Січень снігом січе і морозом пече

Січень снігом січе і морозом пече

Перший місяць нового року завжди особливий. І, мабуть, немає людини, яка б не любила його хоча б за те, що січень дарує надію на краще життя. Попри всі ті трагічні події, з якими ми асоціюємо рік, що минув. Як би не було складно, а так хочеться вірити, що в році новому всі вони стануть просто важкими спогадами, а колядники та щедрувальники, засівальники принесуть у кожну оселю довгожданий мир та спокій, любов та злагоду, щастя та Божу благодать.
У січні зима повністю вступила у свої права і хоча робіт на відкритому повітрі стало менше, відпочивати доброму господарю не доводиться. На нього чекає черговий огляд всіх продуктових запасів, ремонт садово-городнього реманенту, підготовка насіння до висівання на розсаду. Якщо дозволяє погода, можна продовжувати ті роботи в саду, на які восени не вистачило часу.

Ревізія запасів

Обов’язково перевірте, як почувають себе у погребі овочі та соління. Всі коренеплоди огляньте на наявність грибка. Тримайте на контролі посадковий матеріал цибулинних і багаторічників. Наприклад, цибулини гладіолусів і бульби жоржин повинні зберігатися в провітрюваному приміщенні при температурі 5–10 °С.
Ніколи не пізно провести «медогляд» саджанців, які підготовлені для посадки навесні. Часто буває, що деякі їх дефекти недосвідчені садівники виявляють лише вдома. Причиною цьому є й недобросовісність продавців, які навчилися добре «камуфлювати» різні вади свого товару, щоб швидше його продати. Буває, що ви приносите з ринку деревце, корінь якого в глиняному розчині. Вам сказали, що це зроблено для підгодівлі рослинки. Але коли відмити коріння, на ньому можна виявити нарости кореневого раку. Він схожий на зморщену квасолину чи волоський горіх. Ще гірше, якщо великі нарости розташовані на скелетному корінні. Їх доведеться видалити і вкоротити коріння до здорового місця. І вже зовсім погано, якщо такий наріст біля кореневої шийки. У цьому випадку хвору рослину доведеться викинути. Щоб не заразити грунт, ракові нарости краще спалювати, а місця видалення наростів змазують садовим варом.
Саме час відсортувати насіння і закупити те, якого не вистачає. Навесні всі починають масово купувати посівний матеріал, тому і вибір буде меншим, і ціна вищою. Перевірте термін придатності на стимуляторах росту, добривах, засобах захисту рослин. У січні є час вибрати вдале місце для компостування органічних відходів з саду та городу.

Догляд за садом

Основне завдання садівників в січні – допомогти плодово-ягідним рослинам благополучно перезимувати, захистити від морозів та інших несприятливих факторів як надземну частину, так і кореневу систему.
При малосніжній зимі та сильних морозах шар укриття рослин рекомендується збільшити (підгортають кущі смородини, агрусу, малинник, щоб не підмерзла їх коренева система, розташована у верхніх шарах грунту).
Регулярно струшують сніг з гілок після рясного снігопаду. Важкий мокрий сніг, накопичуючись на гілках, ламає їх, завдаючи шкоди рослинам. Буває, що засипані снігом у грудні грядки суниці садової оголюються через здування снігу. В малосніжну зиму ця культура може вимерзнути, бо її коріння розташоване неглибоко, і без укриття воно легко підмерзає. У таких випадках необхідно терміново все виправити і додати на грядки снігу або додатково вкрити відповідним матеріалом. Не завадить додати снігу і на укритий на зиму виноград.
Добрі господарі періодично перевіряють стан осінньої запобіжної обв’язки штамбів молодих дерев і в разі потреби поновляють його. У січні можна вже провести побілку стовбурів і скелетних гілок рослин.

Квітник у січні

Для того, щоб вкрити цінні зимуючі квіти, використовують дихаючий матеріал, найчастіше агроволокно. Воно захистить ваших улюбленців від морозного вітру і при цьому пропускатиме кисень, під ним вони не зіпріють.
У цьому місяці вже можна почати вирощувати розсаду квітів. Для цього найкраще підходять ехінацея пурпурова, лаванда, вербена гібридна, дзвіночок карпатський, еустома, гвоздика і примула.
Привезенні з-за моря фрукти, якими ви на новий рік частували свою родину, можуть стати у нагоді тим садівникам, які давно мріяли виростити у себе вдома заморського екзота. Справа в тому, що в них часто зустрічається насіння, яке непогано сходить при правильному догляді. Взимку вибір таких рослин великий: гранат, хурма, фініки, авокадо, манго, лічі, мандарини, апельсини.
Перед посадкою обов’язково гарно очистіть насіння від м’якоті, щоб воно не загинуло у землі, і запасіться терпінням. Від посіву до перших сходів може пройти навіть півроку. Перед посівом на ніч замочіть насіння у воді. Ідеальна температура проростання + 22–24°С. До появи паростків верхній шар грунту в міру підсихання обприскуйте з пульверизатора водою.

Підготувала Юлія ХОМЕНКО.

Добавить комментарий