Сонце з пригоршнів художниці

Сонце з пригоршнів художниці

Наталія Мкртчян, без сумніву, є однією з найбільш незвичайних і талановитих постатей серед відомих сучасників – творців прекрасного наддніпрянського Кременчука.
Її роботи, що нині виставлені в Міській художній галереї, вказують не тільки на високий художній рівень, але й демонструють світ, що живе в кожному з нас. Фантастичні, неповторні, розкішні – вони ніби істина, що випущена з мовчання й своїм багатством вросли в поняття живопису зі своїм світовідчуттям та колористичною палітрою. Слід додати, що більшість робіт мисткині насичені стриманістю і цілісністю, чуттєвістю і тендітністю, а окремі з них «присмачені» ще й духовно-психологічними «натяками», як ось: «Повернення Діани з полювання», «Мисливиця за орлом», «Ангел, який молиться», «Вірсавія і Давид».
Як зазначила під час відкриття виставки керівник галереї Оксана Бойко, роботи майстрині є абсолютно авторськими і водночас запозиченими у її Величності Природи, яка, здається, сама знайшла талановиту виконавицю, котра передала нам усі її секрети.
Виставка робіт Наталії Мкртчян представляє окремі її витвори з різних живописних тематичних циклів художниці, про які мова піде нижче. З частиною з них глядачі знайомилися вперше, а деякі твори майстриня репрезентувала поціновувачам мистецтва на декількох виставках в різних містах і виставкових центрах.
Ще вражали роботи, які можна було б порівнювати хіба що із прекрасними фотографіями про житя-буття, про навколишній світ, про людей, що творять його. Серед них «Україна», «Українська Мадонна», «Україна. Лебедівка», «Дівчина з кроликом», «Новий рік», «Казковий ліс», «Самі вдома», «Купив коня», «Рибалка», «День народження друга», «Дружня сім’я» та інші.
Ось на одній із них прекрасний, аж надто витончений, портрет, на іншій прочитується письмо підсиненої небесної тиші, на третій – рідний дім, прив’язаний павутинкою до власної душі. Аж ген далі видніється робота містичного дивовижжя. І все це живі свідки її стану душі, яка щодень заплітає сонцю довгі коси. Звернімо увагу хоча б на деякі з них: «Жива вода», «Все буде добре», «Розумні миші», А далі впереміш із українськими сюжетами бачимо роботи, що «навіяні» загадковістю, де підморгують краєвиди казахської землі, оскільки сама майстриня є заступником директора інституту українсько-казахської дружби й не раз побувала у цьому дружелюбному краї.
Одними з найбільш цікавих робіт є портрети Тараса Шевченка, Олеся Гончара, доктора мистецтвознавства Івана Шуляка, українського філософа Василя Кушерця, патріота України Миколи Степаненка, колег-художників, інших відомих людей, в тім числі й президентів України та Казахстану Леоніда Кучми та Нурсултана Назарбаєва.
До речі, тема Казахстану в нашої майстрині посідає досить чільне місце. Цій країні мисткиня присвятила цілий цикл картин, серед яких: «Батири казахського степу», «Беркутучи», «Дівчина-казашка з домброю», «Киз Куу» (дожени дівчину), «Ер-Таргин» (Казахський героїчний епос «Ер-Таргин») та інші.
Усе разом взяте свідчить про найцінніші символи її духу, які були і є важливою та постійною частиною її внутрішнього світу, які вона за допомогою пензля «вихлюпує» на полотні.
Здається, що її захоплює все, чого сягає око: архітектура міст Європи («Відпустка у Відні»,»Рим», «Венеція», «Одного разу в Європі», «Прага. Старомістська площа», «Греція. Кіпр», «Відень. Вулиця Грабен», тощо) природа, навколишній світ і його люди, рідний край, степовий простір, які постійно присутні на полотнах майстрині і взаємно проникають у життя та творчість нашої землячки:
Слід зазначити й таке: Наталія Мкртчян чудово володіє художньою колористикою, вона наділена вродженим відчуттям мистецького смаку, а її роботи говорять про справжню й багату інтуїцію авторки.
Якщо читач запитає, де можна прочитати про мисткиню чи побачити прекрасні витвори пензля неперевершеної кременчуцької художниці, слід зазначити, що чимало її робіт розміщено на сайті http://art.org.ua. Крім того, її картини неодноразово виставлялися в столиці, в інших містах України, і ось тепер у рідному Кременчуці, що стало вдячним кроком на шляху до вшанування майстрині та її творчого доробку.

Федір ЧУЖА
Голова Спілки літераторів
«Славутич» м. Кременчука

Поділися:

Добавить комментарий