Що робити, коли став свідком протиправних дій щодо іншої людини

Що робити, коли став свідком протиправних дій щодо іншої людини

Онлайн-посібник «Довідник безбар’єрності» дає відповіді на болючі питання, що виникають в українців під час війни. Підготовлена профільними експертами на онлайн-майданчику https://bf.in.ua/u-voiennyj-chas/ інформація постійно актуалізується відповідно до сьогоднішніх реалій та викликів. Про це розповіла очільниця Північно-Східного міжрегіонального управління Ірина СВИСТУН.

За її словами, однією з таких своєрідних інструкцій є поради щодо алгоритму дій у випадку, коли став свідком протиправних дій до іншої людини. Тож експерти радять:
– якщо є можливість, негайно зателефонуйте в поліцію на спецлінію «102». Назвіть правоохоронцям своє прізвище, ім’я, по батькові, дату, місяць, рік народження, місце проживання, номер мобільного телефону (щоб працівники поліції могли зв’язатися з вами) та адресу місця події;
– обов’язково дочекайтеся приїзду поліцейського патруля та повідомте про все, що бачили. У разі, якщо є інші свідки, попросіть їх зачекати разом із вами прибуття правоохоронців. Якщо ж вони не можуть залишитися на місці події, запишіть їхні повні дані, місце проживання та контактні телефони;
– якщо не вдається зателефонувати до поліції, зверніться до найближчого відділку або будь-якого правоохоронця, військовика, людини в формі, навіть до цивільних чоловіків;
– у воєнний час за можливості звертайтеся по допомогу до штабів підрозділів територіальної оборони або безпосередньо до бійців тероборони, які несуть службу на блокпостах у населених пунктах, та членів місцевої самооборони;
– якщо подія відбувається у громадському місці, доцільно почати голосно та впевнено викликати поліцію, звертати увагу інших людей, знімати правопорушника на відео, закликати зробити це навколишнім;
– важливо запам’ятати зовнішність зловмисника: одяг, наявність особливих прикмет (борода, вуса, родимі плями, татуювання, шрами), анатомічні особливості (кульгавість), порушення мови тощо;
– якщо ви не маєте належної фізичної або спеціальної підготовки, тримайте безпечну дистанцію, у жодному разі не намагайтеся зупинити правопорушника самотужки або переслідувати його – він може бути озброєний. Надайте потрібну допомогу потерпілому, за необхідності – викликайте швидку за номером 103;
– залучайте до допомоги навколишніх. Будьте пильними та обережними;
– якщо ви бачите, що людину затримали російські військові, звертайтесь до Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених на цілодобову лінію +38 067 650 83 32 або +38 098 087 36 01. За цими номерами також потрібно телефонувати, якщо ваша близька людина потрапила у полон.
Разом з тим, у свідків протиправних дій щодо іншої людини є можливість допомогти притягнути агресора до відповідальності у міжнародному суді. Для цього потрібно скористатися анонімним ботом WarCrime bot:
Viber: https://tinyurl.com/warcrimebot
Telegram: t.me/warcrime_bot
чи формою заявки на сайті:
https://humanrights.gov.ua.

Законна можливість не відповідати за дії, що вчинені через страждання

«Слід застосовувати тільки те покарання, яке справляло б найбільш сильне враження на душу людей і було б найменш болісним для тіла злочинця», – ще у ХVIII сторіччі наголошував відомий італійський юрист Чезаре Беккаріа, підтримуючи принцип гуманізму в кримінальному законодавстві.
За словами керівника Північно-Східного (м. Суми) міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Ірини Свистун, і нині соціальна цінність людини залишається головним орієнтиром під час вибору конкретної санкції за вчинене правопорушення. Підтвердженням цієї тези є стаття 40 Кримінального кодексу України. Вона звільняє від покарання особу, яка хоч і заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, але зробила це під впливом фізичного примусу.
Коментуючи вищезгадану норму, слід наголосити, що це не повний імунітет від наслідків вчинених суспільно небезпечних діянь. Для застосування статті 40 Кримінального кодексу України необхідна сукупність наступних фактів:
• заподіяння особі болю, завдання фізичних травм або позбавлення волі з метою примусити її вчинити злочин;
• відсутність в особи реальної можливості самостійно себе захистити або уникнути страждань.
Отже, той, хто постраждав від насилля і через те вимушено перетнув межу дозволеного, не буде відповідати за злочинні наміри свого мучителя.

Недійсні, тому проігноровані!

Які критерії притаманні цивілізованому суспільству? Насамперед воно засноване на засадах справедливості, порядку та захищеності. На жаль, розпочата у лютому росією повномасштабна війна довела світові, що країна-агресор не тільки не крокує в бік цивілізованого розвитку, а й посягає на ці свободи інших розвинених держав.
Згідно з Конституцією України – документом, який має найвищу юридичну силу, наша держава є правовою, в ній діє принцип верховенства права. Усі закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції та повинні відповідати їй.
Разом з тим, ворог, перетнувши визнані світом кордони України, почав запроваджувати на території захоплених населених пунктів свою законодавчу систему. Варто зазначити, що дії непроханих «законотворців» є злочином та суперечать нормам міжнародного права. А отже, «нормативно-правові акти» окупантів є недійсними та не створюють жодних правових наслідків, через що не заслуговують уваги українців та повинні бути максимально проігноровані.

Північно-Східне (м. Суми) міжрегіональне управління Міністерства юстиції України.

Поділися:

Добавить комментарий