Спокійно, селяни.  Земля буде ваша?

Спокійно, селяни. Земля буде ваша?

Відкриттю ринку землі в нашій країні передували численні акції протесту дрібних сільгоспвиробників і пересічних громадян, які воліли не допустити розпродажу основного засобу виробництва й останнього оплоту державності, який згідно з Конституцією України належить усьому українському народові. Бо хоча згідно з чинним законодавством купувати сільськогосподарські землі до 2024 року зможуть тільки громадяни України й лише до 100 гектарів, численні лазівки в законодавстві можуть використати люди багаті і «знаючі». І якщо з «високих трибун» нас запевняють, що з нашою землею «все буде добре», то в середовищі деяких політиків, фермерів і дрібних сільгоспвиробників відчувається певна напруга. І, як свідчить «вітчизняний досвід», можливо, й не безпідставна…

Отже, із 1 липня цього року набрав чинності Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення”, який відкрив ринок землі в Україні. І вже в перший день роботи ринку землі на підставі відповідних договорів купівлі-продажу була зареєстрована 61 угода права власності землі. Про це під час виступу у Верховній Раді заявив міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко.
«За даними Державного реєстру, речових прав на нерухоме майно за
1 липня на підставі договорів купівлі-продажу зареєстровано права власності на землі сільськогосподарського призначення в обсязі 61 угода», – повідомив він.
Лещенко підкреслив, що серед них виявились лише 3 угоди, які раніше підпадали під мораторій.
«Тобто на всю країну в нас відбулися три угоди підмораторних земель сільськогосподарського призначення», – зазначив міністр.
Про те, що передбачає ринок земель, як відбуватимуться торги та хто може бути учасником договорів купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення, йшлося на прес-конференції щодо старту реформи ринку землі, яку дав директор департаменту агропромислового розвитку ОДА Сергій Фролов.
“Із 1 липня впроваджується ринок землі. Окрім громадян України, які є власниками земельних ділянок сільгосппризначення, а саме власники земельних паїв, право на викуп земель мають громадяни, які є засновниками фермерських господарств і отримали протягом попередніх років такі землі в розстрочку на 10 років. Під час процедури оформлення договору купівлі-продажу ціна не може бути нижчою, ніж грошова оцінка земель сільгосппризначення. На сьогодні середня оцінка земель на Полтавщині складає 30 тисяч гривень за гектар”, – зазначив Сергій Фролов.
Директор департаменту АПР також наголосив, що придбання земель у приватну власність шляхом купівлі можливо лише в обсягах не більше 100 гектарів. А з 1 січня 2024 року купувати землю зможуть як громадяни України, так і юридичні особи-резиденти України – не більше 10 тисяч гектарів.

Станом на 20 липня в Україні зареєстровано близько 1200 угод на продаж земель сільськогосподарського призначення.
За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, загальна площа земельних ділянок, за якими зареєстровані угоди, становить понад 1650 гектарів. Найбільшу площу за угодами зареєстровано в Полтавській (понад 360 га), Харківській (близько 250 га) та Вінницькій (більше 140 га) областях.
При цьому експерти наголошують, що поспішати із продажем земельних паїв не варто. Адже з часом земля тільки дорожчатиме.

Переважне право на викуп землі мають громадяни із правом постійного користування земельною ділянкою, правом довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної й комунальної власності, а також ті, хто переоформив це право як оренду.
“На Полтавщині зареєстровано близько 2 тисяч фермерських господарств, які обробляють 281 тисячу гектарів сільськогосподарських земель. 71% господарств мають в обробітку до 100 га, і майже половина з них обробляють до 50 га”, – констатував Сергій Фролов.
Також він пояснив, що фермерські господарства мають право викупити землі, які надані для створення фермерських господарств, без проведення аукціону.
“Викупна ціна – на рівні нормативно-грошової оцінки. Також є можливість розстрочки викупу на 10 років та отримання права власності у перший рік після сплати першого платежу. Хто має право: громадяни, які набули земельні ділянки для ведення фермерського господарства в 1991 році на праві довічного успадкування володіння землею, з 1992-го по 2002 рік – на праві постійного користування, з 2002 року – ті, які переоформили ці права у права оренди землі”, – зазначив керівник галузі області.
Щоб оформити договір на покупку землі, яку обробляє, фермер має звернутися до ради громади, на території якої знаходяться ці землі. Заявнику необхідно виготовити технічну документацію, отримати кадастровий номер і лише після цього подати заяву до громади щодо викупу земельної ділянки. Договір на викуп землі засвідчується нотаріально, наголосив Сергій Фролов.
Хто не зможе купувати земельні ділянки – про це поінформувала заступник начальника головного управління Держгеокадастру в Полтавській області Людмила Остапенко.
“Якщо площа придбаної земельної ділянки буде перевищувати граничні розміри, її конфіскують за рішенням суду. Така ділянка підлягає продажу на земельних торгах”, – наголосила Людмила Остапенко.
Також вона зазначила, що перш ніж завірити угоду купівлі-продажу, нотаріуси проводитимуть перевірку земельних ділянок. Вони контролюватимуть та перевірятимуть за всіма реєстрами, скільки громадянин має гектарів у власності.
Під час прес-конференції також розповіли, як відкриття ринку землі вплине на оренду земельних ділянок.
“На Полтавщині велика конкуренція на ринку землі. Наша область завжди вирізнялась одними з найвищих ставок орендної плати в Україні. Однозначно, запровадження ринку землі позитивно вплине на рівень орендної плати”, – додав Сергій Фролов.

Людмила ДАЦЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий