Собор Архістратига Михаїла

Собор Архістратига Михаїла

Свята Православна Церква відзначає Собор Архістратига Михаїла та інших Небесних Сил безплотних 21 листопада. Під словом «собор» розуміють зібрання. Свято встановлене на початку IV століття.

Поява свята в церковному календарі пов’язана з рішеннями Лаодікейського собору (Лаодікея – античне місто, руїни якого знаходяться на території сучасної Туреччини). Його учасниками було відкинуте єретичне поклоніння ангелам як творцям та правителям світу й утверджене їх православне шанування. За старим стилем свято припадало на восьмий день місяця, що вказувало на майбутній Собор усіх Сил Небесних у день Страшного Суду Божого, який святі отці називають «днем восьмим, бо після віку цього, що йде седмицями днів, настане «день восьмий», і тоді: «прийде Син Людський у Славі Своїй і всі святі Ангели з Ним» (Мф. 25,31).
За Святим Письмом, великий духовний світ населений розумними, добрими істотами – ангелами. Слово «ангел» грецькою мовою означає вісник. Через ангелів Бог нерідко повідомляє людям Свою волю.
Архангела Михаїла Православна Церква шанує як захисника віри й борця проти єресей та всякого зла. На іконах його зображають із вогненним мечем у руці. Вірний служитель Божий скинув із Неба враженого гріхом гордині й заздрощів до слави Творця Люцифера (сатану) разом з іншими нечистими духами (демонами і бісами). У Писанні Архангел Михаїл іменується «князем», «вождем воїнства Господня». Слово «архістратиг» означає головнокомандувач. Михаїл виступає главою святого воїнства ангелів, що стоять на сторожі Божого закону.
Із давніх часів Архангела Михаїла вважають Небесним покровителем столиці України – Києва. В архівах можна знайти міжнародні угоди, підписані Володимиром Великим та Ярославом Мудрим і скріплені перснями-печатками із зображенням крилатого воїна.
Онук Ярослава Мудрого Святополк (у святому хрещенні Михаїл) заклав у Києві Михайлівський Золотоверхий собор. До будівництва його спонукала перемога над половцями. За переказами, воєначальник Небесних Сил допоміг війську Святополка здолати ворога, з’явившись над Софією Київською.
Архістратига зображали на гербах Мономаховичів, Київського воєводства, Київської губернії. Символ архістратига є також на головній хоругві часів Богдана Хмельницького та на багатьох козацьких прапорах. Зображений небесний воєначальник і на сучасному гербі Києва та прапорі міста. Скульптура Архістратига Михаїла височіє на майдані Незалежності.
Історично на Русі молилися до Архангела Михаїла про заступництво державі, про порятунок і збереження Батьківщини, про допомогу в позбавленні від скорботи.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий