Що таке інсульт і чому він виникає?

Що таке інсульт і чому він виникає?

З усіх захворювань, які належать до галузі нейрохірургії і є причиною смерті пацієнтів, інсульт за поширеністю – на третьому місці. Крім того, він найчастіше призводить до тривалої інвалідності. Але це захворювання можна лікувати, зменшивши його негативні наслідки для організму. Головне – вчасно розпізнати симптоми інсульту і якнайшвидше звернутися за медичною допомогою. Якщо лікування розпочато протягом години після нападу інсульту, дуже часто інвалідності можна запобігти.
Інсульт, який іноді називають ударом, виникає, коли приплив крові до мозку раптово припиняється. Нервові клітини мозку починають відмирати, тому що до них не надходять кисень і поживні речовини й мозок перестає функціонувати належним чином.

Що є причиною інсульту?

Причини, які викликають інсульт, різні. Вони залежать від різновиду цього захворювання. Існують два види інсульту:
1. Ішемічний інсульт. Він виникає, коли артерія або дуга кровоносної судини в мозку блокується тромбом. Близько 80 відсотків усіх інсультів – ішемічні.
Геморагічний інсульт. Це захворювання трапляється, якщо кровоносна судина в мозку з якоїсь причини розривається. Тоді відбувається крововилив у мозкові оболонки.

Порушення в організмі, які виникають через інсульт

Хоча інсульт є захворюванням головного мозку, його наслідки впливають на весь організм. Вони можуть проявлятися як у важкій, так і в легкій формі: параліч, порушення інтелекту й мови, емоційні проблеми. Пацієнти можуть також відчувати біль або оніміння.

Ознаки інсульту

Пацієнт самостійно не може зрозуміти, що в нього стався інсульт, через те, що хвороба пошкоджує мозок. Стороннім спостерігачам також буває важко розпізнати симптоми інсульту, які дуже схожі на інші нездужання. Однак вчасно розпізнати симптоми інсульту й доставити пацієнта в лікарню дуже важливо. Це значно збільшує його шанси на одужання, а іноді навіть рятує від смерті.

Які симптоми інсульту?

Головна відмінність симптомів інсульту в тому, що вони виникають дуже швидко. Тому надзвичайно важливо не втратити час, якщо з пацієнтом відбувається таке: раптово виникло оніміння або параліч обличчя, руки чи ноги (особливо з одного боку тіла); несподівано з’явилися серйозні проблеми з мовленням, сталася втрата свідомості; виникли порушення зорового сприйняття в одному або обох очах, чого раніше не траплялося; сталися порушення ходи, запаморочення, втрата рівноваги або координації; несподівано почав турбувати сильний головний біль без певної причини.
Якщо ви вважаєте, що в когось стався інсульт, то необхідно негайно викликати «швидку допомогу».
Чому важливо доставити пацієнта в лікарню якомога швидше?
Люди, яких уразив інсульт, вимагають невідкладної медичної допомоги, бо рахунок йде на хвилини. Чим довше буде порушено мозкове кровопостачання, тим сильнішим буде пошкодження мозку. Негайна лікарська допомога може врятувати життя пацієнта і збільшує його шанси на успішне відновлення після інсульту, іноді навіть без нейрохірургічної операції.

Чому при інсульті необхідно діяти швидко?

Найпоширеніший вид інсульту – ішемічний. Його можна успішно лікувати за допомогою препаратів, які розчиняють тромби, що перешкоджають притоку крові до мозку. Максимальний час, коли їх можна ефективно застосувати, становить 3 години з моменту виникнення інсульту. Проте стан пацієнта має бути визначений раніше, і він повинен потрапити до лікарні мінімум через 1 годину після нападу захворювання.

Переваги вчасно розпочатого лікування

Національним інститутом неврологічних розладів та інсульту (NINDS), що спеціалізується на нейрохірургії мозку, були проведені п’ятирічні дослідження серед пацієнтів, які перенесли інсульт. Дослідження показали, що в разі отримання лікарської допомоги протягом 3 годин з моменту виникнення інсульту шанси на відновлення здоров’я пацієнта протягом лише 3-х наступних місяців без настання інвалідності збільшуються на 30 відсотків.

Профілактика інсульту: 7 дорогоцінних правил

Інсульт – поширене неврологічне захворювання, яке щорічно забирає життя 6 мільйонів людей. Лікарі запевняють, що за допомогою семи нескладних правил можна істотно знизити ймовірність розвитку недуги.

Контролюємо тиск

Найчастіше жертвами інсультів є люди, які мають артеріальну гіпертензію. Високий тиск – ключовий негативний фактор розвитку інсультів. Тому для гіпертоніка вкрай важливо завжди вимірювати тиск і у разі необхідності вживати антигіпертензивні препарати.

Стежимо за холестерином

Звуження просвіту артерій, що виникає внаслідок атеросклерозу, – ще одна поширена причина інсультів. У цьому випадку основними винуватцями є холестеринові бляшки, що відкладаються на стінках кровоносних судин.
Для попередження появи таких бляшок лікарі рекомендують частіше вживати жирну морську рибу, оливкову і льняну олії. У цих продуктах є омега-3 і омега-6 поліненасичені жирні кислоти, які знижують рівень «поганого» холестерину в крові.

Слідкуємо за вагою тіла

Люди з надмірною вагою знаходяться у групі ризику. Через порушення обміну речовин підвищується ймовірність розвитку цукрового діабету й атеросклерозу, що істотно збільшує ймовірність розриву судин головного мозку.

Регулярно відвідуємо кардіолога

Будь-які порушення серцевої діяльності автоматично призводять до підвищеного навантаження на судини головного мозку, що сприяє розвитку інсульту. Тому важливо ретельно стежити за здоров’ям серця. Навіть якщо воно вас ніколи не турбувало, слід щорічно проводити обстеження. Це дозволить виявити захворювання на ранній стадії.

Займаємося профілактикою діабету

Як свідчать медичні спостереження, цукровий діабет збільшує ймовірність розвитку інсульту в 2,5 разу! Відбувається це тому, що недуга має значне навантаження на роботу серця й судин. Як відомо, у діабетиків швидко виводиться рідина, що призводить до зневоднення організму. Через це кров густішає, збільшуючи ймовірність розвитку інсульту.
Нормалізація режиму харчування і фізичні навантаження – найкраща профілактика цукрового діабету, навіть якщо у вас є спадкова схильність до цієї хвороби.

Уникаємо стресів

Стрес – потужний фактор розвитку практично всіх захворювань. Під час нього в кров надходить велика кількість гормону адреналіну, що призводить до підвищення артеріального тиску. Збільшується навантаження і на судини головного мозку.
На жаль, повністю уникнути стресів у нашому житті неможливо. Але слід прагнути до того, щоб мінімізувати рівень нервозності. Можливо, вам треба звернутися до психолога, який допоможе розібратися у проблемі.

Відпочиваємо!

Організація режиму праці та відпочинку – важлива складова профілактики інсульту. Лікарі констатують, що пацієнтів з інсультом часто привозять саме після виконання ними важкої фізичної праці. Для літніх людей це особливо небезпечно. Важливо недопускати фізичної перевтоми, виділяти час для відпочинку і добре висипатися.

Добавить комментарий