Фотовиставка під такою назвою була презентована у Полтавському художньому музеї імені Миколи Ярошенка з нагоди Міжнародного дня людей із синдромом Дауна.
Організували захід благодійний фонд “Карітас Полтава” та мама одного з таких сонячних дітей Людмила Герасименко. Автор світлин – колишня фотокор “Зорі Полтавщини”, а нині відомий фотохудожник Анна Чапала. На кожній із кількох десятків експонованих світлин поряд із відомими людьми сонячні діти. Того дня вони були в центрі уваги. Спілкувалися зі своїми партнерами по зйомках, отримували подарунки: м’які іграшки, розвиваючі ігри, фрукти й солодощі. Від міського голови Олександра Мамая – поїздка до дельфінарію у Харків. Вона відбудеться, тільки-но налагодиться погода.
Про те, як виникла ідея цього проекту, розповідає директор благодійного фонду Володимир Раковецький:
– Мета полягала в тім, щоб із допомогою відомих людей міста – посадовців, артистів, громадських діячів, митців, священиків – привернути увагу до особливих діток, які живуть поруч. До проблем їхніх родин. Щоб кожен громадянин, оглянувши ці знімки, мав нагоду задуматися й зробити свій невеличкий внесок у покращення їхнього життя, їхню соціалізацію: зробити щось приємне самим дітям, допомогти, можливо, навіть фізично, їхнім батькам.
Експозиція також демонструватиметься у приміщенні благодійного фонду “Карітас Полтава” за адресою: вул. Пилипа Орлика, 20/1, є ідея показати її у Верховній Раді України.
У перспективі – виїзди на природу, в табори, інші цікаві заходи для невимушеного спілкування сонячних діток із ровесниками.

Сергій Чумак, редактор газети “Сила духу”, голова обласної організації людей з інвалідністю, на світлині – з 16-річною Анастасією Пастушенко. Перед початком фотосесії у фізкультурно-спортивному клубі для осіб з інвалідністю “Візок” партнери грали у більярд. Тому кий також опинився в кадрі.
– Як Ви стали учасником проекту?
– Із Людмилою Герасименко, однією з організаторів проекту, ми вже багато років є партнерами по громадській діяльності. Вона зателефонувала, і я погодився.
– То як працювалося з юною партнеркою?
– Легко і з задоволенням. Крім цієї світлини, наша співпраця дала ще один результат: сонячні дітки ходитимуть до нас у клуб “Візок” грати в більярд. А проблема виникла вже після фотосесії – вибрати, який знімок найкращий.
Мама 4-річної Саші Мирної розповідає, що їхнім партнером по зйомці був директор благодійного фонду “Карітас” Володимир Раковецький. Сашуня до незнайомих людей звикає не одразу, але з отцем Володимиром усе склалося добре. Дівчинка полюбила камеру, фотографуватися їй сподобалося.
– Наші діти вимагають більше уваги, часу, пізніше починають говорити. Але вони дуже щирі, відкриті і свої почуття не приховують, висловлюють їх набагато емоційніше.
Працювати мама не має можливості. І щиро дякує організаторам та спонсорам заходу за позитивні емоції під час зйомок, за подарунки і велику кількість нових друзів.
Спілкування дітей, батьків, посадовців окреслило деякі гострі питання. Секретар міської ради Оксана Деркач взялася вивчити можливості перебування малюків із хворобою Дауна у звичайних, неспеціалізованих дошкільних закладах. Громадська організація “Зернятко”, яка опікується дітьми з аутизмом, поділиться своїм досвідом для створення подібної організації батьків сонячних дітей.
– Було дуже приємно, що мене запросили на фотосесію з такими чарівними дітками. Від них я отримав масу емоцій та позитиву, бажаю їм здоров’я та мирного неба, – сказав керівник ГО “Центр громадського моніторингу “Погляд” Олександр Залужний.
Запитую Анну Чапалу, чи складно було під час зйомок.
– Налаштовувалася, що буде нелегко, бо досвіду роботи з особливими дітками не мала. Насправді ж навіть не уявляла, наскільки вони розумні, чутливі, позитивні. Були випадки, коли ми їх умовляли, “розгойдували”, а було й навпаки – вони надихали, ділилися своєю енергією. Працювалося легко і приємно, вони усі – сонечка!
Ольга ЩЕГЛОВА
“Зоря Полтавщини”