Синдром "святкового серця"

Синдром «святкового серця»

Серце є ключовим органом нашого організму, тому його правильна робота критично важлива для загального самопочуття. Порушення ритму серця можуть мати серйозні наслідки, тому обізнаність громадськості на цю тему є надзвичайно важливою.
Вплив порушень ритму серця на організм
Порушення ритму серця, відомі як аритмія, можуть призвести до різних станів, що варіюють від легких дискомфортів до серйозних ускладнень, включаючи інсульт або серцевий напад. Найпоширенішими видами аритмій є фібриляція передсердь, тахікардія, брадикардія та екстрасистолія.
Які симптоми можуть з’явитися у хворих на порушення ритму серця?
Хворі на порушення ритму серця можуть звертатися з різноманітними скаргами, які є специфічними для конкретного типу аритмії або загальними для багатьох випадків порушень ритму. Типові скарги, з якими можуть звертатися хворі на порушення ритму серця, наступні:
– пульсуюче або прискорене серцебиття, відчуття неправильного ритму серця: відчуття швидкого або неправильного серцебиття може бути однією з найбільш поширених скарг у випадку аритмій;
– запаморочення чи відчуття загальної слабкості: порушення ритму серця може призводити до запаморочення або відчуття загальної слабкості організму внаслідок недостатності адекватного кровопостачання до органів, зокрема головного мозку;
– задишка: деякі пацієнти можуть скаржитися на задишку, яка призводить до утруднення виконання звичайних фізичних навантажень;
– біль чи дискомфорт у грудях: хворі з порушенням ритму серця можуть відчувати біль, стискання або дискомфорт у грудях;
– неспроможність до фізичних зусиль: зменшення фізичної витривалості чи неспроможність виконувати звичайні завдання можуть бути зв’язані з порушенням ритму серця.
Один чи кілька таких симптомів є приводом для звернення до лікаря для правильної своєчасної діагностики та лікування. Важливо знати, що деякі форми аритмій можуть бути безсимптомними й завдати шкоди здоров’ю без спричинення відчуття дискомфорту.
Чому важливо своєчасно звернутися до лікаря у випадку порушення ритму серця?
Порушення ритму серця можуть призводити до різноманітних ускладнень здоров’я. Серед найпоширеніших ускладнень – серцева недостатність: аритмії можуть призводити до зниження функціональної здатності серця, а саме – перекачування крові відповідно до потреб організму.
Тромбоемболічні ускладнення: деякі види аритмій, зокрема фібриляція передсердь, можуть спричинити утворення згустків крові у серці, які можуть відокремитися та потрапити до кровотоку, призводячи до тромбоемболії та порушення функції інших органів, найзагрозливішими з яких є інфаркт міокарда та гостре порушення мозкового кровообігу (інсульт).
Ураження інших органів: неконтрольовані аритмії можуть погіршувати кровопостачання інших органів, таких як мозок, нирки, печінка тощо, що може викликати їх ураження.
Погіршення якості життя: постійні аритмії погіршують якість життя через постійні дискомфортні відчуття, задишку, зниження фізичної активності та інші фактори.
Зазначені ускладнення підкреслюють важливість своєчасної діагностики, лікування та регулярного моніторингу порушень ритму серця для запобігання серйозних наслідків. Для попередження останніх необхідно дотримуватися наступних рекомендацій.
Правильне харчування: стежте за збалансованістю вашого харчування, обмежуйте споживання жирних, смажених, копчених страв та шкідливих продуктів. Додайте до свого раціону вживання риби й морепродуктів не менше, ніж 2 рази на тиждень, м’ясо птиці і щоденно додавайте в раціон овочі і фрукти.
Активний спосіб життя: регулярні фізичні вправи покращують роботу серця та підтримують його здоров’я. Вважаєтся, що здоровим дорослим різного віку необхідно хоча б 150 хв на тиждень займатись спортом помірної інтенсивності протягом 5 днів. За даними досліджень при регулярних фізичних навантаженнях на 20–30% знижується вірогідність розвитку серцево-судинних порушень.
Позбавлення від шкідливих звичок: тютюнопаління – вагомий фактор ризику серйозних серцево-судинних захворювань. Під впливом компонентів тютюнового диму відбувається пошкодження стінок судин, утворення тромбів, а згодом інфаркт або інсульт. Куріння сприяє підвищенню артеріального тиску та збільшенню частоти серцевих скорочень.
Відмова від алкоголю: абсолютно безпечної дози алкоголю не існує. Доведено, що надлишок алкоголю спричиняє життєнебезпечні аритмії, зокрема пароксизмальні тахікардії і фібриляцію передсердь, що призводить до тромбоутворень та інсульту. Випадки порушення серцевого ритму після вживання алкогольних напоїв називають синдромом «святкового серця».
Контроль за артеріальним тиском і вагою: контроль за артеріальним тиском і вагою допомагає мінімізувати ризик порушення серцевого ритму.
Стрес: уникайте стресів, використовуйте методи релаксації, такі як йога або медитація.
Попередження порушень ритму серця
Обізнаність і підвищення свідомості населення стосовно аритмій та їх можливі наслідки відіграють ключову роль у попередженні серцевих ускладнень. Інформаційні кампанії, консультації лікарів, проведення публічних заходів можуть допомогти у своєчасному виявленні та лікуванні порушень ритму серця.

Софія СУМЦОВА,
лікар-кардіолог ПІТ кардіологічного відділення КП «ПОКЛ
ім. М.В. Скліфосовського ПОР».

Поділися:

Добавить комментарий