Символи добра

Символи добра

Небо ще сніжило, земля ховалася у височенні, як для березня, перемети, а дітвора випромінювала стільки тепла! Сяяли усмішки, горіли вогники-оченята! Хтось прямував вузенькою стежкою слідом за мамою, когось везла на санчатах бабуся – юні майстри поспішали на цікаве дійство до бібліотеки-філії № 9 Полтавської міської центральної бібліотечної системи. На них чекало чарівне заняття із виготовлення великоднього яєчка-зернівки.

Поділитися секретами створення цієї чудасії і з дітворою, і з дорослими прийшла добрий друг бібліотеки, завідувачка науково-дослідного експозиційного відділу етнографії Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Марія Пісцова. Цікаве дійство стало продовженням уже традиційного циклу заходів «Скарбниця нашого народу».
Пізнавати дивовижну науку до книгозбірні завітало шістнадцятеро дівчаток і хлопчиків. Наймолодшій «майстрині» виповнилося п’ять років, найстаршим – по десять. Утім охоче працювали разом зі своїми невгамовними чадами й матусі. Неабияк захопив творчий процес навіть завідувачку бібліотеки-філії № 9 Вікторію Дідик, яка добре знайома з тонкощами набагато складніших технік оздоблення великодніх яєць. «Зернівка – не настільки поширена, як, скажімо, писанка, і тому я на цій зустрічі зробила для себе відкриття», – каже вона.
Скільки відкриттів зробили діти – нікому й не злічити. Помаранчева барва сочевиці, золоті й фіолетові «вічка» кукурудзи, сніжинки рису – все перепліталося у візерунки й слухняно лягало на змащену клеєм поверхню яйця-заготовки. Горошинки, пшонинки, зерно пшениці, жита, насіння льону і навіть дбайливо зібрані протягом року однією із маленьких умілиць яблучні зернятка знайшли своє місце на великодніх символах – запахли літом, полем і урожаєм, щедрим сонцем і рясним дощем.
Промайнув майстер-клас на одному подихові. Потім красуні-зернівки ще протягом тижня залишалися в бібліотеці – брали «повітряні ванни» й досихали. А надалі помандрували до дітлашні додому, щоб радувати всю родину й нагадувати про наближення найсвітлішого свята.
Другий майстер-клас у бібліотеці-філії № 9 також зібрав дружне товариство, з яким Марія Пісцова ділилася секретами створення великодніх яєць-крапанок. Цього разу робота вимагала вже більшої пильності – тендітні видуті яєчка «купали» у різнокольорових розчинах барвників, цяточки малювали гарячим воском за допомогою спеціальних інструментів – «цвяшків».
Особливої таємничості майстер-класу надавали вогники свічок. Вони не тільки розтоплювали віск у процесі перетворення білої шкаралупи на веселеньку крапанку, а й снували в дитячій уяві світлі стежини в нашу далеку минувшину. Туди, де тихими вечорами велика родина сідала кругом своєї матері-берегині й переймала від неї правічне вміння творити символи добра.
Завершальна передвеликодня зустріч відбулася в бібліотеці-філії № 9 у перший день квітня, у свято Вербної неділі, й була присвячена найзагадковішому шедевру українського народного мистецтва – писанці.

Вікторія КОРНЄВА.
Фото надане Вікторією Дідик.

Поділися:

Добавить комментарий