Слюсар, електрогазозварник, машиніст крана: які професії обирають дівчата

Слюсар, електрогазозварник, машиніст крана: які професії обирають дівчата

«Професійно-технічне училище №26 у Кременчуці – приклад руйнування гендерних шаблонів. Майже 30 дівчат – вихованок закладу освоюють новий фах за професіями, які раніше вважалися винятково чоловічими. Нині серед них – майбутні машиністи крана, електрогазозварники, слюсарі з ремонту колісних транспортних засобів», – зазначив у своєму Телеграм-каналі начальник Полтавської обласної військової адміністрації Філіп Пронін, відвідавши нещодавно цей навчальний заклад.
Очільник області додав, що учні практикуються на базі центру сучасних слюсарних технологій ПТУ, який укомплектований новітнім обладнанням – від точильних верстатів до гідравлічного крана. Здобуті знання допоможуть бути конкурентоспроможними на ринку праці у майбутньому.
Юлія Лягута, наприклад, обрала фах автослюсаря. Навчається перший рік. Говорить, у неї вітчим працює автослюсарем, і їй завжди було цікаво спостерігати за його роботою, тому вирішила продовжити сімейну справу.
– З першого курсу вивчаємо будову автомобілів – як легкових, так і вантажівок, – розповідає дівчина. – Мені подобається.
Сімейну справу продовжить і Поліна Черньонкова, яка навчається на третьому курсі училища й опановує фах слюсаря з механоскладальних робіт.
– У мене дідусь і тато теж слюсарі. Мабуть, це і наштовхнуло мене на вибір професії, – розповідає Поліна. – Мені дуже подобається щось паяти…
За словами директора професійно-технічного училища №26 Євгенія Жарова, попит на робітничий фах серед жіночої статі зріс саме через зміни на ринку праці, пов’язані з війною. Скажімо, до 2023 року на електрогазозварювальників подавали документи лише хлопці. А тепер у групі 8 дівчат. Стільки ж навчаються на автослюсаря. Професію «машиніст крана» обрало 14 учениць. Загалом 30 із 230 учнів, які навчаються у ПТУ.
– Дівчата вже йдуть на робітничі професії. А чоловіки будуть і далі йти захищати країну. Новітні технології дозволяють спрощувати складну фізичну роботу, – говорить Євгеній Жаров.
– Наші учениці займаються ремонтом і діагностуванням транспортних засобів і на великих транспортних підприємствах, і трохи менших. Є запити на них від відділів кадрів, – розповів майстер навчання ПТУ-26 Ігор Ємельянов.
Помітна тенденція до опанування дівчатами чоловічих професій і в Полтаві. У ході опитування дирекції середніх професійних закладів вдалося дізнатися, що у Полтавському вищому професійному училищі ім. А.О. Чепіги дві дівчини здобувають спеціальність слюсаря і дві – будівельника. П’ять учениць опановують слюсарну справу в ПТУ №4. У Полтавському професійному ліцеї одна учениця навчається на електрогазозварника й кілька – на лицювальників-плиточників. Цю ж професію чотири дівчини здобувають у Полтавському вищому міжрегіональному професійному училищі. А в електрорадіотехнічному ліцеї одна дівчина освоює професію помічника бурильника.
За словами майстрів, дівчата у дечому показують навіть кращі навички, аніж хлопці. Роботодавці беруть їх на практику і запрошують на роботу.
Змінити ситуацію на ринку праці взялися у Полтавській міській раді. Тут планують створити сучасний міжрегіональний центр, де жінки опановуватимуть чоловічі професії.

Ганна ВОЛКОВА
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий