Соціальний діалог для розв’язання проблем на ринку праці

Соціальний діалог для розв’язання проблем на ринку праці

Полтавський обласний центр зайнятості та міська організація роботодавців уклали Меморандум про співпрацю. Його підписали директор центру Катерина Клавдієва і голова правління Полтавської міської організації роботодавців Андріан Литовченко. Документ передбачає співпрацю щодо підвищення рівня працевлаштування незайнятого населення регіону та скорочення терміну укомплектування вільних робочих місць, сприяння збереженню існуючих та створенню нових робочих місць в усіх сферах економічної діяльності, соціальний захист трудівників.

Навіть попри значну стимуляцію ринку праці на Полтавщині, потребує змін і філософія суспільних відносин у цій галузі. Катерина Клавдієва говорить, що мета Меморандуму – активізувати бізнес і залучити до активної співпраці окремі категорії громадян. Це дозволить розв’язати проблеми не лише Полтави, а й тих районів, які до неї прилягають. У них спостерігається надлишок робочої сили, яку необхідно працевлаштувати.
«На ринку праці ключовим фактором залишається конкуренція, – додав Андріан Литовченко. – Наразі Полтава не є конкурентоспроможною. Якщо в інших регіонах актуальною залишається проблема сталого відтоку робочої сили до країн близького зарубіжжя, то полтавці активно їдуть на роботу в інші області держави. Туди, де рівень заробітної плати вищий і умови роботи кращі. Окрім цього, потрібно створити однакові умови між усіма організаціями, які працевлаштовують людей у місті».
Згідно з офіційною статистикою рівень безробіття на Полтавщині останні кілька років знижується.
– Починаючи з 2015 року, кількість непрацевлаштованого населення скоротилася з 82 тисяч до 62 тисяч людей. У цьому році спостерігається стала динаміка зменшення кількості безробітних до 50 тисяч людей. Зокрема в Полтаві їхня кількість скоротилася з 12 тисяч до 9 тисяч осіб. База вакансій продовжує зростати. В Полтаві на сьогодні понад 17 тисяч вакансій, і на кожного безробітного служба зайнятості може запропонувати дві вакансії.
Нас би дуже порадувало, якби ми могли в режимі он-лайн забезпечити потреби роботодавців. У Полтаві та Кременчуці 75–80 відсотків безробітних – люди з вищою освітою. І зазвичай це нереалізована вища освіта, адже нині настав час говорити про її недостатню якість. Для того, щоб підібрати роботодавцю потрібного фахівця, ми мусимо розглянути до 20 кандидатів на цю посаду. Це свідчить про перевиробництво окремих кадрів. На щастя, повністю не знищена база професійно-технічної освіти. Сьогодні хоча б частина молодих людей йде навчатися не у виш, а в училище. Але якщо в нас раніше на обліку після закінчення ПТУ було по півтори-дві тисячі випускників, потім це число впало до 500, то сьогодні – 100–200 осіб. І то, це особи, які у переважній більшості свою найближчу перспективу визначили, – коментує директор обласного центру зайнятості Катерина Клавдієва.
Наразі Полтавщина входить у п’ятірку областей, які мають найбільше фінансування з професійного навчання. Максимум коштів спрямовується на оплату громадських робіт.
Служба зайнятості Полтавщини зініціювала запровадження новацій на ринку праці. Однією з них став реальний рекрутинг. Фахівці працюють у громадських місцях і безкоштовно пропонують людям вакансії. А якщо таких немає, беруть особисті дані про людину, у випадку, якщо вакансія з’явиться. Таким чином була сформована база реальних претендентів на вакансії, і це дало змогу розпочати роботу з підприємцями. Також серед кроків, які зробила служба зайнятості назустріч безробітним, стали ярмарки вакансій. До нових напрямків діяльності належить і робота в режимі скайп-конференцій. Максимально підключені всі райони області. Це дало можливість призупинити внутрішньообласну міграцію і працевлаштовувати людей, які проживають у селах. За минулий рік близько 1700 працівників почали їздити на роботу з віддалених сіл та містечок.
– Наше головне завдання на сьогодні – створити умови, щоб працездатні чоловіки залишалися в Полтавській області. Якщо чоловік отримуватиме достойну заробітну плату, а жінка залишиться вдома, ця родина не виїде на заробітки. Також ми намагаємося підвищити конкурентоспроможність шукачів роботи і видаємо ваучери. Полтавщина – перший в Україні регіон, де особи, старші 45-ти років, можуть отримати ваучер на підвищення кваліфікації. На жаль, Кабміном регулюється перелік тих професій, у яких можна отримати цей ваучер. У цьому переліку донині немає багатьох потрібних спеціальностей. Зокрема є попит на швачок, але ваучера на це немає. За три роки ми створили свій навчальний заклад практично за повної відсутності державного фінансування та за грантової підтримки. Зараз перенавчаємо ремонтників холодильного, торговельного та побутового обладнання. Проблема в тому, що якщо раніше групи легко було набрати, то зараз це стало набагато важче. Але, вперше за весь час, в травні почали перенавчання п’ять набраних груп. Такої кількості учнів раніше ніколи не було. Ми запропонували на рівні Кабміну вирішити питання з професійним перенавчанням безробітних. Щоб наш навчальний заклад, який орендує навчальне приміщення, мав пільги на оренду. В Полтаві нині надлишок ПТУ. В одному з них, за символічну плату, можна організувати центр перенавчання безробітних, – зазначила Катерина Клавдієва.
Ініціатори Меморандуму зобов’язалися розробляти спільні ефективні заходи, спрямовані на вдосконалення соціальної політики та запобігання відтоку трудових ресурсів з Полтави.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий