Січень-батенько рік починає

Січень-батенько рік починає

Новий рік, Різдво, Старий Новий рік, Водохреща… Свята пролітають непомітно. Мало хто в ці дні згадує про свою садову ділянку. Але тільки на перший погляд взимку вона не потребує вашої уваги. Добрий господар завжди знайде, чим зайнятися навіть у січні, адже в селах роботи вистачає упродовж усього року.

Оглядаємо сад

Як і раніше, головна турбота – накопичити побільше снігу поблизу плодових дерев і чагарників. У сильні морози бажано підгортати снігом і штамби дерев, у малосніжну зиму підгортають і кущі смородини, агрусу, малинник, щоб не підмерзла їхня коренева система, розташована у верхніх шарах грунту. А в разі рясних снігопадів обтрушують сніг з гілок.
Гризуни на дачній ділянці – постійні «гості». І не варто проклинати голодних зайців, якщо вони щось у вас погризли: їм же теж треба чимось харчуватися, щоб вижити. Краще не лінуватися і періодично перевіряти надійність осіннього обмотування дерев, а у разі потреби його поправляти. У відлиги потрібно систематично притоптувати сніг пристовбурових кіл дерев (приблизно в радіусі 50–70 см), щоб миші не наблизилися до штамба дерев, і в круговій канавці, де прикопані до весни молоді саджанці. Буває, що засипані снігом у грудні грядки садової суниці зараз знову оголюються через здування снігу, додаткових укриттів вітром. У малосніжну зиму ця культура може вимерзнути, бо її коріння розташоване неглибоко і без укриття легко підмерзає. У таких випадках необхідно терміново все виправити і додати на грядки снігу або додатково вкрити відповідним матеріалом. Не завадить накидати побільше снігу і на укритий на зиму виноград. Такі ж роботи у разі потреби проводять і в квітнику, якщо там є багаторічники, що зимують.

Турбуємося про запаси

Не забувайте регулярно перевіряти в підвалах зберігання врожаю, бульб квітів і заготовлених з осені живців для весняного щеплення. До речі, якщо потрібно, то заготовити живці можна ще й у теплі січневі дні. А тихими зимовими вечорами можна, не поспішаючи, провести ревізію наявних запасів і спланувати необхідні покупки: насіння, добрива для вирощування розсади та для ділянки, захисні засоби від шкідників і хвороб, садово-городній інвентар. Насіння саме час перевірити на стан зберігання, схожість і проростання.
Час починати готувати грунт для посіву насіння на розсаду: поставити в тепло заготовлену з осені й проморожену за зиму землю зі своєї ділянки або вибрати відповідний грунт у магазині. Але пам’ятайте, що як садовий, так і купований грунт потребує попередньої підготовки для профілактики зараження ніжних сходів різними хворобами. Перед посівом насіння необхідно ретельно пропарити на водяній бані або прожарити на деко в духовці.
У січні світловий день поступово збільшується і настає сприятливий час для садіння різної зелені на вигонку (кріп, петрушка, селера, цибуля). В кінці місяця вже можна висаджувати на розсаду насіння перців, баклажанів, томатів, деяких квіткових культур, цибулинні квіти на вигонку. Але це за умови, що ви зможете забезпечити сходи додатковим освітленням. Якщо ж такої можливості немає, то краще не поспішати і дочекатися довших лютневих днів.
Наприкінці січня активізуються обмінні процеси у багатьох кімнатних рослин, що перебували в зимовому спокої. Потрібно уважно відслідковувати початок пробудження і у разі потреби провести пересаджування і трохи підгодувати їх. Особливої уваги вимагають кактуси: у них вже можуть з’явитися перші бутони – такі екземпляри потрібно перенести з прохолодного зимівника в теплу кімнату.
Не забувайте підгодовувати птахів, які зимують. Комахоїдні пернаті потребують нашої допомоги, особливо в ожеледь і після сильних снігопадів. У такі дні вони не можуть здобути собі їжу через заледеніння гілок, і багато з них просто гинуть від голоду.

Поділися:

Добавить комментарий