Символіка української вишивки

Символіка української вишивки

За кілька днів відзначатимемо головне державне свято – День Незалежності України. Мільйони людей вдягнуть цього дня сорочки-вишиванки, на весь світ демонструючи свою приналежність до нашої вільнолюбивої і талановитої нації.
А чи знаєте ви, що вишивка вважається найдревнішим письмом українців? Через просту й водночас геніальну систему знаків в орнаментах розкривається ставлення наших предків до Всесвіту, до життя і свого покликання на землі.
Отож пильніше роздивіться візерунки, якими заквітчана ваша вишиванка. Упродовж століть їх вивчали сотні дослідників, звертаючись до знань з історії, філософії, фольклору та етнографії. Сьогодні ці символи продовжують вишивати молоді рукодільниці.

Калина. Красуню калину вважають символом нашого українського роду. У червоних її плодах – знак невмирущості. Калина асоціюється з Україною, жінкою, народженням і відродженням.
Дуб і калина. Орнаментом із різьбленим дубовим листям і кетягами калини часто оздоблюють сорочки для юнаків. Дуб був для наших предків священним деревом. Із ним пов’язували сонячну чоловічу енергію, силу, розвиток. У поєднанні з калиною візерунок виконував для власника сорочки роль чудодійного оберега, він опинявся під захистом життєдайної сили свого роду.
Виноград. Сад-виноград – це життєва нива, на якій чоловік є сіячем, а жінка має покликання ростити й плекати дерево їхнього роду. Мотив винограду оспівує створення сім’ї, його вишивали і на жіночих, і на чоловічих сорочках.
Мак. Віддавна в Україні обсівали освяченим насінням маку людей і господарство, бо вірили, що воно захистить від усього зла. Тендітна квітка маку є також знаком незнищенної пам’яті роду. Люди помічали, що поле, на якому точилася битва, навесні неодмінно вкривається маками. У родинах загиблих воїнів дівчата обов’язково вишивали маки на сорочках.
Лілея. Ця квітка береже в собі таємницю життя. Вона є символом чистоти й дівочої вроди. Цікаво, що в контурах геометричного візерунка лілея дуже нагадує силуети двох пташок. А це вже знак любові та парування. Окрім самої квітки, в орнаменті завжди наявні листок і пуп’янок. Разом вони складають нерозривну композицію триєдності, в якій закладені народження, розвиток та безперервність життя.
Ружі. Ці пишні квіти на сорочках спричинили немало дискусій у колах дослідників української вишивки. Одні схильні вважати їх банальним запозиченням із фабричних «брокарівських» зразків (у ХІХ столітті француз Генріх Брокар випускав у Російській імперії туалетне мило, яке запаковували разом із подарунком – простенькою схемою вишивки для столової білизни). Інші, навпаки, знаходять у промовистому слові «ружа» зв’язок із староукраїнською назвою крові – «руда».
Хміль. Листя хмелю, як і виноград, належить до молодіжної символіки. Означає розвиток, молоде буяння та любов. Хміль прочитується також як весільний знак. І на візерунках, і в народних піснях він в’ється, символізуючи любов парубка і готовність до створення своєї сім’ї.
Дерево життя. Це один із найголовніших символів української вишивки, який втілює зв’язок землі з небом. Корені Дерева сягають далеко в глибочінь, у витоки, туди, де народжується все існуюче та неіснуюче, дають сили та життя могутньому стовбуру – самому Всесвіту, який увінчує могутня квітуча крона, що тягнеться вгору, в майбутнє.
Дерево є символом безсмертя, безкінечності життя та його різнобарвного розмаїття. Воно об’єднує минуле, теперішнє та майбутнє. При всій своїй величності та могутності Дерево життя зображується посадженим у чашу-вазон, щоб іще раз нагадати, що кожне живе створіння – неподільна і нерозривна часточка загальної системи буття.
Земля, Вода, Сонце і Вогонь. Уся українська вишивка позначена найдавнішими символами Води і Сонця. Сонце часто зображується восьмипелюстковою розеткою чи квіткою, а знак Води нагадує згорнутого вужа. Дві стихії, що утворили земне життя, а тому їх треба розуміти як вологу материнську і вогненну батьківську енергії.
Трикутник вершиною догори у вишивці – це чоловічий символ, знак Вогню. Трикутник вершиною донизу символізує жіноче начало, матерію, це, власне, знак лона, чаші, де зароджується нове життя.
Ромбічні знаки – символи родючості Землі-матері, щедро засіяної, зігрітої Сонцем, щоб буяло наше життя. Ромбоподібними візерунками прикрашали весільний одяг. Сорочки з вишитими ромбами носили вагітні жінки аж до народження дитини, адже цей символ вважався сильним оберегом.
Зірки. Розкидані по рукаві й зібрані в геометричний орнамент зірки – це уявлення наших предків про структуру Всесвіту, що вже не хаотичний, а упорядкований, гармонійний і знову засіяний, щоб нести нові паростки життя у далекі світи.
Ламана (витка) гілка. Це один із найцікавіших в українській вишивці мотивів, що зображується у вигляді умовно нескінченного стебла, від якого у певному ритмі відходять квіти, листя, грона винограду. Орнамент описує створення з хаотичного космосу та зірок цілісної та структурованої життєдайної системи, нашої Галактики.

(За книгою «Знаки 155 стародавніх українських вишивок»/ упоряд. Т. О. Островська. – Київ, 1992).

Поділися:

Добавить комментарий