Скарби палацу Кочубеїв

Скарби палацу Кочубеїв

Нинішній рік для Полтавського художнього музею (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка ювілейний. Виповнюється 100 літ із часу заснування унікальної мистецької скарбниці. З нагоди поважної дати заплановані потужна наукова конференція, урочиста академія з промовистою назвою «Сто років служіння мистецтву», цікаві виставки з фондових колекцій.
Першою ювілейною «ластівкою» стала презентація міжмузейного проекту «Скарби палацу Кочубеїв», підготовленого Галереєю мистецтв та Полтавським краєзнавчим музеєм імені Василя Кричевського.

Вічна й прекрасна класична музика зустрічала запрошених до Полтавського художнього музею імені Миколи Ярошенка майже з порога: невеличкий концерт у виконанні студентів Полтавського музичного училища імені М. В. Лисенка слугував своєрідною прелюдією до презентації виставки. Вітаючи численних гостей, директор музею Ольга Курчакова зробила коротенький екскурс в історію мистецької скарбниці, нагадавши і про подаровану Полтаві колекцію художника-передвижника Миколи Ярошенка, і про тих численних подвижників, які в буремні роки більшовицького наступу на Україну рятували безцінні шедеври з покинутих, приречених на розграбування та знищення маєтків. Це – Костянтин Ляхович, Михайло Рудинський, Лев Падалка, Григорій Коваленко та багато інших представників інтелігенції, які, ризикуючи власним життям, намагалися зберегти мистецькі скарби для нащадків.
– Особливо активну позицію виявив «Комітет по охороні пам’яток старовини, мистецтва і природи на Полтавщині» на чолі з Костянтином Ляховичем. Тільки з кочубеївського палацу в Диканьці вдалося вивезти понад 235 картин, 332 вироби з фарфору, 72 одиниці старовинної зброї, 58 книг із царини мистецтва, 25 старовинних ікон, 70 предметів із срібла і бронзи, меблі, церковне начиння, сімейний архів Кочубеїв. На жаль, більшість із врятованих тоді скарбів були втрачені надалі, під час Другої світової війни. Болісно розуміти, якою трагічною є доля згаданого сімейного архіву: він був вивезений і зберігається не в Україні, а в Москві. Утім у межах презентованого нині проекту будемо говорити не про те, за чим шкодуємо, а про збережені скарби, з якими можна ознайомитися і в художньому, і в краєзнавчому музеї, – розповіла Ольга Курчакова.
– Ми пишаємося тим, що музей володіє найбільшим скарбом Кочубеївської родини – це особисті речі Василя Леонтійовича Кочубея, які представлені в скарбниці унікальних експонатів і до яких завжди виявляють великий інтерес екскурсанти, – зазначила головний зберігач фондів Полтавського краєзнавчого музею Тамара Кондратенко. – У рамках спільного з художнім музеєм проекту наш заклад зробить акцент на величезному значенні старовинного козацько-старшинського роду Кочубеїв в історії України.
У ході екскурсії «Скарби палацу Кочубеїв» у Полтавському художньому музеї відвідувачі ознайомилися і з тими раритетами, які перебувають у музейній експозиції постійно, і з підготовленими до показу саме в рамках ювілейного проекту. Цікаво, що всі вони (близько 50) супроводжуються особливим маркуванням – печаткою з родовим гербом Кочубеїв та написом по колу «Диканька», виготовленою за зразком відтиску печатки, якою представники роду позначали твори мистецтва зі своєї колекції.
Серед представлених на виставці скарбів – мініатюрний портрет В.П.Кочубея в оригінальній рамі роботи німецького художника Карла Фрідріха Кепке, єдина в Україні картина голландської художниці ХVІІ століття Клари Петерс «Сніданок», мармурова скульптура «Венера Медіцейська», вишукані вази, скульптурні композиції із позолоченої бронзи…
Про розкішне життя палацу Кочубеїв в одній із виставкових зал розповідає відеоряд світлин. Про загибель – окремий об’єкт у вигляді зворушливої інсталяції, в якій аркуші із зображеннями маєтку символічно перемежовані будівельними уламками-рештками.

Вікторія КОРНЄВА
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий