Інформаційний кур’єр

Що варто знати про вплив тютюну на серце і судини?

У потоці людей молода жінка намагається перегнати чоловіка з цигаркою. “Ну не хочу я за ним докурювати”, – протискається вперед, відмахуючись від хмарки диму з-за плеча курця. Попри заборону паління у громадських місцях, ситуація для наших вулиць звична. Курці всюди – на автобусних зупинках, у чергах на ринку, на лавках у парку. Дим від їхніх цигарок змушені ковтати інші перехожі.

– Як лікар, як батько, вважаю неправильним сам термін “пасивне куріння”, – переконаний завідувач стаціонарного відділення № 4 Полтавського обласного наркологічного диспансеру, лікар-нарколог вищої категорії Сергій Косиченко. – Адже той, хто палить, більшу частину диму видихає назовні. А якщо це відбувається у закритому приміщенні, то разом із любителем цигарок “курить” вся його сім’я: дружина, діти, родичі. Але організм “пасивного” курця не пристосований до нікотину, тому стрес він отримує навіть більший, ніж той, хто тримає цигарку. І ризики у членів родини ті ж самісінькі: від поступового формування нікотинової залежності до серцево-судинних та онкологічних захворювань.
– Навіть серед 15–16-річних хлопців та дівчат, які бувають у мене на прийомі, трапляються курці зі стажем від 2 до 5 років, – каже лікар-кардіолог 4-ї міської клінічної лікарні Полтави Лілія Погребняк. – Мами приводять їх із головними болями, “стрибками” артеріального тиску, дискомфортом за грудиною. Кардіограма одразу виявляє гіпоксію міокарда через звуження судин.
У 90 відсотках випадків це – синдром курця. З такими пацієнтами доводиться говорити подовгу. Розповідаю їм, що кожен другий курець із
20-річним стажем хворіє на рак легень. Показую слайди і відео про ампутацію ніг через руйнування периферичних судин. Такі бесіди зазвичай результативні: майже половина юнаків та дівчат погоджуються покинути палити.
Тютюновий дим – причина багатьох тяжких хвороб. Нікотинова кислота одночасно звужує судини і прискорює серцебиття. Через постійний стрес судини стають дуже крихкими, знижується їх тонус. У курців вони значно раніше вражаються атеросклеротичними бляшками. Розвиваються гіпертонічна хвороба, стенокардія і, як наслідок, інфаркт. Кожен другий пацієнт з ампутацією ніг у відділенні судинної хірургії Полтавської обласної клінічної лікарні – запеклий курець.
Як позбутися шкідливої звички? Розповідає Наталія Степанович, медична сестра Центру ПМСД № 2 Полтави, сертифікований тренер із профілактики неінфекційних захворювань:
– У моїй практиці був пацієнт із більш як 20-річним стажем курця. Йому допомогли побороти залежність онуки: захотілося прожити поряд з ними якомога довше. Спочатку обмежив паління від трьох пачок до 5 цигарок на день. Згодом позбувся всього, що нагадувало про тютюн: не лише цигарок, а й запальничок, попільничок і навіть сувенірів. Згадав, що в юності любив велосипед. Коли дуже хотілося курити, крутив педалі. З часом дистанції ставали все довші, відповідно серце й судини – здоровіші. Цей чоловік не палить уже 10 років, почувається і виглядає чудово.
Для тих, хто хоче кинути курити, в Україні працює “гаряча” телефонна лінія за номером: 0-800-50-55-60. Із 9-ї до 18-ї години тут безкоштовно нададуть поради і курцям, і членам їхніх родин.

У рамках проекту Світового банку та МОЗ України. За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Поділися:

Добавить комментарий