Символ спасіння,  прапор віри…

Символ спасіння, прапор віри…

За кілька днів до відзначення 1031 річниці Хрещення України-Руси в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відкрилася виставка «Хрести України: Північ», на якій представили понад 1200 унікальних експонатів. Їх надав єдиний в Україні й Східній Європі громадський історико-етнографічний старографічний Музей Хреста, заснований майже шість років тому в селі Гречане Дніпропетровської області.

Минулого літа наші краяни вже мали можливість ознайомитися з унікальною колекцією Музею Хреста. Тоді в Полтавському краєзнавчому музеї проходила виставка «Християнська спадщина нашої землі». Цьогоріч відвідувачам запропонували більш вузьку тему: «Хрести України: Північ», яка проливає світло на історію натільних хрестиків вірян, наперсних хрестів духовенства, а також нагрудних хрестиків-прикрас на теренах, з яких починалася Київська держава. Це землі полян, сіверян та древлян, власне, територія сучасних Київської, Чернігівської та Житомирської областей. Експозиція охоплює величезний часовий відрізок – від Хрещення України-Руси до початку ХХ століття.
– Полтавський краєзнавчий музей має велику колекцію міднолитої пластики, ця виставка вдало й цікаво її доповнює, додає нових штрихів до наших досліджень, – наголосила на відкритті експозиції старший науковий співробітник музею Ірина Власенко.
Директор Музею Хреста Віктор Векленко звернув увагу присутніх на ту особливу обставину, що всі представлені на виставці експонати не є археологічними матеріалами в класичному розумінні. Ідеться про випадкові знахідки різних людей, які музей придбав чи з вдячністю прийняв у дарунок. У далекому минулому всі ці хрестики, найімовірніше, були загублені своїми власниками.
– Нині ми заглиблюємося у вивчення теми за регіонами. Сподіваюся, що наступного року це буде кілька концептів по Донеччині, Луганщині, а також Дніпропетровщині. Надалі підійдемо до насиченої теми Середнього Подніпров’я – Полтавщина, Черкащина… – поділився Віктор Векленко.
Від духовенства слово на зібранні тримав митрофорний протоієрей настоятель Полтавського Свято-Покровського храму (ПЦУ) Микола Храпач:
– Сьогодні, коли віра нашого народу відроджується, маємо розуміти, що хрест є основою віри, бо зі зброї для знищення людини, з розп’яття, він перетворився на хрест визволення. Уже впродовж тисячоліття наш народ творить хрест не як прикрасу, хоч майстри і вкладають у цю справу всі свої таланти, а передусім – як символ спасіння, прапор віри, знамено боротьби з будь-яким злом.
Отець Микола закликав кожного, хто прийшов на відкриття виставки, обов’язково носити натільний хрестик. Разом із ним присутні виконали молитовний піснеспів Животворчому Хресту Господньому: «Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемогу православним християнам на супротивників подай і Хрестом Твоїм охороняй нас – оселю Твою».
Першу екскурсію для відвідувачів виставки провів Віктор Векленко. Цікаво, що серед представлених в експозиції екземплярів є і характерні для Полтавщини – це хрестики зі скляними вставками. Окрім натільних хрестиків, в колекції наявні хрести-мощовики, в яких містилися часточки святих мощей, веріжні хрести, котрі належали аскетам, кіотні хрести, наперсні хрести священиків, а також хрестики, які могли слугувати елементами жіночих прикрас: намист та сережок. Окремо екскурсовод зупинився на традиції українок носити відразу по кілька (іноді й до п’яти) хрестиків у поєднанні з дукачами та разками намист.
Переважна більшість старовинних хрестиків, які вдалося віднайти в наші дні, виготовлені зі штампованої латуні. Процес їх виробництва був нескладним, ціна прийнятна, але й губилися вони доволі часто, бо ж тонесеньке вушко з такого матеріалу швидко відламувалося. Іноді майстри оздоблювали латунні хрестики сріблом, і, як не дивно, збереглося це сріблення майже в ідеальному стані.
Поміркувати про історію головного символу християнства на українських землях, а водночас і про долю тих людей, яким у різних століттях належали представлені в експозиції хрестики-знахідки, полтавці можуть упродовж трьох місяців. Виставка триватиме до 25 жовтня.

Вікторія КОРНЄВА
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий