Січень – року перший син

Січень – року перший син

Січень традиційно вважається чи не найспокійнішою порою для городників. Але ближче до кінця місяця селяни починають готуватися до весни – перебирають насіння, розмічують посіви, ремонтують інвентар і парникові рами.

Загальні планувальні роботи

Прийшов час подумати, які овочеві рослини потрібно вирощувати на своїй ділянці, якими новими сортами слід поповнити власну насіннєву колекцію, а від яких краще відмовитися. Не варто купувати насіння на ринку у випадкових осіб, бо ж гарний урожай можна отримати, лише висіваючи районовані (пройшли перевірку і рекомендовані для певного визначеного регіону) сорти і гібриди.
Поки є ще час до весни, не зайвим буде розпланувати сівозміни. Причому не варто обмежуватися лише чергуванням культур (не висівати одні і ті ж овочі постійно на одному місці). Краще також не висівати на одному й тому ж місці рослини, що хворіють спільними хворобами. Наприклад, після редиски не сіють капусту, ріпу, редьку.
При підборі місць для сівби овочевих культур зверніть увагу і на їх вимогливість до освітлення. Шпинат, салат, хрін, щавель, ревінь, кріп витримують затінення. До світлолюбивих можна віднести огірки, кабачки, баклажани, квасолю, горох та помідори. Капуста, морква, часник, ріпчаста цибуля, буряк менш вимогливі до світла, тому можуть рости у напівтіні. Подумайте, чи буде у вас час та змога обробити велику ділянку. Якщо ні, то частину її можна навесні засіяти сидератами. Земля відпочине і водночас отримає добриво. Купіть заздалегідь насіння жита чи бобових культур, поки це ще можна зробити за «старими» цінами.

Власникам теплиць

У зимових теплицях у січні починають вирощувати розсаду огірка і томата. У теплицю насипають грунт, встановлюють горщечки, заповнені сумішшю, і висівають насіння. Стежать за температурою повітря і підтримують такий режим: від висіву до появи сходів +23…+25°С. Після появи сходів на п’ять–сім діб температуру різко знижують, удень для огірка до +18°С, для томата – до +15°С. Після цього підтримують у сонячні дні для огірка температуру +26°С, для томата – +19…+25°С, у похмурі дні на 3–5°С менше. Через 15 днів після висіву, коли сіянці достигнуть фази сім’ядоль, томати пересаджують у поживні горщечки. Для пересаджування відбирають міцні, добре розвинуті рослини. Щоб уникнути взаємного пригнічення при змиканні листків, розсаду огірка і томата розсаджують на велику площу живлення (20–25 шт./м кв.). Для огірка підтримують відносну вологість повітря на рівні 70–75%, для томата – 55–60%.
Власники пристінних теплиць у кінці січня можуть зайнятися вигонкою зелені петрушки, селери, буряка столового, ріпчастої цибулі, салату цикорного, коренеплодів скоростиглих сортів редиски.

Сад узимку

Узимку для плодових дерев настають складні умови для росту та розвитку. Найбільш поширене пошкодження – опіки стовбура та скелетних гілок. У сонячні морозні дні, особливо наприкінці січня – на початку лютого, деревина вночі сильно промерзає, а вдень на осонні може різко нагріватися (перепади температур можуть сягати 30°С), що призводить до розриву тканини й утворення великих тріщин. Вони не завжди заростають, і дерево може загинути у перший же рік після початку плодоношення, або деревина поступово відмирає впродовж 2–3 років. Захистити дерева від сонячних опіків допоможе побілка вапном. Краще це було б зробити восени, але, якщо не вистачило часу, можна проводити цю процедуру і взимку. Ще один варіант, який садівникам варто взяти до уваги, – обв’язування стовбура і скелетних гілок білим матеріалом, агроволокном чи тканиною, які вільно пропускають повітря. Робити це треба так, щоб обв’язка не була занадто тугою.
Саме у січні, при плюсовій температурі, можна нарізати живців для щеплення. Кінцевий термін робіт – початок весняного набрякання бруньок. Врахуйте, що у деяких порід та сортів, у яких однорічні пагони часто підмерзають взимку, – черешні, персика, абрикоси і недостатньо зимостійких сортів груші – живці нарізають лише восени, до настання стійких морозів.

Підготувала Юлія ХОМЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий