Сторіччя Соборності України  Полтава святкувала під знаком  Симона Петлюри

Сторіччя Соборності України Полтава святкувала під знаком Симона Петлюри

Поважну дату з дня проголошення епохального документа – Акта Злуки УНР та ЗУНР – у Полтаві відзначили велелюдно. До численних патріотичних дійств приєдналися тисячі краян, які разом з істориками пригадували перипетії тих далеких доленосних подій, шукали й життєствердні, й до болю прикрі паралелі, вшановували пам’ять борців за єдність і незалежність нашої держави всіх поколінь…

Кінодокумент із фактів і спогадів

Розпочалися присвячені Дню Соборності України заходи напередодні, 21 січня. У колі полтавських істориків, архівістів, освітян презентували другий фільм із циклу «100 років Українській революції. Полтавщина». За словами редактора і продюсера фільму, заслуженого журналіста України Наталії Іванченко, автори стрічки прагнули створити кінодокумент, заснований винятково на архівних матеріалах та спогадах сучасників тих подій, який би допоміг глядачу глибше зрозуміти, як тяжко українці боролися за свою державність і як легко її втрачали через внутрішній розбрат та зовнішніх ворогів.
В основі фільму – події, які вирували на Полтавщині в буремному 1918 році. Йдеться, зокрема, про зароджену на наших теренах Українську демократично-хліборобську партію, яка значно посприяла приходу до влади гетьмана Павла Скоропадського, про інші місцеві події, які вплинули на хід української історії в цілому.
Автор сценарію – заслужений журналіст України Анатолій Мішин, режисер-постановник – заслужений працівник культури України Дмитро Старіков, науковий консультант – заслужений працівник культури України Тарас Пустовіт. Фільм створено творчою групою Полтавського осередку Національної спілки кінематографістів України, переглянути його можна за посиланням: http://www.polinfo.gov.ua/1636-100-rokiv-revoliutsii-film druhyi-video

Екскурсійна петлюріана

У День Соборності на полтавців чекала ще одна цікава презентація. Цього разу журналістів, освітян, екскурсоводів та представників громадськості запросив департамент культури і туризму облдержадміністрації, щоб ознайомити з новим інформаційно-просвітницьким туром «Полтавський період Симона Петлюри». Особливість екскурсії – застосування інноваційних технологій, власне, популярних нині в туристичній галузі QR-кодів, які легко розпізнаються фотокамерою мобільного телефона й відкривають мандрівнику доступ до супровідної інформації, у даному випадку про життя та діяльність нашого видатного земляка, Голови Директорії Української Народної Республіки, Головного отамана військ УНР Симона Петлюри, від дня народження якого цього року виповниться 140 літ.
У презентований тур чимале товариство вирушило автобусом, адже географія його охоплює об’єкти на чотирьох вулицях Полтави. Екскурсію проводила старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Наталія Кузьменко. Протягом майже двох годин екскурсанти побували на місці, де колись знаходилася садиба Петлюр, та поклали квіти до встановленої неподалік меморіальної дошки (вул. Зигіна, 20); в приміщенні, де раніше діяло духовне училище, в якому навчався юний Симон Петлюра (нині тут – Аграрно-економічний коледж Полтавської державної аграрної академії); біля будинку, в якому народився Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Мстислав (Скрипник), котрий, до того ж, доводився Симонові Васильовичу племінником. Біля дому-музею Святійшого екскурсантів зустрів протоієрей Олександр Горай (ПЦУ). Він розповів, що незабаром, після виготовлення усіх необхідних дозвільних документів, має розпочатися довгоочікувана реконструкція цієї історичної споруди, а також нагадав, що Патріарх Мстислав зробив свого часу величезний внесок у справу виборювання Українською Церквою незалежності, яка нині, нарешті, увінчалася успіхом.
Останньою зупинкою на шляху екскурсії став Полтавський краєзнавчий музей, якому належить провідне місце в поверненні сучасній Україні імені Симона Васильовича Петлюри та правдивих подій Української революції.

Архівний раритет та ікони з символом України

У музеї Наталія Кузьменко ознайомила учасників інформаційно-просвітницького туру з трьома виставками, присвяченими нашому видатному земляку та сторіччю Соборності України, – «Симон Петлюра. З когорти вождів», «Полтавщина: шляхами соборності й незалежності України» та «Символ твоєї свободи». Вона нагадала, що архівних раритетів, пов’язаних із родинами Петлюр та Скрипників, у Полтаві обмаль, адже в радянські часи збирати їх було немислимо: подвижників таврували як «ворогів народу», а їхніх симпатиків переслідували й карали. Надалі ж екскурсовод запросила звернути увагу на виставлений спеціально до Дня Соборності (лише на єдиний день!) унікальний документ, який зберігається у фондах музею з 2009 року, – рукописний лист Симона Петлюри 1922 року до прем’єр-міністра Української Народної Республіки Миколи Лівицького, в якому йдеться, зокрема, про бюджетні питання.
Серед цікавих експонатів другої, присвяченої вшануванню Симона Петлюри, виставки – копія його посмертної маски (таких копій загалом налічується дуже мало), світлини, художні твори – зокрема його остання праця «Московська воша», у якій, як зазначила Наталія Кузьменко, автор доносить актуальну й для нашого сьогодення думку, що страшнішими за «московських «вошей» є «українські «гниди».
Виставка «Символ твоєї свободи», підготовлена Українським інститутом національної пам’яті, відкрила перед відвідувачами цікаві сторінки історії Державного Герба України. З представлених матеріалів постають долі не тільки таких уславлених творців української символіки, як Василь Кричевський та Георгій Нарбут, а й імена менш відомих широкому загалу художників-патріотів – Роберта Лісовського, Миколи Битинського, Ніла Хасевича… Особливу увагу привертає сторінка, присвячена Святославу Гординському – українському художнику, мистецтвознавцю, поету, перекладачу, який на еміграції займався розписуванням українських храмів і використовував тризуб в іконографії святого рівноапостольного князя Володимира.

«Держава – понад партії!
Нація – понад класи!»

Підсумковим і найурочистішим заходом святкового дня стало народне віче з нагоди 100-річчя проголошення Акта Злуки УРН та ЗУНР. Полтавці зібралися біля пам’ятника Пророку нації Тарасу Григоровичу Шевченку, де лунали піднесені слова про історичне значення ювілейної події, цитати з праць Симона Петлюри та Миколи Міхновського, багаторазово повторювалося національне гасло «Слава Україні! – Героям слава!». Хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять поборників незалежності України, які віддали життя за волю Вітчизни й у минулі, й у новітні часи на буремному сході, в боях з російськими окупантами.
Із промовами до зібрання звернулися представники священства різних християнських конфесій. Зокрема настоятель Полтавської Свято-Покровської церкви ПЦУ протоієрей Микола Храпач побажав громаді й надалі, незважаючи на жодні політичні процеси в країні, бути єдиними в прагненні зберегти Українську державу.
Від громадськості слово тримав голова Полтавського обласного осередку Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Т. Г. Шевченка, український радянський дисидент Микола Кульчинський, який нагадав, що Акт Злуки та Четвертий Універсал, яким було проголошено незалежність УРН, були тими провідними, дороговказними «віфлеємськими зорями», на які орієнтувалися найкращі українці у вісімдесятирічній колоніальній темряві поневолення – В’ячеслав Чорновіл, Євген Сверстюк, Олекса Тихий та ще багато тих мучеників, які загинули в радянських таборах, але не відступили від ідеалу соборної незалежної єдиної Української держави. Промовець нагадав також актуальне для наших днів гасло-заповіт Симона Петлюри українським партіям, політикам і народу: «Держава – понад партії! Нація – понад класи!».
Усі разом учасники урочистостей помолилися за Україну та поклали квіти до монумента Великому Кобзареві.
***
«Живи, Україно, соборна, єдина!» – на цикл заходів із такою назвою до Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського запросили старшокласників. У Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І. П. Котляревського провели тематичний вечір «Єдність народу – запорука благополуччя і добробуту держави», у Полтавському обласному центрі науково-технічної творчості – медійний діалог «У чому єдність нації?».
Урочистості з нагоди свята відбулися в містах та районах області.

Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий