Стежками філософа  Григорія Сковороди

Стежками філософа Григорія Сковороди

Кожен українець ще зі шкільної лави пам’ятає слова Григорія Сковороди: “Лучше час честно жить, неж скверно целый день”. Кожен, хто знайомиться з його творчістю, проймається глибиною сковородинівської філософії. Проте відомий у далеких і ближчих світах народний любомудр у себе на Батьківщині залишається у затінку, відсторонюється досить умовними вартостями. Суттєві зрушення у цій царині почали відбуватися останні кілька років. А нещодавно, з нагоди відзначення 300-річчя від дня народження Г. С. Скороводи (цю дату відзначатимуть у грудні 2022 року), розпочалася розробка Міжрегіонального туристичного маршруту “Стежками мандрівного філософа”. Він пролягатиме через три області – Полтавську, Сумську та Харківську.

Новий бренд “Сковорода” має стати впізнаваним у всьому світі

Харківщина першою включилася у роботу зі створення маршруту. Нині це спільні напрацювання департаменту культури і туризму Полтавської ОДА, обласного комунального закладу “Харківський організаційно-методичний центр туризму”, управління культури, туризму та промоцій Сумської облдержадміністрації. Перша частина маршруту була представлена 6 липня у Сковородинівці Харківської області. А нещодавно відбувся інформаційно-просвітницький тур і Полтавщиною. У ньому взяли участь гості із сусідніх областей, журналісти та науковці.
Шлях маршруту пролягатиме від Чорнух до Сковородинівки. На Полтавщині, поблизу Чорнух, народився мандрівник, всесвітньо відомий філософ. Пішовши з дому у досить юному віці, (за деякими даними – у 12-річному віці), він закінчив свій земний шлях в Іванівці (нині – Сковородинівка Золочівського району Харківської області), де довгий час жив і творив. Саме тут розташований музей Григорія Сковороди, який також планується включити у туристичний маршрут. У кожній із вище- згаданих областей знаходяться об’єкти, пов’язані із життям знаменитого філософа, якого шанують у всьому світі. Зокрема сучасникам нагадують про нього пам’ятні дошки у Братиславі в Словаччині, Токаї в Угорщині. Погруддя Григорія Савича прикрашає одну зі станцій Київського метрополітену. Його ім’я носять Харківський і Переяслав-Хмельницький педагогічні університети, вулиці у Харкові, Полтаві, Одесі, Києві, Переяславі-Хмельницькому та інших містах. У Лохвиці та в столиці України, поблизу Києво-Могилянської академії, споруджено пам’ятники Григорію Сковороди.
У рамках міжрегіонального маршруту туристам на Полтавщині пропонують відвідати пам’ятник у Лохвиці та розташований неподалік краєзнавчий музей. Автор пам’ятника – видатний скульптор Іван Кавалерідзе, який створив оригінальний пам’ятник Тарасу Шевченку в Полтаві. До речі, саме Іван Кавалерідзе зняв фільм про мандрівного філософа.
“У 1922 році, коли відзначали 200-річчя від дня народження Григорія Сковороди, у Лохвиці встановили перший у світі пам’ятник філософу. Сковорода періодично давав уроки у козацькій школі для дітей бідних людей. Маючи чудовий голос, співав у Лохвицькому церковному хорі собору Різдва Пресвятої Богородиці…” – розповіла гостям головний хранитель фондів Лохвицького краєзнавчого музею імені
Г. С. Сковороди Людмила Кузіна.

У пізнанні себе – найвища місія людини, її земне призначення

Ще однією туристичною локацією є літературно-меморіальний музей
Г. С. Сковороди у Чорнухах. На його території розташовані погруддя філософа, відтворена садиба батьків Григорія Сковороди, Сад божественних пісень, де кожну місцину супроводжують крилаті вислови письменника, літературно-меморіальна експозиція. Важко знайти людину з настільки багатогранним талантом, який був у Григорія Сковороди: філософ, мислитель, музикант, поліглот, композитор. Постійно вдосконалював свої знання, щедро ділився ними з учнями, знайомими та випадковими слухачами.
Заступник голови Чорнухинської селищної ради Микола Турчин зазначив:
– Останні кілька років було багато зроблено для популяризації творчості видатного філософа. Звичайно, працювати ще є над чим, але зміни є. Почали у 2012 році з того, що перекрили хату батьків Григорія Сковороди, яку свого часу відтворили місцеві умільці. На той час головною проблемою було знайти людей, які б вміли працювати з очеретом. Знайшлися хлопці з Кобеляк, які навчилися цьому за кордоном і допомогли зробити новий дах. Потім тривали капітальний ремонт приміщення та реконструкція експозиції. Водночас зародилася й ідея Саду божественних пісень.
Коли місцеві артисти розіграли перед гостями сценку про дитинство та юність мандрівного філософа, пішов легкий літній теплий дощик. Учасники заходу розцінили це як знак згори – душа філософа благословила добре починання і бажає бачити у Чорнухах туристів, надихати їх народною мудрістю. У садибі Сави і Пелагеї Сковородів гості зможуть відчути дух старовини, адже тут все відтворено таким чином, щоб нагадувало про славне козацьке минуле цього регіону Полтавщини. До створення Саду божественних пісень долучилися небайдужі жителі райцентру та навколишніх сіл.
Окрім низки експонатів музею, які прямо чи опосередковано пов’язані з творчістю великого генія, того дня представили гостям і ще одну нову локацію музею – водограй “Нерівна усім рівність”. Його зображення є на банкноті номіналом у 500 гривень з портретом Григорія Сковороди. Центральною фігурою є Бог, а навколишні посудини – люди. На перший погляд може здатися, що всі посудини рівні, бо вони всі вщерть наповнені, але всі вони різні за об’ємом і за вмістом. Цю людську неповторність колись Григорій Сковорода схарактеризував так: “У кожної людини з різними природними нахилами і різний життєвий шлях. Але важливо, щоб поміж нами панували чесність, мир та любов”. Усі зали музею розподілені на своєрідні зони, у кожній з них можна полинути у філософські вчення Григорія Сковороди, спробувати екстраполювати його на власне життя.
Григорій Сковорода прагнув створити своєрідну модель гармонійного суспільства. Один із залів музею присвячені “сродній праці”. Письменник ділив усіх людей на три найчисленніші групи – воїнів, виробників-землеробів, богословів (учителів). Він стверджував: якщо людина народжена працювати на землі, то має не соромитися цієї професії і гордитися нею, адже насолода від праці має бути більшою від отриманих статків.
Голова Чорнухинської районної ради Надія Кривчун зазначила:
– Максимум уваги приділяли музею, щоб він став привабливим. Минулого року розпочали капітальний ремонт ще однієї будівлі. Хочемо, щоб там розташувались краєзнавча експозиція, картинна галерея, актова зала. Нині реалізуємо проект розробки туристичних маршрутів і зеленого туризму в Чорнухинському районі.
* * *
Стартуватиме маршрут у Чорнухах, потім туристи їхатимуть до Лохвиці, а після оглядин пам’ятника Григорію Сковороді та місцевого музею наступний день проведуть на Харківщині, проїхавши Сумську область. Попередньо прорахована його вартість – близько тисячі гривень за два дні мандрівки (враховуючи велику віддаленість Чорнух від обласних центрів, місцем для ночівлі туристів має стати Охтирка). Для оптимальної окупності мінімальна кількість туристів для однієї поїздки має бути 40 осіб.

Юлія ХОМЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий