В Україні нині існує ризик виникнення спалаху кору. Останній ми мали у 2017–2019 роках. Але впродовж попередніх 4 років охоплення плановою вакцинацією проти кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК) серед дітей віком 12 місяців і 6 років недостатнє. Рівень охоплення щепленнями дітей до 1 року знизився з 93,2% у 2019 році до 74,1% у 2022 році, 6-річних дітей – з 91,7% у 2019 році до 69,1% у 2022-му. Ці дані свідчать про те, що зростає прошарок невакцинованих дітей, а це шлях до спалахів та епідемій.
Кір – це одна з найзаразніших інфекцій у світі. Так із 10 невакцинованих людей, які контактували з хворим, 9 захворіють. За 6 місяців 2023 року вже виявили 20 випадків. На перший погляд, ця цифра може здаватися замалою, щоб говорити про подібність до спалаху 5-річної давнини, проте важливо знати специфіку вірусу кору, аби розуміти реальність ризиків в Україні. Адже спалахи кору мають циклічний характер і повторюються кожні 4–5 років.
Актуальність цієї проблеми підтверджується також небезпечними ускладненнями цієї інфекції, зокрема частим виникненням пневмонії й можливим ураженням центральної нервової системи з розвитком енцефаліту, що може закінчитися летально або зумовити в дитини відставання у розумовому розвитку. Збудник кору – це вірус, здатний уражати покриви слизових оболонок, кон’юктиви очей, шкіри та інших органів і систем.
Джерелом збудника є хвора людина. Єдиним механізмом передачі кору є повітряно-крапельний. У повітря вірус потрапляє з дрібними крапельками слизу під час кашлю, чхання та розмови. Хвороба дуже заразна й поширюється занадто швидко. Нещеплені, неімунні люди при спілкуванні з хворим захворіють майже у 100% випадків.
На кір хворіють переважно діти. Але у зв’язку з падінням колективного імунітету кір може загрожувати різним категоріям населення.
Сезонність кору – осінньо-зимова. Тож дітей варто підготувати до нового навчального періоду.
Кір – це небезпечна хвороба: з однієї тисячі людей, які захворіли на кір, одна помирає, одна хворіє на енцефаліт – тяжке ураження головного мозку. Кір майже завжди важко протікає і в дітей, і в дорослих. Він часто ускладнюється запаленням легень, вушною інфекцією та іншими серйозними ускладненнями.
Серед складних віддалених наслідків кору є підгострий склерозуючий паненцефаліт. Це хвороба, яка не має лікування і завжди має смертельний результат. Хвороба розвивається через 5–10 років після перенесеного кору. У групі ризику – діти, які перехворіли на кір на першому році життя, яких ми не можемо вакцинувати, але можемо їх захистити через вакцинацію старших дітей. На жаль, зараз ми маємо відлуння спалаху 2017–2019 років – зростають випадки підгострого склерозуючого паненцефаліту, саме через 5 років після попереднього спалаху.
Вірус кору впливає і на імунну систему – пригнічує на кілька місяців/років імунітет людини, яка перехворіла. Це робить її більш вразливою до інших інфекцій.
Головна причина спалахів кору – низьке охоплення профілактичними щепленнями проти кору дітей у попередні роки. Для колективного імунітету необхідно, щоб 95% населення мали імунітет від цієї хвороби. І цього краще досягти через вакцинацію. Адже хвороба часто має тяжкий перебіг, з розвитком ускладнень. Високого рівня охоплення вакцинацією першочергово необхідно досягти серед дітей. Загалом 215698 дітей в Україні віком 2–17 років не мають щеплень від кору за віком.
На території окремих громад Полтавщини виконання профілактичних щеплень вакциною КПК за перше півріччя цього року не відповідає вимогам щодо створення захисного колективного імунітету. Якщо діти у віці до 1 року в області вакциновані в середньому на 47,7%, то в Новосанжарському регіоні лише на 30,3%, Диканському – на 34,0%, Чутівському – 36,8%, Пирятинському – 37,1%, Хорольському – 38,9%, Полтавському – 39,2%, Миргородському – 39,8%. Охоплено вакцинацією дітей у віці 6 років по області – 42,8%. Значно нижчі показники у Диканському – 31,1%, Новосанжарському – 31,7%, Лохвицькому – 33,7%, Чутівському – 36,4%, Чорнухинському – 37,3%, Машівському – 38,4%, Гадяцькому – 39,8%.
Усе це свідчить про те, що батьки, місцеві медики та громади проґавили обов’язкову вакцинацію дітей та не захищають їх від цієї небезпечної висококонтагіозної (заразної) інфекції.
Вакцинація дітей від кору гарантується державою, діти можуть щепитися від нього безоплатно до 18 років. Дорослі можуть отримати щеплення КПК за власний кошт або ж в окремих випадках – за рахунок держави.
Вакцина КПК (комбінована вакцина для профілактики кору, епідемічного паротиту, краснухи) використовується вже понад 50 років і понад 500 мільйонів доз було введено в більш ніж 100 країнах світу лише за період 1999 – 2004 років. Вона є безпечною та ефективною, схвалена до використання Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Лише протягом 2000–2015 років вакцинація проти кору зберегла 20 мільйонів дитячих життів у світі.
Для захисту від кору потрібні 2 дози вакцини КПК, що містить живі, але ослаблені віруси кору, паротиту та краснухи. За календарем щеплень в Україні першу дозу вакцини вводять дітям у 12 місяців, другу – в 6 років. Дітям, яких не було вакциновано вчасно, вводять дві дози вакцини з інтервалом мінімум 1 місяць.
Пам’ятайте: хронічні захворювання не є протипоказаннями до вакцинації. Діти, які мають бронхіальну астму, цукровий діабет, муковісцидоз, серцево-судинні чи інші хронічні захворювання, потребують щеплення в першу чергу, адже ризик зараження кором і розвитку серйозних ускладнень після хвороби в них значно вищий.
До вакцинації не потрібно готуватися, здавати загальні аналізи крові чи сечі. Якщо у вас був контакт із хворим на кір, а ви не знаєте вакциновані ви чи ні, потрібно пройти екстрену вакцинацію. Причому в перші 72 години після контакту – чим швидше, тим краще, бо ефективність протидії вакцини хворобі сягає 95%. Щеплення КПК також надає захист проти краснухи й паротиту. Щонайменше через місяць після отримання першої дози вакцини у зв’язку з екстреним щепленням варто отримати й другу дозу вакцини КПК для надійного захисту в майбутньому.
Для того, щоб не допустити спалах кору, Міністерство охорони здоров’я розгортає національну кампанію з вакцинації проти кору. Ця кампанія має дві цілі: «довакцинувати» проти кору всіх нещеплених дітей, які з різних причин пропустили щеплення КПК, та забезпечити те, щоб усі діти вчасно отримували щеплення КПК.
Планується вакцинувати дітей та дорослих з цільових груп, щоб перед початком навчального року мінімізувати прошарок невакцинованих дітей, а відтак зменшити ризики поширення хвороби.
Полтавщина отримала вакцину КПК, яка є безпечною та ефективною, схвалена до використання Всесвітньою організацією охорони здоров’я.
Звертаємося до батьків дітей, до місцевих громад: зробіть усе, щоб лікарям не доводилося бачити, як від кору помирають діти через те, що не були вакциновані, як страждають їхні батьки, як шукають будь-які варіанти врятувати хвору дитину, коли вже запізно. Не доводьте до цього – вакцинуйте дітей, захистіть їх від цієї хвороби. Ми вже неодноразово потрапляли в лабети цього небезпечного вірусу. Тож варто попрацювати на упередження цього тяжкого захворювання.
Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», заслужений лікар України, кандидат медичних
наук.
Олена АСАУЛ,
завідувачка відділу імунопрофілактики ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».