Інформаційний кур’єр

Соціальний захист Полтавщини в цифрах та фактах

У першу неділю листопада в Україні відзначається День працівника соціальної сфери – професійне свято для понад 6 тисяч фахівців, які своєю щоденною працею забезпечують соціальну підтримку уразливих категорій населення та надають соціальні послуги мешканцям Полтавської області.
Зокрема до команди надавачів соціальних послуг входять понад 4,8 тисячі співробітників (фахівці терцентрів, центрів надання соцпослуг, соціальних служб, будинків-інтернатів), реабілітаційні послуги надають 125 осіб, державними службовцями є 900 осіб.

Соціальний захист завжди був хоч і пріоритетним, але непопулярним напрямом державної політики, бо тут не відкривають надприбуткові підприємства, не забезпечують податкові надходження в бюджет, не будують дороги та інноваційні розробки. Натомість соціальна сфера є тим невидимим фронтом, який одним із перших прийняв на себе хвилю кризових явищ, які принесла війна.
Завдяки системній роботі органів соціального захисту області Полтавщина змогла адаптуватись до виклику сьогодення та забезпечити надання соціальних гарантій для майже 203 тисяч переселенців, з яких 48,5 тисячі – діти, понад 38 тисяч пенсіонерів та 8,6 тисяч осіб з інвалідністю.
Для 175 тисяч сімей внутрішньо переміщених осіб (з урахуванням дітей) забезпечено призначення допомоги на проживання на загальну суму 3,1 млрд грн, виплату якої вчасно та в повному обсязі проведено по жовтень включно.
В області забезпечується реалізація 43 державних соціальних програм, спрямованих на підтримку 600 тисяч осіб (45 % жителів області).
Органами соціального захисту населення Полтавщини проводиться своєчасне нарахування та виплата щомісячних державних соціальних допомог для понад 100 тис. сімей (в тому числі 49,8 тис. сімей з дітьми, 16,8 тис. малозабезпечених сімей), які станом на 01.10.2022 профінансовано на загальну суму 1,5 млрд грн.
У поточному році житловими субсидіями та пільгами на оплату житлово-комунальних послуг у неопалювальний період користувались 107 тис. сімей області, а завдяки скоординованій роботі управлінь соціального захисту населення області департаментом проведено всі необхідні розрахунки та виплати на загальну суму 1,2 млрд грн.
Безумовно, характерною рисою для сфери соцзахисту області є системний підхід. З цією метою успішно реалізовується Комплексна програма соціального захисту населення Полтавської області, яка охоплює 36 тис. мешканців регіону в рамках 33 напрямків соціальної підтримки.
Враховуючи вимоги сьогодення, одним із важливих напрямів програми є адресна підтримка членів сімей загиблих Захисників і Захисниць України, яка забезпечується:
шляхом виплати разових допомог – по 50 тис. грн на сім’ю;
щорічних виплат – у розмірі по 3 тис. грн;
щомісячної виплати допомоги сім’ям з дітьми загиблих (померлих) – у розмірі прожиткового мінімуму (з 01.07.2022 року – 2508 грн).
Великого значення набуває й розбудова системи соціальних послуг, які мають бути якісними, вчасними та максимально наближеними до людей навіть у найвіддаленіших населених пунктах області.
На сьогодні у громадах області 19 територіальних центрів соціального обслуговування та 36 центрів надання соціальних послуг забезпечують обслуговування понад 70 тисяч осіб, в тому числі 4,5 тисячі осіб, які мають статус ВПО. Важливо, що, попри війну, 6 таких центрів розпочали діяльність в поточному році.
Щороку майже 1800 соціальних працівників надають соціальні послуги близько 16,6 тис. одиноким, одиноко проживаючим громадянам, які втратили працездатність та не здатні до самообслуговування. Лише за період введення воєнного стану додатково взято на обслуговування 1877 осіб, у тому числі 77 – з числа ВПО.
Мережа інтернатних закладів соцзахисту області представлена 14 будинками-інтернатами, які надають послуги особам, які потребують постійного стороннього догляду. Відтак на сьогодні в стацустановах проживають майже 2000 підопічних, з яких в 2022 році влаштовано 220 осіб, у тому числі 74 особи зі статусом ВПО.
Спеціалістами центрів соціальних служб та надання соцпослуг територіальних громад області проводилась робота з 24,4 тис. осіб із сімей вразливих груп населення. В поточному році за результатами проведених оцінок потреб на обліку перебувало 2254 сім’ї (4322 дитини), що опинилися в складних життєвих обставинах, з них 892 сім’ї (1785 дітей) отримували комплексні соціальні послуги в рамках соціального супроводу.
Враховуючи, що державна сімейна політика визначає сім’ю найкращим середовищем для зростання та розвитку гармонійної особистості, 105 осіб пройшли навчання в обласному центрі соціальних служб та рекомендовані в прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни/піклувальники та усиновлювачі.
У Полтавській області діє 12 патронатних сімей, вихователі яких пройшли навчання в Полтавському обласному центрі соціальних служб. Це дає можливість уникати інституалізації дітей із сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, забезпечити виховання та дотримання їх прав. На даний час в родинах патронатних вихователів перебуває 15 дітей, які опинились в складних життєвих обставинах.
Загалом в області забезпечені соціальним супроводженням надавачів соціальних послуг 113 прийомних сімей та 36 дитячих будинків сімейного типу. Також в умовах військового стану на територію Полтавської області з небезпечних для життя та здоров’я регіонів України переїхало 10 прийомних сімей (17 дітей) та 7 дитячих будинків сімейного типу (55 дітей), які забезпечені постійною соціальною підтримкою та допомогою фахівців із соціальної роботи.
Але все це – не просто цифри та статистичні показники, це щоденна кропітка робота, яка має свої складності та труднощі, що в черговий раз підтверджує важливість підтримки та розвитку сфери соціального захисту, яка охоплює майже всіх мешканців області та є життєво важливою для уразливих категорій населення.
Користуючись нагодою, висловлюємо подяку всім працівникам соціальної сфери Полтавщини за самовіддану працю, високу відповідальність та особистий внесок у забезпечення надання якісних соціальних послуг та соціальної підтримки населення області.
Щиро вітаємо колег із професійним святом та зичимо добра, здоров’я і мирного українського неба!

Людмила КОРНІЄНКО
Директор департаменту соцзахисту населення Полтавської ОВА

Поділися:

Добавить комментарий