Собор Архістратига Михаїла  й інших Небесних Сил безплотних

Собор Архістратига Михаїла й інших Небесних Сил безплотних

За церковним календарем православні християни відзначають це свято 21 листопада. На теренах Руси-України Архістратига Михаїла здавна шанували і як покровителя київських князів, і як найнадійнішого помічника у ратних справах. Отож особливого значення в устах наших предків набувала звернена до святого молитва: «…будь щитом несокрушенним і забралом міцним церкви святої і православній вітчизні нашій, захищаючи їх блискавичним твоїм мечем від усіх ворогів видимих та невидимих. Будь вождем та соратником непереможним Христолюбивому воїнству нашому, увінчуючи його славою та перемогами над ворогами, щоб пізнали всі супротивники наші, що з нами Бог і святі ангели Його…»

Собор Архістратига Михаїла й інших Небесних Сил безплотних є головним із свят на честь ангелів. Найперше, він присвячений святому Архістратигу Михаїлу, начальнику воїнства небесного.
За стародавніми переказами, сатана, колись світліший за всіх духів небесних і тому названий Люцифером, впав у самолюбство, гордість і злобу та спокусив багато інших духів. Тоді Архангел Михаїл зібрав військо благочестивих ангелів і в тяжкій боротьбі переміг диявола з усіма його послідовниками.
Святкування Собору Архістратига Божого Михаїла та інших Небесних Сил безплотних встановлене на початку IV століття на Лаодикійському соборі (проходив у місті Лаодикія, нині це територія Туреччини). Учасниками собору було засуджене єретичне поклоніння ангелам як творцям і правителям світу, натомість встановлене благочестиве шанування їх як служителів Божих та охоронців людського роду. Дата для святкування обрана невипадково. Наприклад, 8-ме число (за старим стилем) вказує на день Страшного Суду, в якому безпосередню участь візьмуть ангели. Саме вони будуть свідчити на суді про наше життя і справи – праведні чи неправедні. День Страшного Суду святі отці називають восьмим днем, тоді як зазвичай час вимірюється седмицями (тижнями).
У нашому народі Архангела Михаїла шанують по-особливому ще й тому, що його вважали своїм патроном київські князі, вони завжди просили його заступництва перед походами. Як колись, так і тепер, переможець темних сил зображений на гербі Києва. Символ Михаїла був присутній також на головній хоругві часів Богдана Хмельницького та на багатьох козацьких прапорах.
В уяві наших предків святий Михайло – це славний воїн-захисник знедолених, але водночас – суворий суддя, який відводить душі померлих на Небо та зважує на терезах їхні добрі й погані вчинки.
У давнину на Михайла люди не працювали, а йшли до церкви, побудованої на його честь. Довкола храму традиційно відбувався багатолюдний хресний хід. Після служби біля церкви ставили «братні столи» й всі разом обідали.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий