Стимулює нервову систему

Стимулює нервову систему

«Які рослини можуть стимулювати нервову систему?»
Т.С.ЛУЦИК.
Ефедра хвощова (ефедра гірська; эфедра хвощевая; Ephedra equisetina) – дводомна високогірна рослина родини ефедрових. Густогіллястий кущ або деревце до 1,5–2,5 метра заввишки. Однорічні зелені гілочки прямі, гладенькі, поздовжньоборозенчасті, членисті, з меживузлями до 4 сантиметрів, розміщені кільцем або супротивно. Листки супротивні, редуковані, плівчасті, червоно-коричневі, 1–2,5 міліметра завдовжки.
Квітки – дрібні, одностатеві, зібрані колосками; жіночі колоски одноквіткові, чоловічі – 2–4-квіткові, одиничні або зібрані по 2–3. Плід – однонасінна червона м’ясиста куляста шишкоягода. Цвіте у травні-червні.
Ефедра хвощова трапляється в гірських районах Середньої і Центральної Азії на відкритих скелястих схилах, щебеневих осипах на висоті 1000–1800 метрів над рівнем моря. В Україні є в колекціях деяких ботанічних садів.
Для виготовлення ліків використовують зелені нездерев’янілі пагони рослини. Заготовляти сировину починають у квітні й закінчують пізно восени, припиняючи її лише на період росту нових гілочок (приблизно з середини травня і до кінця червня).
Сушать сировину прямо на полі, складаючи стіжками завширшки метр, заввишки 1–1,5 метра довільної довжини. Сухої сировини виходить 50–60 відсотків. Термін придатності – рік. Трава ефедри є сировиною для промислового виробництва алкалоїду ефедрину.
Зелені пагони рослини містять алкалоїди (до 3,5 %), дубильні (до 14 % ) і барвні речовини, аскорбінову кислоту (до 660 мг %). До складу алкалоїдів входять ефедрин (до 90%), псевдоефедрин та інші речовини.
Терапевтична активність рослини зумовлена наявністю в ній алкалоїду ефедрину, який належить до симпатоміметичних засобів. Він спричиняє звуження судин, підвищення артеріального тиску, сприяє розширенню бронхів, гальмує перистальтику кишок, трохи збільшує вміст цукру в крові. Крім того, ефедрин стимулює центральну нервову систему, збуджує дихальний центр. Порівняно з адреналіном ефедрин діє слабше, але довше. Застосування ефедрину показане при зниженому артеріальному тиску, колапсі, бронхіальній астмі, коклюші, сінній гарячці, кропив’янці, морській хворобі, при отруєнні наркотиками і снотворними речовинами. Його використовують і тоді, коли необхідно розширювати зіниці та звужувати судини в офтальмологічній та оториноларингологічній практиці.
Ефедрин входить до складу комплексного протиастматичного засобу теофедрину. Ефедрин має здатність (особливо при передозуванні) спричиняти ряд небажаних токсичних явищ, а саме: нудоту, блювання, запаморочення, серцебиття, артеріальну гіпертензію, нервове збудження, безсоння, тремтіння кінцівок, анурію, гіпергідроз та висипи на шкірі.
Внутрішньо ефедрину гідрохлорид призначають по одній таблетці 2–3 рази на день до їди. Для купірування приступу бронхіальної астми вводять ліки підшкірно.
Протипоказано застосовувати ефедрин при гіпертонічній хворобі, атеросклерозі, інфаркті міокарда, кардіосклерозі, гіпертиреозі та цукровому діабеті.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий