Січень – місяць, багатий на свята, а значить, і на зустрічі з рідними, посиденьки і веселощі. Проте й про підготовку до наступного землеробського сезону наші земляки починають вже піклуватися. Зимовими довгими вечорами, без поспіху, окреслюють плани робіт, які потрібно буде провести.
Переваги ранньої розсади
Саме в січні багато городників висівають насіння культур, які потім будуть вирощуватися в теплиці. Вважається, що це ідеальний час для рослин, які мають довгий термін вегетації. Таким чином можна отримати урожай із рідкісних сортів, недостатньо пристосованих до наших кліматичних умов. Ранній посів дає змогу отримати міцнішу і здоровішу, загартовану розсаду, яка не боїться різних інфекцій. Також вона при висаджуванні у відкритий грунт очікувано дасть урожай раніше.
На початку року перш за все починають висівати болгарський перець і баклажан. Особливо це стосується пізніх сортів. Насіння перцю дуже довго проростає, і для прискорення процесу варто розмістити ємність із майбутньою розсадою в теплому місці. Один із секретів успішного вирощування цих культур – достатня кількість сонячного світла. Лотки з розсадою варто розміщувати на вікнах, які виходять на південь. Як тільки буде можливість, виносити розсаду на відкрите сонце. Від цього залежить обсяг майбутнього врожаю. Якщо розсада зацвіте в контейнерах, то квітки потрібно видалити. Перець погано переносить пересадку, і його краще не пікірувати.
Також у січні висівають томати. Можна використовувати сорти для теплиць і відкритого грунту. Краще висівати ранні сорти, вони дуже швидко дадуть урожай. Середні та пізні слід висівати в лютому або березні, інакше плоди занадто швидко дозріють, і у вересні на грядках будуть тільки сухі стебла.
У січні можна висіяти на розсаду і деякі квіти. При цьому варто знати, що лобелію і петунію не потрібно присипати грунтом, розкладене насіння злегка збризкують із пульверизатора. Насіння гвоздики Шабо повинно знаходитися на глибині до 3 см. Бегонія і бальзамін також повинні розміщуватися на поверхні грунту, інакше насіння не проросте. Уся квіткова розсада потребує додаткового освітлення.
Ревізія запасів
У січні не зайве буде перевірити насіннєву картоплю, цибулю і яблука. Якщо все відмінно, то сміливо повертайте їх на подальше зберігання. Хвору цибулю обов’язково відділіть від здорової, обробіть розчином марганцівки або золи, зберігайте окремо від здорової і за можливості швидше використайте у господарських цілях.
Посадкову картоплю перевіряють так само, як і цибулю, хворі бульби відбраковують, залишають тільки здорові, щільні. Якщо температурний режим вашого сховища не відповідає нормі й картопля проросла, паростки обламують. Інакше до весни вони дуже витягнуться і будуть тонкими, картопля ослабне і може не зійти при висадці у грунт.
Перевірте закладені на зберігання яблука зимових сортів. Якщо шкірка трохи підмерзла або, навпаки, почала всихати, не поспішайте відбраковувати такі яблука – з м’якоті можна приготувати різноманітні страви, шкірку можна використати як добриво.
Сад у січні
Взимку необхідно захистити дерева від сонячних опіків, обв’язавши їхні крони тканиною. На крони молодих дерев, які найбільше бояться обмороження, приміром, персика, можна одягти зимову «шубку» з агроволокна. Також потурбуйтеся про захист стовбурів дерев від гризунів.
На зимових прогулянках ми часто помічаємо красиві й цікаві хвойні дерева і чагарники, які особливо гарні в цю пору. Можна нарізати живці, вдома їх обробити стимулятором коренеутворення, прибрати на зберігання і навесні висадити в сад. Рулон із живцями чудово збережеться в холодильнику або між віконними рамами. У заскленій лоджії можна зберегти до весни і деревце ялинки у горщику, яке куплялося до новорічних свят.
Взимку заготовлюють живці для весняного щеплення яблуні, груші, бузку.
Найкращий час обрізування дерев – період із кінця січня до початку квітня, коли рослини перебувають у стані спокою, рух соку в них ще не почався й бруньки на деревах не набубнявіли. Власне, можна проводити обрізування, починаючи з листопада, однак немає ніякої гарантії, що на наступний день не вдарять морози, тому краще все-таки перенести процедуру ближче до весни. Щойно температура повітря в саду підніметься вище –8°C і протримається на цьому рівні кілька днів, можна братися до формуючого та санітарного обрізування.
Формуюче обрізування дерева проводять упродовж п’яти років із моменту посадки: потрібно так сформувати крону, щоб за деревом було зручно доглядати та щоб сонячне світло потрапляло в гущу.
Омолоджувальне обрізування відновлює сповільнений ріст старих дерев і стимулює закладання генеративних бруньок. Його теж краще проводити в кінці зими або на початку весни, причому омолоджувати дерева починають не тоді, коли вони вже постаріють, а після перших двох-трьох урожаїв, або тільки-но ви помітите зниження цвітіння.
За матеріалами відкритих джерел підготувала Юлія ХОМЕНКО.