Сорок восьмі жнива досвідченого хлібороба

Сорок восьмі жнива досвідченого хлібороба

Перший день липня ознаменувався в СК «Радянський» Кобеляцької громади початком жнив.
Керівник господарства Микола Андрієнко, в трудовій біографії якого це вже сорок восьма хлібозбиральна кампанія, розповів:
– Кожного року в сільському господарстві є свої особливості, складності. Нині вони, на жаль, найстрашніші – жнивуємо в умовах війни. Крім того, маємо великі проблеми з ціновою політикою, вивезенням продукції, ціною на пально-мастильні матеріали та мінеральні добрива…
Погодні умови весни затримали вегетацію озимих культур і початок посівної десь на два тижні. Але відсутність достатньої кількості опадів і високі температури повітря (повітряна засуха) призвели до пришвидшення дозрівання всіх ранніх зернових культур. І це стало ще одним викликом для хліборобів.
– На жаль, через згадані обставини зерно не повністю налилося, пшениця, ячмінь ріпак, горох «підгоріли» і одночасно були готові до збирання.
Тож жнива-2022, певно, ввійдуть в історію як одні з найскладніших, але хлібороби, пам’ятаючи про свій головний обов’язок – виростити і зібрати хліб, проявили надзвичайну організованість та відповідальність і успішно справилися зі збиранням хліба. Цьогоріч поряд з місцевими працювали люди, які приїхали з територій, де проходять бойові дії, зі своєю технікою. Поряд із сучасними комбайнами комбайни 1988 року випуску. Усі трудівники були налаштовані на те, щоб швидко зібрати урожай.
Традиційно в СК «Радянський» вирощують пшеницю сортів полтавської селекції, які добре зарекомендували себе на цих землях, а також ті, що проходять випробування. Є і сорти зарубіжної та одеської селекцій, адаптовані до місцевих умов.
– Урожай цього року дещо нижчий минулорічного. І це прогнозовано. Пшениці збирали від 47 центнерів з гектара до 27, у залежності від поля і сорту. Озимі культури були вчасно підживлені, ранні ярі не отримали мінеральних добрив і лише деякі підгодовані органікою, – зазначив Микола Андрієнко.
Середня урожайність пшениці склала 35,8 центнера з гектара, озимого ріпака – 26,9 ц/га, гороху – 17,9. Вирощували і ячмінь та жито, овес, суміш, лікарські рослини. Велике навантаження припало на працівників токового господарства – максимально швидко треба було провести первинний обробіток зерна та засипати його в сховище.
8 липня господарство повністю завершило збирання ранніх зернових культур. Паралельно проводили скиртування соломи для тваринницької галузі. Тут варто нагадати, що господарство має статус племзаводу з розведення української червоно-рябої молочної породи ВРХ. Відрадно, що значно зріс попит на корів і навіть утворилася черга бажаючих з південних районів Полтавської і Дніпропетровської областей придбати худобу.
Розпочали підготовку грунту до сівби озимих культур з надією, що ситуація зміниться і з’явиться можливість реалізувати сільськогосподарську продукцію за цінами, які б влаштовували виробника.
– Дякуючи Всевишньому і трударям, хліб зібрано. Практично вся пшениця другого класу з високим вмістом білка – 14–14,5 і клейковини – 26. Ніби і є підстави для оптимізму, але тривог більше: вперше за мої сорок восьмі жнива жодного разу ніхто не поцікавився, чи продаємо зерно… Навіть наші постійні покупці. У попередні роки таких дзвінків було десятки щодень. Про ціну взагалі не хочеться говорити…Коли таке було, щоб літр дизпального в двадцять разів перевищував ціну кілограма пшениці?! Та й продати зерно, повторюся, взагалі нереально, – скрушно каже Микола Андрієнко.
Дуже боляче слухати досвідченого хлібороба, який, здавалося б, уже все переживав на своєму трудовому шляху. Тож хочеться побажати, щоб менше було проблем, щоб на нашу землю прийшли перемога і мир, на радість колосилися жито-пшениця, вчасно политі дощем.
– Хлібороби все зробили для того, щоб на столі в кожній оселі був хліб – найсмачніша в усьому світі наша українська паляниця. Бажаю всім міцного здоров’я, миру, гарних урожаїв, вчасних дощів, достатку і благополуччя, – підсумував розмову Микола Андрієнко.

Наталя ПУЗИНА
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий