Собор Архістратига  Михаїла та iнших  Небесних Сил безплотних

Собор Архістратига Михаїла та iнших Небесних Сил безплотних

Цей день є головним із свят на честь Ангелів. Він присвячений начальнику Небесного воїнства Архістратигу Михаїлу та всім Ангелам, які прославляють Господа. За церковним календарем свято припадає на 21 листопада.

Святкування Собору Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних встановлено на початку IV століття на помісному соборі християнської церкви в Лаодікеї (руїни цього міста нині знаходяться на території Туреччини). Тоді було засуджено єретичне поклоніння Ангелам як творцям і правителям світу й затверджено їх православне шанування.
Дата відзначення не випадкова. Листопад обраний тому, що це дев’ятий місяць від березня, з якого в давнину починався календарний рік, а ангельська ієрархія складається саме з дев’яти чинів. Восьмий (за старим стилем) день місяця вказував на майбутній Собор (зібрання) всіх Сил Небесних у день Страшного Суду Божого, який святі отці називають «днем восьмим», бо після віку цього, лік у якому звершується седмицями днів, настане «день осьмий», і тоді «прийде Син Людський у Славі Своїй і всі святі Ангели з Ним» (Мф. 25, 31).
Над дев’ятьма ангельськими чинами поставлений Господом святий Архангел Михаїл. Архангели – це Божі благовісники. Вони допомагають зрозуміти таємниці духовності, пророцтв і Божої волі, зміцнюють у людях віру, просвітлюють розум сонцем Євангелія.
За переданням, коли одержимий гординею Люцифер (у перекладі з латини – «світлоносний» або «ранкова зірка», Денниця) віддалився від Бога настільки, що став джерелом зла, і потягнув за собою третину Ангелів, Архангел Михаїл перший закликав усі небесні безтілесні сили, котрі не піддалися згубному прикладу, до боротьби з диявольською спокусою. Він зі своїм військом здобув перемогу в битві проти Люцифера і його бісів, які були «скинуті в пекло, в глибини пекла» (Іс. 14:15). Це протиборство між добром і злом дотепер триває на землі, всі люди є його учасниками.
В Україні Святий Михайло віддавна вважається одним із покровителів нашої держави і, зокрема, Києва. Нині, як і багато століть тому, на гербі столиці зображений Архістратиг з мечем. До 1917 року день його вшанування відзначався киянами як день міста.
В уяві нашого народу Архангел Михайло постає мужнім лицарем, який перемагає всі темні сили. Він – заступник воїнів-захисників Батьківщини.
Колись Архістратига, який полює на нечисту силу, особливо шанували мисливці. Святкового дня чоловіки обов’язково йшли до церкви й запалювали свічку перед образом святого. Всі вірили, що найвлучніша рушниця та, яку благословив Архістратиг.
У давнину на Михайла люди не працювали. На храмове свято до Михайлівських церков приходили не тільки місцеві мешканці, з’їжджалися й віряни та священики з навколишніх сіл. Після урочистої служби біля церкви ставили «братні столи» й всі разом обідали.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий