За приємними святковими клопотами не слід забувати про щоденні турботи про майбутній урожай. необхідно час від часу перевіряти стан овочів, закладених на тривале зберігання, розпланувати майбутні грядки з урахуванням сумісності культур і сівозміни, заготовити живці для весняного укорінення, а головне – накопичувати сніг на грядках із підзимовими посівами, щоб насіння навесні мало досить вологи для проростання.
ТУРБОТИ ГОРОДНИКІВ
Час поповнювати запаси інвентарю
Доки роботи не так багато, як навесні, можна приділити час поповненню запасів інвентарю й супутніх матеріалів, зокрема поліетиленової плівки для накриття парника й захисту сходів від весняних приморозків, міндобрив, стимуляторів росту рослин, захисних препаратів від шкідників і хвороб. До того ж у січні слід підготувати земельний субстрат для вирощування в ньому розсади, а також посадкові ящики.
Зимова грядка
Для збагачення збіднілого зимового раціону вітамінною зеленню можна повисаджувати у горщики із вологим піском чи просто поставити у воду дрібну цибулю, коренеплоди петрушки, селери. Для вигонки салатного цикорію найкраще підходять коренеплоди діаметром шийки 3–5 см. Перед висаджуванням їх обрізають так, щоб довжина кореня не перевищувала 20 см. Висаджувати цикорій треба у ящики відповідної висоти, заповнені піском або легкою грунтосумішшю. Коренеплоди розміщають щільно, рясно поливають і накривають товстим шаром землі, тирси, піску або торфу. Вигонка цикорію потребує темряви, тому, якщо вирішите висадити його коренеплоди в зимову теплицю, “грядку” потрібно закрити чорною плівкою. Протягом перших 10–14 днів після висаджування в приміщенні слід підтримувати температуру на рівні 2–10 градусів тепла, а потім підвищити її до 18 градусів. Через 3–4 тижні вже можна буде збирати урожай тугеньких невеликих качанчиків, схожих на салатні. Зберігати їх до вживання треба без доступу світла, інакше листя стане гірким і несмачним.
Перевіримо насіння
Незалежно від того, яке саме плануєте сіяти насіння – придбане в спеціалізованому магазині чи отримане з власної грядки, – посадковий матеріал бажано перевірити на схожість шляхом пророщування. Так, невелику кількість зерняток (всього 10–15 штук) розкладаємо на зволожену паперову серветку, накриваємо їх вологою чистою марлею або ганчірочкою і, помістивши на блюдечко, ставимо в тепле затемнене місце подалі від батареї. У міру підсихання марлі її поверхню знову зволожуємо за допомогою пульверизатора.
Якісне насіння редьки, редиски, ріпи, дині, брукви, огірка проростає через 5–7 діб. Зернятка томата, моркви, кабачка, гарбуза, баклажана, буряка, капусти, салату дають сходи приблизно на 7–10-й день, а петрушки, пастернаку, перцю, селери, кропу, цибулі, кавуна – на 10–14-ту добу. Швидкість проростання й кількість зерняток, що дали сходи, свідчать про життєздатність посадкового матеріалу. Так, якщо в результаті експерименту в означені терміни проросло не менше 80 відсотків зерняток, таке насіння має високу схожість і його можна використовувати для весняного засіву. Якщо ж цей показник нижчий, краще вибракувати такий насіннєвий запас, замінивши його більш якісним.
Інфекції в сховищі
При тривалому неправильному зберіганні на різних частинах овочевих коренеплодів можуть з’являтися вогнища ураження сірою і білою гнилями. Ознаки цих інфекцій грибкового походження – сірий пухнастий наліт, слизькість уражених ділянок.
Свинцево-сірі плями на картоплі свідчать про ураження бульб фітофторозом ще при закладанні їх на зберігання. Розм’якшення ріпчастої цибулі – ознака того, що овоч уражений шийковою гниллю. Овочі з найменшими ознаками ураження інфекціями треба негайно прибирати з погреба, щоб не допустити їх розповсюдження і втрати запасів.
САДІВНИЧІ КЛОПОТИ
Захист від паразитів і зайців
Придбані восени саджанці, відправлені на зберігання у погріб, у січні слід уважно оглянути. Зазвичай до середини зими період природного спокою у рослин закінчується, і трапляється, що саджанці “прокидаються” завчасно. Якщо у саджанців почали відростати молоді корінці чи набубнявіли бруньки, постарайтеся знизити температуру в погребі або перемістіть їх в прохолодніше місце.
Під час ревізії саду взимку слід знімати з дерев і знищувати гнізда садових шкідників – гусениць златогузки і бояришниці.
У другій половині зимового періоду в садки часто навідуються зайці, обгризаючи на молодих деревцях кору, в результаті чого рослини гинуть. Щоб захистити їх, треба обмазувати стовбури сумішшю сметаноподібної консистенції з коров’яку і глини з додаванням карболової кислоти, обгортати їх щільною металевою сіткою заввишки не менше метра, закопуючи її в землю, або ж толем.
Під час відлиг сніг навколо штамбів потрібно втоптувати, щоб зруйнувати в ньому мишачі ходи.
Більше снігу – щедріший урожай
Під час обходу садових і плодових насаджень потрібно стежити за тим, щоб вони були надійно вкриті снігом, адже він захищає корені рослин від холоду й, розтаючи, насичує землю живильною вологою. За відсутності достатнього снігового покриву при температурі в приґрунтовій зоні мінус 12 –18°С корінці можуть промерзати на глибину до 20 см, від чого незахищені рослини неминуче гинуть. Тож, щоб пережити безсніжну зиму без неприємних наслідків, садівникові потрібно встановити в садку щитові снігозатримувачі, ущільнити стежки впоперек напрямку поривів вітру, на відкритих ділянках порозкладати гілки і хмиз – вони теж будуть затримувати на садовій ділянці сніг.
Якщо ж у другій половині січня снігу, навпаки, випаде надто багато, його треба струшувати з гілок, бо накопичення призведе до їх обламування.
Наші пращури помічали, що коли січень сухий, із морозами, то літо має бути спекотним, якщо ж перший місяць року багатосніжний, влітку бути великим дощам. Бажаємо усім друзям і читачам додатка “Сійся, родися!..” сприятливої погоди протягом усього 2018-го і щедрих урожаїв. Із Новим роком і Різдвом Христовим!