Посвідчення спадкового договору

Стаж на пенсію для дружини військового

“У 1980-х і на початку 1990-х років я з чоловіком-офіцером жила у військовому містечку. Там не було для мене роботи. Чула, що деякі періоди служби з чоловіком зараховуються в стаж для пенсії для дружин військових. Чи правда це і що для цього потрібно?
Ірина.
Полтавський район”.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 1 січня 2004 року, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених раніше чинним законодавством. Основним документом, що підтверджує стаж до 1 січня 2004 року, є трудова книжка.
Іноді виявляється, що в трудову книжку не внесено записи про періоди навчання, строкової військової служби тощо. Якщо трудова книжка відсутня або в неї не внесено відповідних записів, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Тобто подаються відповідно свідоцтво про освіту або диплом, військовий квиток чи довідки. Такі умови передбачені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Статтею 56 Закону “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що до 1 січня 2004 року до страхового стажу зараховуються періоди проживання дружин осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів і військовослужбовців надстрокової служби з чоловіками в місцевостях, де не було можливості для працевлаштування за спеціальністю, але не більше, ніж 10 років.
Для підтвердження періоду проживання дружин осіб офіцерського складу з чоловіками в місцевостях, де не було можливості для працевлаштування жінок за спеціальністю, подаються довідки, видані командирами (начальниками) військових частин, військово-навчальних (навчальних) закладів, підприємств, установ та організацій у порядку, який визначає Міноборони.
При цьому для дружин військовослужбовців, звільнених з дійсної військової служби до 1 січня 1990 року, період проживання з чоловіками в місцевостях, де не було можливості для їхнього працевлаштування за спеціальністю, підтверджується довідками, які видають військові комісаріати.
На практиці законодавчі норми застосовуються з певними особливостями. Зважаючи на те, що на сьогодні певну кількість військових частин, які діяли за часів Радянського Союзу, було розформовано, документом, що підтверджує період проживання дружин військовослужбовців разом із чоловіком у місцевостях, де не було можливості для працевлаштування за спеціальністю, може бути довідка, видана Галузевим державним архівом, військовим комісаріатом (за наявності в Галузевому державному архіві Міністерства оборони України та військовому комісаріаті відповідних документів). Додатково підтверджується факт розформування військової частини.
Отже, періоди, коли дружина військовослужбовця перебувала разом із чоловіком у місцевостях, де не було можливості для її працевлаштування, зараховуються до її страхового стажу за наявності таких умов:
* шлюб було укладено офіційно;
* чоловік проходив військову службу на офіцерській посаді або на посаді мічмана, прапорщика чи проходив надстрокову службу;
* в особовій справі колишнього військовослужбовця містяться дані про дружину, яка перебувала з ним за місцем служби;
* дружина попередньо здобула певну спеціальність (підтверджується свідоцтвом, дипломом);
* проживання в такій місцевості було у період до 01.01.2004 року;
* відповідно до записів у трудовій книжці в зазначений період жінка не працювала, не мала дітей віком до трьох років.

Відповідь надана Пенсійним фондом України.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий