Щоб зберегти красу і здоров’я жіночого серця

У холі поліклініки, що по вулиці Залізній у Полтаві, спілкуємося із Мариною Логвиненко. 64-річна білявка зі стильною короткою зачіскою емоційно жестикулює:
– Сімейний лікар рекомендувала міряти тиск увечері й уранці, – розповідає про те, як їй майже рік дошкуляв головний біль у другій половині дня. – Підвищений тиск виявляла лише зрідка. Аналізи – в нормі. Аж поки не обстежилася у кардіолога. Мені прикріпили манжету для вимірювання артеріального тиску кожні 15 хвилин протягом доби. І виявилося, що він різко підвищується… уві сні. Після цього ліки від гіпертонії почала приймати не лише вранці, як зазвичай, а й увечері. Усе владналося.
Ситуацію коментує лікар-кардіолог 4-ї міської клінічної лікарні Полтави Лілія ПОГРЕБНЯК:
– Різке нічне підвищення тиску називається злоякісною гіпертензією. Якщо інсульт станеться уві сні, час буде втрачено. Людина прокинеться паралізованою.
– Донедавна, – продовжує лікар, – тиск та кардіографію протягом доби можна було обстежити лише у приватних клініках за 450–500 гривень. Наша поліклініка отримала по два таких апарати завдяки співпраці зі Світовим банком. Обстеження на них безкоштовні й дуже популярні. Ми повністю забезпечені лабораторною діагностикою для виявлення серцево-судинної патології й лікування за європейськими протоколами. Тільки за останній час у поліклініці з’явилися аналізатори, апарат УЗД, навіть велоергометр для визначення толерантності до фізичних навантажень.
– Які особливості перебігу серцево-судинних хвороб у жінок?
– Жінки значно терплячіші від чоловіків – це стосується й інфаркту, й інсульту. Їм зазвичай на себе не вистачає то часу, то грошей. А пізня госпіталізація – головна причина ускладнень і навіть смерті. Жінки більше схильні до депресій, ожиріння. Розповідаємо їм про здорове харчування, даємо літературу, щоденники самоконтролю. У разі потреби призначаємо статини – препарати для зниження рівня холестерину.
Багато загроз виникає у жіночому організмі у 45–55 років, коли починає знижуватися рівень естрогенів. Гормональний дефіцит може спровокувати атеросклероз та ішемічну хворобу серця. З точки зору кардіологів, краще, якщо менопауза настає пізніше, років у 50–55. Не додають здоров’я серцево-судинній системі жінки оральні контрацептиви. На жаль, останнім часом жінки стали більше палити.
– Ваш рецепт здоров’я серця і судин?
– Щоб зберегти здоров’я жіночого серця, треба уникати стресів, контролювати масу тіла, дослухатися до порад лікаря. Боротися із депресіями. Так звана дієта № 10 допоможе обрати правильне низькокалорійне харчування.
Серце – це м’яз із функцією насоса. Він потребує щоденно хоча б 30-хвилинного тренування. Є формула розрахунку кардіонавантаження для здорової жінки, яка хоче схуднути. Скажімо, для 55-річної жінки треба від 220 (максимально допустима кількість серцевих скорочень за хвилину) відняти 55 (вік). 165 ударів за хвилину – оптимальний пульс, якого треба дотримуватися під час тренування. З відпочинками й прискореннями, щоб тренувалися судини.

У рамках проекту Світового банку та МОЗ України.
За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Поділися:

Добавить комментарий