пижмо бальзамічне зовсім нескладно, адже рослина ця зовсім невибаглива. Вона добре почувається навіть на землях із низькою й середньою родючістю, на яких не застоюється вода. Так само, як й інші ефірно-олійні культури, канупер краще розміщати на відкритій сонячній ділянці.
Розмножується сарацинська м’ята, як правило, вегетативно, тобто живцюванням стебел і діленням кореневищ. При такому способі розмноження живці й частини коренів укорінюють в серпні або наприкінці квітня – на початку травня. Для поділу найкраще підходять рослини 2–3-річного віку. Кореневища викопують, ділять і висаджують на глибину 8–10 см. Із одного маточного куща можна отримати 6–7 посадкових одиниць. Навесні перша поросль з’являється дуже рано, в кінці березня чи на початку квітня. Зацвітає рослина в останні дні червня. Цвіте 25–30 днів або й довше, в залежності від місця розташування і стану рослини.
Насіння кануперу дозріває в серпні. Воно дуже дрібне, через те заробляти його надто глибоко не можна – на 5–10 мм. Висівають пижмо без стратифікації навесні (кінець квітня) або восени (початок жовтня). При весняному посіві появи перших паростків можна очікувати через 15–20 днів. Із посіяних у жовтні зернят перші сходи показуються лише в середині травня. Пижмо бальзамічне – рослина зимостійка. Кущі не потребують пересаджування й можуть дуже довго рости на одному місці.

Бальзамічний оцет власного виробництва

2–3 листочки кануперу треба залити 0,5 л 6-відсоткового оцту, настоювати 10 днів у темному прохолодному місці. Потім настій слід процідити, покласти у нього 2–3 свіжих листки цієї ароматної рослини і відправити в темну шухляду ще на 10 днів. Процідіть настій повторно і зберігайте у щільно закритій пляшці. Додавати у страви домашній оцет «бальзамік» треба буквально по краплинах, бо він має доволі насичений пряний смак.

Підготувала Юлія ДУМКА-КОНДРАТЬЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий