Щоб серце залишалося  здоровим, або Як виявити схильність до серцево-судинних захворювань

Щоб серце залишалося здоровим, або Як виявити схильність до серцево-судинних захворювань

Визначаємо індекс ваги тіла

До сімейного лікаря звернулася 55-річна полтавка Ольга Сирота. Досі на серце не скаржилася. Дискомфорт відчула після серії неприємностей одночасно вдома й на роботі. Пацієнтка шкідливих звичок не має. Перший етап її обстеження – заміри ваги, зросту, розміру талії.
– Раз на рік, незалежно від віку, кожному пацієнту ми визначаємо індекс ваги тіла, – розповідає завідуюча амбулаторією загальної практики сімейної медицини №6 комунального підприємства «Центр ПМСД №2 Полтавської міської ради» Людмила Піляй. Лікар із 37-річним стажем, сертифікований тренер ВООЗ із неінфекційних захворювань, профілактики та зміцнення здоров’я в Україні. – Якщо цей індекс перевищує 29,4 кг на метр квадратний, але менше, ніж 30, це надмірна вага тіла. Якщо більше – то вже ожиріння.
…Ваги показують 82 кілограми, зростомір – 168 сантиметрів. Щоб визначити індекс ваги тіла (ІВТ), треба вагу (в кілограмах) поділити на зріст у квадраті (в метрах). Лікар визначає ІВТ швидко, за таблицею – 29 кілограмів на метр квадратний. Пацієнтку результат приголомшує: до ожиріння лишилося зовсім небагато. А це – перспектива розвитку гіпертонії, цукрового діабету та інших негараздів.
Об’єм талії заміряється «сантиметром», схожим на кравецький, із відрізками білого, зеленого, жовтого та червоного кольорів. Несподівано виходить аж 95 сантиметрів – за межею небезпечного червоного відрізка.
– Для жінки, – пояснює Людмила Вікторівна, – фактор ризику починається після 88 сантиметрів. Чоловікам безпечно мати талію до 94 сантиметрів. Більше – ознака так званого абдомінального ожиріння, що спричиняє більшість серцево-судинних проблем. Навіть якщо решта тіла – худорлява. Більш як 102 сантиметри – пряма загроза здоров’ю і життю.

Тонометр показує

142 на 90 міліметрів
– Ой, напевне, після заміру талії підстрибнув! Зазвичай маю «гренадерський» – 120 на 70. Дуже ж неприємно було таке почути…
– От вам і реакція на мінімальний стрес, – підсумовує лікар і продовжує: – Для оцінки загального ризику серцево-судинних захворювань у чоловіків віком за 40 та жінок за 50 років ми користуємось шкалою SСORE (показує сторінку, поділену на зелено-жовто-червоні клітчасті прямокутники). Вона враховує всі фактори ризику. Поки немає аналізів, візьмемо для розрахунку середній показник холестерину.
Підсумовуємо: жінка 55 років, не курець, алкоголем не зловживає, тиск 140, холестерин 5. Ризик складає 1 відсоток. Тобто зі ста жінок із такими показниками у найближчі 10 років захворіє на інфаркт, інсульт чи помре від раптової коронарної смерті одна. Ризик помірний. Його фактори – зайва вага, пограничний артеріальний тиск, збільшений об’єм талії. Необхідно здати аналіз на глюкозу крові, щоб виключити діабет.

Кілька кроків до здорового серця

У чоловіків віком старше 40 років та в жінок після 50 сімейні лікарі області обов’язково визначають імовірність розвитку тієї чи іншої серцево-судинної патології. Факторів багато. На вік, стать чи спадкову схильність людина впливати не може, але можна змінити на краще спосіб життя. Далі – пряма мова Людмили Піляй. Спілкуємося після закінчення прийому пацієнтів.
– Якби на місці нашої пацієнтки була жінка 65 років, курець, із тиском 180 мм та холестерином 8, то ризик на найближчі 10 років становив би аж 22 відсотки. Для чоловіка із такими ж показниками – вже 47 відсотків. Тобто має померти від хвороби серця чи тяжко захворіти майже кожен другий. Та варто лише кинути палити, почати більше рухатися, схуднути, вживати препарати для нормалізації артеріального тиску і холестерину, як шанси прожити благополучно наступне десятиліття зростають одразу в рази – від 47 до 8 відсотків ризику.
Є спеціальна шкала для оцінки ступеня тютюнової залежності, за якою я детально опитую пацієнта: о котрій годині закурює першу цигарку, як довго може вранці витримати без неї, чи важко утримуватися від куріння в заборонених місцях: церкві, бібліотеці чи магазині. Безпечної межі куріння немає. Навіть 3 цигарки на тиждень – це небезпечно. Сьогодні був на прийомі чоловік, який дуже старається кинути курити, бо має хворі судини ніг, стенокардію, підвищений тиск, цукровий діабет. Самостійно не зміг. Після виходу на пенсію пробуємо зробити це разом. Є засоби, які реально допомагають. Не дешеві, але їх вартість курець витрачає на цигарки приблизно за півроку.
Інша шкала – для визначення алкогольної залежності. Для людей з гіпертонією, стенокардією або тих, чиї батьки пили, шкідливою є навіть мінімальна доза. Для здорової людини ВООЗ вважає безпечними лише 150 мілілітрів сухого вина. Алкоголь – дуже калорійний, зловживання ним збільшує ризик виникнення серцево-судинних хвороб.
Доводиться навчати пацієнтів правильно ставитися до стресу. Якщо неможливо його уникнути, змінити обставини, треба змінювати ставлення до них. Відступитися й відпустити ситуацію.
Усім пацієнтам рекомендую купити крокомір (показує прилад у себе на руці) і робити щодня не менше 10 тисяч кроків. Сама долаю по 8–10 тисяч. Почніть ходити пішки на роботу й додому (хоча б по кілька зупинок) і незабаром відчуєте, як поступово нормалізується тиск.
Якщо ще й обмежити споживання швидких вуглеводів – схуднете. Достатню кількість білка забезпечать нежирне м’ясо, нежирна риба, бобові. З’їдайте не менше 300 грамів фруктів та овочів щодня.
Часто проводжу тренінги для колег, на які запрошую своїх пацієнтів. Серед них – молодий чоловік, який свого часу звернувся із закладеністю вуха: «Дайте направлення до ЛОРа вимити сірчану пробку». Помітила в нього ознаки гіпертонії, та й пробки тепер вимивають у кабінеті сімейного лікаря. Обстежуватися не погоджувався. Довелося нагадати, що його батько помер від гангрени, а мама перенесла інсульт. Поміряли тиск – 220 на 140. Саме через це й заклало вуха. Дуже злякався. Згодом виявили ще й діабет. За півроку схуд на 18 кілограмів, вдалося нормалізувати тиск і рівень глюкози. Кількість цигарок скоротили від пачки на день до 5 штук. Боротьбу з тютюном продовжуємо, бо чоловік чітко розуміє свої ризики.

Поради в міжсезоння

Варто слідкувати за погодою, щоб починати контроль за артеріальним тиском заздалегідь. Якщо гіпотензивні засоби вам вже призначено, не забувайте їх приймати. Можливо, в періоди зміни атмосферного тиску терапію доведеться посилити. У цей час важливо більше рухатися на свіжому повітрі.
Обмежте споживання солі не лише при приготуванні страв, а й із готовими продуктами – ковбасою чи хлібними виробами. Дуже важлива рекомендація здорового харчування – не більше 5, а в деяких країнах – не більше 3 грамів солі на добу. Особливо у дні, коли різко змінюється погода.

У рамках проекту Світового банку та МОЗ України. За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Поділися:

Добавить комментарий