Січневий холод наповнює засіки

Січневий холод наповнює засіки

Наші працьовиті предки раділи, коли січень бував холодним і сніговим, бо то – запорука щедрої ниви й великого врожаю. Водночас люта зима є великим випробуванням для рослин, тож треба нагортати сніг під виноград, на вкриті трояндові кущі й інші уразливі до холодів культури. І не забуваймо підгодовувати в саду птахів, щоб вони не «переключилися» на плодові бруньки.

ТУРБОТИ ГОРОДНИКА

У січні необхідно вдатися до ревізії закладених у сховище овочів. При неправильному зберіганні на різних частинах коренеплодів може розвинутися сіра і біла гниль, про що свідчить сірий пухнастий наліт або розм’якшення і ослизнення уражених ділянок.
Свинцево-сірі плями на картоплі – це ознака ураження бульб фітофторозом. Розм’якшення ріпчастої цибулі – овочі уражені шийковою гниллю. Будь-які плоди, зовнішній вигляд яких викликає сумніви, треба негайно видалити з погреба й скоригувати режим зберігання продуктів.
Другий зимовий місяць – кращий час для вигонки молодих качанів салатного цикорію з коренеплодів (тих самих, із яких готують схожий на каву напій) і ніжних пагонів спаржі з дво- або трирічних кореневищ. Обидві культури мають високу дієтичну і поживну цінність. Для вигонки цикорію (французи називають його вітлуфом) годяться коренеплоди, діаметр верхньої частини яких сягає 3–5 см. Потрібно брати тільки ті, в яких уже показалася зелена верхівка – з неї й утвориться качанчик. Перед висаджуванням їх вирівнюють по довжині, обрізають кінці, залишаючи для посадки верхню частину довжиною близько 20 см. Висаджувати корені потрібно в ящики або горщики, заповнені крупнозернистим річковим піском, легким грунтом, торфосумішшю, тирсою тощо.
Вигонку вітлуфу необхідно здійснювати в темряві, щоб отримати качани із ніжним соковитим листям. Можна розмістити їх і в теплиці, але тоді посадки треба закрити чорною плівкою. У перші 10–14 днів після висаджування коренів слід підтримувати температуру в приміщенні на рівні +2–10°С, після чого збільшити її до +12–18°С. Через 3–4 тижні вже можна буде збирати урожай маленьких цикорних качанчиків. Зрізати їх потрібно разом із невеликою частиною коренеплоду або просто обережно обламувати і одразу ж поміщати в ящик із кришкою. Зберігати вітамінні продукти треба без доступу світла, бо інакше вони швидко позеленіють і стануть гіркими. Зрізаний молодий цикорій вживають як у свіжому, так і відвареному вигляді.
Не надто складна й вигонка спаржевих пагонів із кореневищ 2–3-річних рослин. Заготовляють спаржеві корені восени з настанням перших заморозків, після чого зберігають їх при температурі 0–…+2°С. Висаджують корені в ящики, заповнені тепличним грунтом дуже щільно, після чого засипають їх повністю товстим шаром перегною і зволожують. Протягом наступних 8–10 днів після висаджування потрібно підтримувати температуру в приміщенні на рівні +10°С. Потім її підвищують до +15–18°С. Через 40 днів після садіння молоді спаржеві пагони можна зрізати разом із ніжною підземною частиною і відразу ж використовувати для приготування супів, салатів і дієтичних гарнірів. На жаль, дуже швидко спаржа втрачає соковитість, тож довго зберігати її не можна.

САДОВІ КЛОПОТИ

Плодові саджанці, придбані восени і відправлені на зберігання у підвал, потрібно уважно оглянути. Зазвичай до середини зими період спокою у рослин закінчується, тому слід стежити за тим, щоб молоді рослини не прокинулися завчасно. Якщо під час огляду виявите набубнявіння бруньок чи відростання молодих коренів, постарайтеся знизити температуру в приміщенні або просто перемістіть саджанці в більш прохолодне (але не холодне!) місце.
В процесі огляду зимового саду необхідно зняти з дерев виявлені гнізда таких шкідників, як златогузка чи білан, і зрізати частини пагонів, де зимують яйця кільчастого шовкопряда.
У другій половині зими в сад часто навідуються зайці, яких приваблює кора молодих дерев. Такі «обіди» вуханів знищують рослини. Щоб уникнути цього, стовбурці дерев обмазують сметаноподібною сумішшю коров’яку і глини з додаванням ложки карболової кислоти. Можна розвісити на гілках гірлянди з легкого металу, що дзеленчатиме від поривів вітру й відлякуватиме полохливих тварин. Ще один спосіб захистити стовбури – обгорнути їх щільною металевою сіткою чи обрізаними гілками колючого агрусу.
Якщо в січневий день обходу видасться відлига, сніг навколо штамбів потрібно втоптати (руйнуючи тим самим мишачі ходи), а потім засипати втоптані ділянки свіжим сніжком. Утрамбовування бажано робити регулярно.
Коли зима супроводжується різкими перепадами температур, штамби дерев можуть ушкоджуватися морозобоїнами й стати уразливими для інфекцій і шкідників. Якщо за сезон осінніх дощів захисна побілка зійшла, її негайно слід оновити. Для цього в погожий теплий день треба відгорнути сніг навколо штамбу, нанести свіжу побілку на стовбур і нижні скелетні гілки, а потім знову підсипати снігу і нагорнути його якомога вище.
Загалом за відсутності снігового покриву корені дерев можуть промерзати на глибину до 20 см при температурі грунту –12–18°С. Щоб пережити малосніжну зиму без неприємних наслідків, потрібно розкидати по безсніжних місцях у саду гілки і хмиз для снігозатримання, підсипати під уразливі рослини сухе листя чи торф, розікласти у пристовбурних колах солом’яні мати (за відсутності дощів). У надто сніжні періоди слід струшувати з дерев мокрий сніг, щоб убезпечити їх від обламування.

Поділися:

Добавить комментарий